Image default
Fantastyka Książki Recenzje Science fiction

Dallas ’63 – Stephen King

Gdyby istniała taka możliwość, to czy zmieniłbyś bieg przeszłości?

Chciałabym zabrać Cię w niezwykłą podróż do lat sześćdziesiątych. Każdy element podróży został skrupulatnie przemyślany, a każda przygoda, którą napotkasz na swojej drodze nie wydarzyła się bez konkretnego celu.

Stephen King okrzyknięty przez wielu Mistrzem grozy już od pierwszych stron powieści porywa nas w wir suspensu i… refleksji. Autor niemal zmusza nas do spojrzenia na rzeczywistość z nieco innej perspektywy.

Główny bohater, nauczyciel angielskiego Jake Epping staje przed poważną decyzją, która być może zmieni losy świata. Jego misją jest uratowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy’ego. Pomimo początkowego oporu Epping podejmuje wyzwanie i wyrusza w nietuzinkową podróż, która już na zawsze odmieni jego życie. Jake podejmując próbę ingerencji w minione wydarzenia doświadcza skrajnych przeciwności losu, gdyż przeszłość zawsze pozostawia po sobie ślad i nie chce być zmieniona.

Bo kiedy chwila przemija, już nigdy nie można jej odzyskać.

Stephen King

Klimat wprowadzony przez Kinga dodatkowo pobudza wyobraźnię dzięki czemu z łatwością będziesz w stanie „zobaczyć” to z czym boryka się główny bohater. Książka jest wzruszającą opowieścią o poświęceniu, walce oraz miłości, zatem wyzwala wszelkie możliwe emocje. Co prawda ciężko było mi przebrnąć przez początek, gdyż nie przepadam za narracją pierwszoosobową, którą mamy możliwość tutaj spotkać, ale z drugiej strony dzięki temu zabiegowi jeszcze bardziej mogłam przyjrzeć się rozważaniom czy dylematom bohatera, ba! W pewnym momencie miałam wrażenie, że czytam autentyczne notatki i zapiski Eppinga!

Książka bez dwóch zdań zapada w pamięć i pozostawia po sobie ślad. Dallas ’63 jest jedną z lepszych (o ile nie najlepszych) książek Kinga nawet pomimo tego, że nie można nazwać jej horrorem. Wielowymiarowość powieści zachwyca i nadaje oryginalności. Myślę, że naprawdę warto dać się ponieść tej historii, zatem gorąco Ci ją polecam.

A czy Ty, drogi Czytelniku, odważyłbyś się „namieszać” nieco w przeszłości, która bywa nieustępliwa?

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Kobieta i pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet – Dominika Nawrocka

Bookmoment

Koralina – Neil Gaiman

Bookmoment

Gniazda. Tom I. Naznaczeni przez Tyche – Piotr Walczak

Bookmoment