Image default
Kryminał Książki Recenzje Sensacja

Cień przeszłości – Grzegorz Gołębiowski

Pokrewieństwo i powinowactwo to więzi łączące członków rodzin. Nauką badającą te połączenia jest genealogia. W dziedzinie tej mieści się zarówno pochodzenie, historia, współczesne relacje danej familii jak i losy, czy poczynania poszczególnych gałęzi. Przeglądanie archiwów, analiza metryk, zbieranie danych są działaniami mającymi ogromne znaczenie w tym procesie naukowym, bowiem stają się efektem publikacji – drzewa genealogicznego, książki lub artykułu.

Adam Floriański z niezwykłą zapalczywością wykonuje te obowiązki, poszukując korzeni rodzin, które chcą poznać swoje pochodzenie. Jedna ze spraw prowadzi go do Archiwum Głównego Akt Dawnych, gdzie obcy mężczyzna prosi go o odszyfrowanie nazwiska. Jak się później okazuje, obaj pracują nad materiałami związanymi z jedną parafią. Nagle nieznajomy, w pośpiechu, opuszcza pomieszczenie, pozostawiając za sobą tajemniczą walizkę, którą Adam decyduje się przechować. Otwiera ją jednak, pokonany przez ciekawość. Niepozorna walizka skrywa w sobie stare, wojenne dokumenty oraz pendrive zabezpieczony hasłem.

Przypadkowe spotkanie stanie się dla Adama sytuacją kluczową, bowiem decyzja o otwarciu walizki wiedzie go do zmierzenia się z przeszłością, a jej zawartość okazuje się na tyle cenna, że zaczynają się nią interesować niebezpieczni, bezwzględni ludzie.

Rozbudzona nadzieja, umierająca niemal natychmiast po tym, jak widzi się jej narodziny, po kilku cyklach zaczyna przypominać brzytwę, której chwyta się tonący, ale która sprawia ból i cierpienie.

Grzegorz Gołębiowski

Sięgając po powieść Grzegorza Gołębiowskiego czytelnik może odnieść wrażenie, że lektura oscylować będzie głównie wokół tematu genealogii – nic bardziej mylnego. Niemal od samego początku odbiorca zostaje wciągnięty w wir niecodziennych zdarzeń, intryg i sensacji, które stają się motorem napędowym powieści, a przynajmniej tak przedstawiał się zamiar.

Tajemnica ściśle związana z Dolnym Śląskiem i II wojną światową jest pomysłem niebanalnym. Autor dawkuje napięcie, wplata w fabułę ciekawe retrospekcje, dzięki którym stopniowe zgłębianie przeszłości staje się swoistą formą przyjemności. O ile piętrzące się sekrety są intrygujące, o tyle giną one za parawanem nieco topornego stylu, jakim posługuje się autor. Tekst naszpikowany został opisami, czy wtrąceniami, które bardziej przeszkadzają niż interesują. Czytając powieść można odnieść wrażenie, że fabularna prostota wespół z niemal profesorskim językiem nie jest przepisem, który wieszczy sukces.

Grzegorz Gołębiowski odważył się wkomponować w fabułę wątek romantyczny, który summa summarum przebija się na pierwszy plan. Nietrudno odkryć w jakim kierunku zmierza relacja bohaterów – autor bazuje na dość powszechnym schemacie, nie wychodzi spoza niego, nie próbuje zaskoczyć. Również portrety psychologiczne pozostawiają wiele do życzenia. Są to postaci stereotypowe: grają, aby zakryć swoje skazy, przez co nie do końca są wiarygodni, niemal sztuczni, a w ich zachowaniu można odnaleźć zalążki absurdu. Dialogi także, momentami zakrawają na sztampowość, nie należą do dobrze skonstruowanych.

W powieści zabrakło miejsca na emocje, ponieważ autor skupił się na opisach szczegółów fikcyjnej rzeczywistości. Pominięte zostały tematy trudne i kontrowersyjne, jak choćby holokaust. Zabrakło dobrego wyważenia pomiędzy tym co ważne, a tym co mniej istotne, zaś intryga, którą proponuje autor, jest – mimo wszystko – mało przekonująca.

Ta historyczno-kryminalna hybryda przypomina odbiorcy o tym, że przeszłość zawsze nas odnajdzie, aby odkryć wszystkie swoje karty. Niestety dobry zamysł fabularny nie został wykorzystany. Można odnieść wrażenie, że powieści brakuje kilkunastu stron, które ktoś wyrwał, lub skrócił do granic możliwości. Grzegorz Gołębiowski zaproponował czytelnikowi oryginalną powieść, jednak jej wykonanie nie do końca jest satysfakcjonujące.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Opowieści tajemnicze i szalone – Edgar Allan Poe

Bookmoment

Stephen King: instrukcja obsługi – Robert Ziębiński

Bookmoment

Dziewczynka z atramentu i gwiazd – Kiran Millwood Hargrave

Bookmoment