Image default
#6na1 Literatura dziecięca

Charlie Ciuch-Ciuch – Beryl Evans

Projekt #6na1 jeszcze czegoś takiego nie widział! Omawiamy lekturę wyjątkową, książkę (a raczej książeczkę), która poruszy serca zarówno dzieci jak i dorosłych. Przed Tobą parowóz Big Boy 402 – Charlie Ciuch-Ciuch!

Miłośnicy Stephena Kinga doskonale zdają sobie sprawę, iż pomimo żeńskiego nazwiska widniejącego na okładce, to właśnie on jest autorem tejże opowiastki. Tytułowy Charlie jest znaczącym i ściśle związanym elementem, wpływającym na rozwój fabuły siedmiotomowego cyklu „Mrocznej Wieży” i to właśnie stamtąd został żywcem wyjęty.

Charlie jest nietuzinkową i wyjątkową lokomotywą posiadającą ludzkie cechy. Potrafi mówić, śpiewać, uśmiechać się, smucić. Pewnego dnia, pracujący w przedsiębiorstwie kolejowym Mid-World, maszynista Bob odkrywa tajemnicę Charliego. Mężczyzna szybko zaprzyjaźnia się z parowozem, razem przeżywają wiele szczęśliwych dni i podróży. Niestety postęp technologiczny, rozprzestrzeniający się w zastraszającym tempie, dosięga Charliego, który zostaje zesłany na boczny tor. Jego miejsce zajmuje najnowszy cud techniki – Burlington Zephyr. Zapomniany Charlie niszczeje, zalewa się oleistymi łzami…

Nie zadawaj głupich pytań, w głupie gry nie będę grać. Jestem tylko ciuch-ciuch-ciuchcią, inny się nie mogę stać. Pragnę tylko pod błękitnym niebem pędzić, gdzie się da, Być szczęśliwą ciuch-ciuch-ciuchcią aż do śmierci mojej dnia.

Książeczka jest piękną i wzruszającą opowieścią o sile przyjaźni, tej niezłomnej, szczerej, trwałej. Przyjaźni na dobre i złe, której nikt nie przezwycięży, nie zniszczy żadna przeszkoda, nie nadszarpnie ząb czasu. „Charlie Ciuch-Ciuch” w nieszablonowy sposób pokazuje, że warto walczyć o tę więź, pielęgnować ją. Uświadamia, żeby nigdy się nie poddawać, nawet w najbardziej beznadziejnym położeniu, wszak nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś poda nam pomocną dłoń, stanie obok, pomoże dokonać niemożliwego.

Postać Charliego jest ucieleśnieniem przemijania. Ta niepozorna lokomotywa uczy szacunku do rzeczy, które pomimo starości mogą okazać się wspaniałą podróżą w czasie, mogącą odsłonić historię ludzi, ich życia. Wspomnienia nie przemijają, one zapisują się na kartach powieści, fotografiach, pamiątkach. Książeczka staje się umoralniającym przeżyciem bazującym na mądrych, uniwersalnych radach i wartościach. 

„Charlie Ciuch-Ciuch” obrazuje kruchość uczuć, to z jaką łatwością możemy kogoś odrzucić, zapomnieć o wszystkim tym, co nas łączyło. Nie zastanawiamy się co czuje druga osoba, odchodzimy, pozostawiając ją samą. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poczucie odrzucenia jest bolesnym doświadczeniem, odczuwanym tak samo jak ból fizyczny.

Niewątpliwym atutem książki są ilustracje Neda Damerona – znakomicie oddają barwę i klimat opowiadanej historii. I choć ilustracje przedstawiają nieco mroczną lokomotywę, upiornie uśmiechającą się do czytelnika, a na twarzach dzieci, które przewozi, maluje się obraz przerażenia niźli szczęścia, tak stają się doskonałym uzupełnieniem całości.

„Charlie Ciuch-Ciuch” jest nie tylko smakowitym kąskiem dla sympatyków Stephena Kinga, ale i mądrą, przyjemną, wzruszającą , wręcz uroczą historią dla dzieci, podkreślającą prawdziwe znaczenie przyjaźni.

Poznaj opinię pozostałych uczestników projektu:

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Magicy – Neil Patrick Harris, Alec Azam

Bookmoment

Ślady – Jakub Małecki

Bookmoment

Świat według Garpa – John Irving

Bookmoment