Image default
Kryminał Książki Literatura młodzieżowa Recenzje Thriller

13 minut – Sarah Pinborough

Ułamki sekund, jedna chwila, jedna nieprawidłowa decyzja, jeden niewłaściwy zwrot. Mrugnięcie okiem, czasem nawet i to za długo… Strach, panika, nicość. Przeszłość nie ma znaczenia, przyszłość znajduje się pod znakiem zapytania, teraźniejszość jest zagadką. Nasze przeznaczenie nie zawsze zależy od nas samych. Werdyktem jest śmierć, ale czy na pewno? Śmierć kliniczna – jak wiele osób ją przetrwało, jak wielkie piętno na nich odcisnęła? Może była najlepszą nauczycielką, może nie nauczyła niczego?

Natasha była martwa przez 13 minut. Nie pamięta jak trafiła do lodowatej rzeki, nie pamięta jak doszło do wypadku, wie natomiast, że to, co się stało nie było przypadkiem. Dziewczyna jest jedną z najpopularniejszych nastolatek w szkole, wszyscy ją kochają, chcą się jej przypodobać. Czy dziewczyna pomimo swojej atencji ma wrogów o których nie wie? Czy może komuś zaufać? Czy znajdzie odpowiedzi na swoje pytania?

Słowa (…) były jak drut kolczasty, gotów skaleczyć, rozedrzeć, wbić się w ciało.

Sarah Pinborough

Powieść „13 minut” została zbudowana na kanwie thrillera psychologicznego z domieszką kryminału. Ułożenie wszystkich puzzli jest zadaniem dość prostym, acz wymagającym skupienia (dla wprawionego czytelnika intryga może być przewidywalna), Sarah Pinborough świetnie manipuluje wydarzeniami tworząc własną grę. Na uwagę zasługuje poruszona w powieści problematyka sięgająca popularności; toksycznej nici nastoletnich przyjaźni, które mogą trwać wiecznie, być nierozerwalne, ale i destrukcyjne; siły prawdy, której warstwy stopniowo wychodzą na światło dzienne, a której mroczna strona bywa ciemniejsza niż mogłoby się wydawać.

Śledząc rozwój zdarzeń na pierwszy plan wysuwa się specyficzna forma narracji. Autorka wykorzystuje różne metody opowiedzenia historii – narracja pierwszoosobowa, trzecioosobowa, wymiana korespondencji, policyjne raporty, notatki z konsultacji psychologicznych, fragmenty dziennika głównej bohaterki, a także wycinki z gazet. Mnogość narracyjna może wywołać niepotrzebny zamęt, aczkolwiek strategia ta urozmaica fabułę nie czyniąc jej nużącą czy sztampową, a dobrze zaplanowaną.

Klimat niepokojącej, surowej i dusznej rzeczywistości plasuje się na wysokim poziomie, podobnie jak właściwe wyważenie akcji. Piętą achillesową powieści są bohaterowie (choć dobrze nakreśleni i skrywający plugawe sekrety, bywają lekkomyślni, naiwni, nie do końca wiedzą czego chcą) oraz zwieńczone znakiem zapytania finalne sceny, które pozostawiają czytelnika z uczuciem konsternacji – zakończenie otwarte, choć intrygujące, nie wyjaśnia kilku dość istotnych wątków.

Napisana przystępnym językiem powieść, zamyka w sobie problemy rządzące młodymi ludźmi. Sięgając w głąb ludzkiej natury, dodając krztę kryminału i charakterystyczny klimat thrillera Sarah Pinborough stworzyła dobrą książkę, której lektura zachęca do wyciągnięcia własnych wniosków.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Duch śmierci – Agnieszka Sztajkowska

Bookmoment

Tajemne miasto – C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld

Bookmoment

Prawdodziejka – Susan Dennard

Bookmoment