Image default
Książki Recenzje Thriller

Ciemna strona – Tarryn Fisher

Ludzka psychika jest jak liść – wystawiony na próbę warunków atmosferycznych w końcu nie wytrzymuje i upada. Łatwo jest go podnieść, trudnej na nowo scalić z drzewem. Raz zakorzeniony w umyśle lęk wypuszcza swoje macki sięgając coraz głębiej, sukcesywnie siejąc spustoszenie. Przytrzymuje nas w miejscu, nie pozwala na zrobienie choćby małego kroku w przód, uwalnia zamieszkałe w nas demony, a te przejmują kontrolę uparcie ciągnąc w dół. Jedyną szansą na ocalenie jest walka z lękiem; walka z samym sobą.

Niezmierzone połacie śniegu, ogrodzenie pod napięciem, a tuż za nim przepaść. Senna Richards, w swoje trzydzieste trzecie urodziny, budzi się w nieznanym sobie miejscu. Konkluzja nasuwa się automatycznie – kobieta została porwana i uwięziona. Szybko okazuje się, że nie jest w domu sama, a porywacz prowadzi wyrafinowaną grę zasad której nikt nie wyjaśnił. Czas pędzi nieubłaganie, kluczem do wolności jest przeszłość, stawką staje się czyjeś życie. Czy Senna może komuś zaufać? Czy może zaufać samej sobie?

(…) był obcym człowiekiem, a widział więcej moich ran niż ktokolwiek inny.

Tarryn Fisher

Tarryn Fisher po raz kolejny udowodniła, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste, oczywistością nie jest. Autorka „Margo” w ujmujący sposób przedstawiła ludzką psychikę – jej skłonności, tajemniczość i niejasność. „Ciemna strona” jest historią skrywającą drugie, dość głębokie dno – stąpając po mrocznych zakamarkach człowieczeństwa wprowadza w ponury i trudny świat osobowości. Do czego zdolny jest człowiek zamknięty w czterech ścianach? Jak ciężko jest przyznać się do własnych uczuć? Czym jest poświęcenie? I co najważniejsze – jak bolesna może okazać się prawda? Tarryn Fisher niczego nie podaje na tacy, bawi się z czytelnikiem skutecznie ukrywając odpowiedzi na nurtujące pytania, a te nawarstwiają się z każdą kolejną stroną.

Z niebywałą precyzją autorka namalowała portret głównej bohaterki, czyniąc ją niemalże studium przypadku. Kobieta skalana dotkliwymi wspomnieniami chce porzucić przeszłość, lecz ta kurczowo trzyma ją w swych objęciach. Liczne retrospekcje pozytywnie wpływają na odbiór powieści czyniąc ją bardziej autentyczną, nawet pomimo przejaskrawionych doświadczeń.

Cały ten proces przekonywania samego siebie, że ci nie zależy, pokazuje ci jednak coś więcej niż tylko to, że jest odwrotnie.

Tarryn Fisher

Na szczególną uwagę zasługuje zagęszczająca się, posępna atmosfera, która wprowadza ogromny znak zapytania. Styl prowadzonej powieści nie odbiega od poprzednich dzieł autorki – chaotyczna, niejednoznaczna fabuła, trzymająca w napięciu narracja i brak przewidywalności stają się niezaprzeczalnymi atutami powieści. Tarryn Fisher porzuca schematy, misternie tka intrygę, wprowadza zamęt i niepokój.

Powieść bazuje na motywie uprowadzenia – bohaterowie na naszych oczach tracą wolę walki, poddają się temu, co przygotował los, umiera w nich mrzonka wolności, w powietrzu unosi się zapach bezsilności. Czy wydarzy się coś, co da im nadzieję? Za kurtyną dobrego thrillera psychologicznego kryje się coś jeszcze – subtelny i zawiły romans.

„Ciemna strona” to zaskakująca, trzymająca w napięciu mroczna historia. Niespójne i chaotyczne fragmenty wprowadzają dozę nieoczywistości, napływająca finalna refleksja frapuje i łączy powieść w zgrabną całość.

Każdy z nas ma w sobie lęk i strach, każdy skrywa tajemnice, każdy ma ciemną stronę.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Zbrodnie w Nickelswalde – Agnieszka Bernat

Bookmoment

Obserwuję cię – Teresa Driscoll

Bookmoment

Koma – Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, Wojciech Chmielarz

Bookmoment