Image default
Książki Literatura obyczajowa Recenzje Romans

Dla niej wszystko – Alexa Riley

Prawdopodobnie każdy chce spotkać kogoś, kto zaakceptuje nas takimi jakimi jesteśmy, z bagażem wad i błędów. Kogoś, kto poda pomocną dłoń gdy upadniemy, wysłucha i zrozumie. Troska o drugiego człowieka winna być niemalże najistotniejszą wartością każdego związku, jednak co się stanie, gdy drugie imię troski to obsesja?

Mallory jest szczęśliwą, młodą kobietą. Skończyła studia na jednej z najbardziej prestiżowych uczeni, doskonałe wyniki w nauce otworzyły drzwi do Osbourne Corporation – firmy w której dziewczyna od zawsze chciała pracować. Wraz z przyjaciółką wynajęły mieszkanie i aby to uczcić postanawiają zaszaleć w klubie. To właśnie tam życie młodej dziewczyny odmieni się na dobre… Mallory poznaje przystojnego mężczyznę, który bez pardonu zaczyna ją kokietować. Tajemniczy Oz wzbudza w dziewczynie uczucia o których ta nie miała pojęcia. Każdy gest, każde słowo podnosi kurtynę obnażając tajemnice. Mallory nie wie jednak, że spotkanie tej dwójki wcale nie było przypadkowe… Oz planował je od pięciu lat.

(…) jesteś jedynym światłem mojego życia.

Alexa Riley

Historia, którą przedstawiają autorki (Alexa Riley to pseudonim) biegnie dobrze znanymi torami, które można spotkać w wielu podobnych gatunkowo książkach. Otóż, mamy obrzydliwie bogatego mężczyznę posiadającego wszystko – ekskluzywne samochody, apartamenty, własną, dobrze prosperującą firmę, ochronę. Gdy po raz pierwszy ujrzał niewiastę o imieniu Mallory, zakochał się bez opamiętania. Podporządkował temu uczuciu całe swoje życie i jest w stanie zrobić dla niego dosłownie wszystko. Jednak dlaczego młody mężczyzna zdecydował się podejść do dziewczyny dopiero po pięciu latach? Dlaczego obserwował ją przez cały ten okres i starał się doprowadzić do tego, aby ich ścieżki w końcu się połączyły? Jeśli w tej chwili pomyślałeś, że główny bohater to świr i prześladowca… Cóż, trudno się nie zgodzić, aczkolwiek nie da się nie zauważyć oddania jakie go przepełnia.

Postać Mallory została dobrze nakreślona. Dziewczyna jest zdolną kobietą. Życie jej nie rozpieszczało, wychowała się w rodzinie zastępczej, całą swoją energię przelała na naukę i ciężko pracowała by osiągnąć sukces. Ale… Niektóre decyzje, które podejmowała na moich oczach były tak głupie, że naprawdę zaczęłam wątpić w tę postać. Dziewczyna uważała, że nie jest kochana, nie znała tego uczucia, bała się odrzucenia, jednak gdy tylko na horyzoncie pojawił się on – młodzieniec o szafirowych oczach – dziewczyna dostała małpiego rozumu. Wszystko to, co proponował Miles (przedstawiający się jako Oz) było dla niej genialnym pomysłem. Nieodpowiedzialne zachowanie? Pewnie, czemu nie!

Wyjście fabularne kręci się wokół specyficznej więzi, która połączyła Mallory i Milesa. Relacja ta nie należy do zdrowych, jest toksyczna, przepełniona kłamstwami, manipulacją (która notabene została świetnie przedstawiona). I mimo tego, że myśl przewodnia jest przewidywalna, to z zapartym tchem znajdujesz się w środku wydarzeń zastanawiając się jak bohaterowie wybrną z tak patowej sytuacji. Autorki dobrze wiedzą w jaki sposób zaciekawić czytelnika, jak sprawić, aby porzucił wszystko i wertował kolejne strony. Dodatkowy plus należy się za prowadzenie narracji z perspektywy Mallory oraz Milesa, a także za ostatni rozdział, który pozwolił na rozwianie wszelkich wątpliwości. Co więcej, autorki nie zostawiły niepozamykanych spraw, wszystko zostało dobrze wyjaśnione i zamknięte w jedną spójną całość.

„Dla niej wszystko” jest dobrą propozycją na długie wieczory. Obsesja malująca się w umyśle bohatera, manipulacja, konsekwencje nieodpowiednich czynów, walka o marzenia, gorące uczucie są bazą tej historii.  Książka uczy, że lekarstwo na rany przeszłości jest tuż na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko je dostrzec…

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Księgobójca – Maja Wolny

Bookmoment

Psychoza – Robert Bloch

Bookmoment

Zawsze mieszkałyśmy w zamku – Shirley Jackson

Bookmoment