Image default
Kryminał Książki Recenzje Thriller

Coraz głębiej – Laura Lippman

Jaki wpływ na nas mają tajemnice bliskich? Czy ich demony z przeszłości mogą na nas oddziaływać? Czy popełnione błędy dadzą o sobie jeszcze znać?

Louisa Brant jest nową prokuratorką okręgową, z ogromnymi ambicjami i dużą motywacją do wykonywanego zawodu. Pewnego dnia kobieta dostaje pozornie banalną sprawę, której korzenie sięgają… jej własnej rodziny. Kiedy Louisa była dzieckiem, jej brat ocalił przyjaciela, kosztem życia innego człowieka. Stając przed sądem, chłopaka oczyszczono z zarzutów. Ale, czy aby na pewno, wszystko zostało wyjaśnione?

Podróżując mentalnie wstecz, Louisa odkrywa nowe fakty. Stawiając im czoło musi zachować zdrowy rozsądek. Prawo, niegdyś będące dla niej podstawą życia, nie jest niezawodne – niczego konkretnie nie wyjaśnia, wręcz przeciwnie – stawia coraz to nowsze pytania. Kobieta zdaje sobie sprawę, że niektórych rzeczy lepiej nie rozgrzebywać. Chciałaby cofnąć czas, by nie wiedzieć tego, co odkryto.

Dlaczego zezwalamy ludziom na krzywdzenie innych w imię miłości? Czemu miłość zawsze traktowana jest pozytywnie, jakby niezmiennie szło za nią dobro?

Laura Lippman

Sięgając po tę powieść, chciałoby się otrzymać coś, na kształt trzymającego w napięciu thrillera z zaskakującym finałem. Z tych dwóch rzeczy „Coraz głębiej” posiada tylko jedną. Laura Lippman kreuje świat mglisty, pachnący zepsuciem i stęchlizną, w którym każda tajemnica jest obnażana krok po kroku. Obiecujący prolog odsłania przed czytelnikiem osobiste życie głównej bohaterki, pozwalając na wepchnięcie się w nie z przysłowiowymi „buciorami”. To właśnie jej świat, został ściśle powiązany z wątkiem kryminalnym. Niepokój skrzy na wierzchu kartek i chce się z nich wydostać. Niestety nie do końca mu się to udaje, a to dlatego, iż autorka pokusiła się na przydługie opisy, odbiegające od głównej tematyki. Co za tym idzie – powieść momentami wieje nudną i przegadaniem, a wspomniany wcześniej niepokój – zredukowany, niemal wyciszony.

Koncept fabularny jest dość ciekawy. Na pozór, nieistotne elementy zazębiają się ze sobą, odsłaniając cienką kurtynę zamierzchłych sekretów. W tej powieści, to nie wątek kryminalny odgrywa pierwszoplanową rolę, a dramaty rodzinne, które pozornie wyjaśnione, wciąż majaczą nad bohaterami. Autorka poświęciła dużo uwagi wspomnieniom, będącym katalizatorami skomplikowanych następstw. Perspektywa czasu całkowicie zmienia obraz przeszłości, rysując ją niemal na nowo.

Powieść Laury Lippman porusza wiele ważkich tematów, takich jak m.in. homoseksualizm, depresja, czy nieumiejętność odnalezienia się w narzuconej roli. Każda warstwa społeczna, na bazie której powstały realia, są starannie nakreślone i tworzą dobrą konstrukcję. Autorka doskonale oddała amerykański klimat niewielkiej prowincji, której podszewka potrafi zaskoczyć. Czytelnik błądzi po plątaninie niedopowiedzeń, starając się dojść do meritum. Tym bardziej szkoda, że nużąca narracja skutecznie przyćmiewa te fragmenty, czyniąc je prawie wyświechtanymi.

„Coraz głębiej” jest interesującą propozycją, mówiącą o sprawach istotnych, które wypowiedziane wprost, stają się nurtujące. Niestety, wkradający się marazm, nieco zakrzywia odbiór powieści. Sama narracja nie należy do najbardziej udanych – chwilami staje się naprawdę nudna i mało wyszukana. Podobnie z niektórymi twistami fabularnymi, które, choć zaskakujące, wprawiony czytelnik jest w stanie przewidzieć.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Moja Lady Jane – C. Hand, B. Ashton, J. Meadows

Bookmoment

Zniknięcie – Caroline Eriksson

Bookmoment

Na południe od Brazos – Larry McMurtry

Bookmoment