Image default
Książki Recenzje Thriller

Bad Mommy. Zła mama – Tarryn Fisher

Ona patrzy. Obserwuje Cię zza zasłony. Upodabnia się do Ciebie. Chce być taka jak Ty. Chce być Tobą. Twoje życie już nie jest Twoje. Twój mąż, Twoje dziecko, Twoje ubrania, Twoje meble, Twoja farba na ścianie. Już nie należą do Ciebie. Należą do niej.
Jestem Fig. Chcę, chcę, chcę…

Jestem wariatką. Mam nie po kolei w głowie. Wytwarzam wokół siebie aurę zepsucia, uzależniam, manipuluję. Ona w końcu będzie moja. Tak mi przecież powiedziano! Ona musi być moja.

Jestem Darius. Udaję.

Mam wspaniałą, piękną żonę, która dała mi cudowną córeczkę. Mam fajną pracę, lubię ją. Ale najbardziej lubię gdy do mnie przychodzą – samotne, zranione. Są wtedy takie bezbronne…

Jestem Jolene. Mam wszystko.

Mimo swej przeszłości wiodę udane życie. Jestem szczęśliwa, mam wspaniały dom, rodzinę, ludzie mnie uwielbiają. Mam też jedną wielką wadę, która sprowadziła na mnie piekło.

Kiedy zaczynasz zmieniać małe rzeczy, zmianom ulegają też te duże.

Tarryn Fisher

Zaczęło się niewinnie. Fig Coxbury wprowadza się do nowego domu. Jej sąsiadami jest młode małżeństwo – Jolene i Darius Avery. Wiodą idealny żywot, mają idealny dom, idealną córeczkę. Jolene ma dobre serce, aż za dobre… Z otwartymi ramionami zaprasza nową sąsiadkę do swojego życia, zaprzyjaźnia się z nią. Jednak Fig nie jest tym za kogo się podaje. Ślepo słucha podszeptów własnego umysłu, który – nie oszukujmy się – jest chory. Fascynacja rodziną Avery zaczyna balansować na cienkiej granicy. Fig kupuje takie same ubrania jak Jolene, farbuje włosy na ten sam kolor, nawet barwy ścian nie odbiegają od tych, które widziała u przyjaciółki. Niczym drzewo figowca, zaczyna rozpościerać gałęzie, oplatać nimi i powoli dusić, aby zająć jej miejsce.

Jak ktoś nie chce czegoś widzieć, to nie zobaczy.

Tarryn Fisher

Zazdrość, zawiść, pragnienie. Wywołanie w odbiorcy niepokoju przychodzi Tarryn Fisher z niebywałą łatwością. Taka właśnie jest „Bad Mommy” – niepokojąca do granic możliwości. Źle ulokowane uczucia, błędne przeświadczenia, urojone wizje rzutujące na przyszłość, manipulacja, złe decyzje. Książka odkrywa gorszą stronę człowieczeństwa, tą przesiąkniętą hipokryzją. Jak dobrze potrafimy udawać? Ile słów jesteśmy w stanie wypowiedzieć, aby przyćmić czyjąś uwagę? Reżyserujemy zdarzenia tylko po to, aby druga osoba postrzegała nas tak jak chcemy być postrzegani, bez względu na to jaka jest prawda. Pod fasadą silnego wizerunku kryje się krucha jednostka zbudowana z cierpienia i żalu.

Z pozoru wszystko wydaje się proste, jednak gdy już masz wrażenie, że poznałeś danego bohatera, wiesz czym się kieruje i powoli układasz wszystko w głowie, dzieje się rzecz nietuzinkowa – Fisher daje głos komuś innemu, kolejnej postaci, która wywraca wszystko do góry nogami, burzy szkielet jaki do tej pory zbudowałeś. Mroczne i brudne sekrety napędzają akcję, emocjonalne huśtawki zamykają w ciasnym i dusznym pomieszczeniu z którego nie ma ucieczki. Bohaterowie stają się mieszkańcami Twoich myśli. Psychodeliczny trójkąt trwa w najlepsze, nie wiadomo w którą stronę pójdzie, jak daleko zajdzie i czy wszyscy wyjdą z niego cało.

Po lekturze „Margo” wiedziałam do czego jest zdolna autorka, wiedziałam, że otrzymam powieść pełną ciemnych barw, i tak też się stało. Niewątpliwie trzyma w napięciu, buduje zatrważającą atmosferę, utrzymującą się do ostatniej strony, szokuje, zaskakuje. I choć kilka wydarzeń byłam w stanie przewidzieć, były dla mnie niemal oczywiste, tak całość odebrałam bardzo pozytywnie. „Bad Mommy” to ciekawie skrojony thriller psychologiczny, który rzuci cień na otaczającą Cię rzeczywistość.

I pamiętaj! Zastanów się dwa razy zanim otworzysz komuś drzwi i wpuścisz go do swojego domu…

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Rysa – Igor Brejdygant

Bookmoment

Outliersi – Kimberly McCreight

Bookmoment

444 – Maciej Siembieda

Bookmoment