Image default
Książki Recenzje Sensacja

Druga rzeczywistość – Andrzej Mathiasz

Codziennie miliony użytkowników przemierza ścieżki wirtualnej rzeczywistości publikując różnego rodzaju treści. Często prywatność idzie w odstawkę, ludzie chcąc pokazać własny wizerunek posuwają się niekiedy do bardzo kontrowersyjnych metod, a te nie zawsze przynoszą określony skutek wszak każdy ruch pozostawia po sobie ślad. Potencjalny użytkownik Internetu musi liczyć się z konsekwencjami – poufne dane w każdej chwili mogą zostać przejęte. Nawet najlepsze antywirusy nie są w stanie poradzić sobie z szkodliwym oprogramowaniem, które często bywa bardzo złośliwe i niebezpieczne.

Tom Clark będący byłym hakerem stoi na czele tajnego zespołu Cieni. Otrzymał zadanie polegające na rozwijaniu wirusa, którego wojsko chce wykorzystać jako informatyczną broń. Niestety, eksperyment zaczyna żyć swoim życiem i wymyka się spod kontroli opanowując wszystkie dziedziny egzystencji, a nawet podporządkowując sobie najpotężniejszych ludzi. Wirusa może powstrzymać tylko jeden człowiek. Problem w tym, że niespodziewanie ginie w wypadku samochodowym…

Ludzie uznają swoje krótkie i niepowtarzalne życie za najcenniejsze, ale równocześnie są gotowi je poświęcić z najbardziej błahego powodu.

Andrzej Mathiasz

Autor „Drugiej rzeczywistości” dowodzi, że łącząc ze sobą odmienne gatunki – od sensacji, kryminału i dozy fiction po delikatny romans – można stworzyć dzieło będące dobrą i satysfakcjonującą lekturą. Dobrze zaplanowana fabuła, z dbałością o każdy szczegół, jest spójna, logiczna i wiarygodna. Posępny klimat powieści zachwyca i to on odgrywa pierwszoplanową rolę. Niepokojące wizje zostały urozmaicone wątkiem miłosnym, który nie psuje ogólnego konceptu. W powieści nie brak elementu zaskoczenia, aczkolwiek finał wydaje się nieco przewidywalny. I choć temat wydaje się wtóry, Andrzej Mathiasz wyszedł z niego obronną ręką. Jedyną rzecz, jaką można zarzucić powieści to miejscowe przegadanie, momentami przypominające filozoficzne rozważania.

Jedną z cech charakterystycznych powieści jest dynamiczne tempo, którego rozważne dawkowanie nie pozwala na oderwanie się od lektury. Kolejnym atutem książki jest sprawne, klarowne i sugestywne operowanie słowem, uprawdopodobniające odrealnione elementy.  Autor umiejętnie splata ze sobą kontrastowe wątki, nie gubiąc się w prowadzonej treści – pod garniturem przyzwoitości jest miejsce na cięty, bezwstydny język, ale i sensualną lekkość.

Na uwagę zasługuje także kreacja bohaterów, która wypada nad wyraz dobrze. Zaczynając od bohaterów grających pierwsze skrzypce, kończąc na postaciach drugoplanowych. Każdego z nich wyróżnia barwna i niejednoznaczna osobowość, każdy posiada swoje miejsce i czas. Postacie pozbawione są sztuczności czy marazmu, są indywidualnościami.

„Druga rzeczywistość” to powieść porywająca, która intryguje nietuzinkowym klimatem podszytym miłością, poświęceniem oraz sensacją wzbogaconą o kryminalną nutę.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Słodkie życie – Olga Klara Maniak

Bookmoment

Grimm City. Wilk! – Jakub Ćwiek

Bookmoment

Śpiące królewny – Stephen King, Owen King

Bookmoment