Image default
Na ekranie Recenzje

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Jako, że uwielbiam pożerać (dosłownie i w przenośni) to co widzą moje oczy, a w swoim życiu obejrzałam mnóstwo ekranizacji, to chciałabym Ci o nich opowiedzieć. Aby nie odbiegać od głównej tematyki mojej witryny, opinie te będą pojawiać się sporadycznie. Zaczynamy!

Na pierwszy rzut idą „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” w reżyserii Davida Yates’a.

Gdy na ekrany kin weszła ostatnia część przygód Harry’ego Pottera pojawiło się mnóstwo spekulacji dotyczących kontynuacji przygód młodego czarodzieja. Po pięciu latach wracamy do magicznego świata stworzonego przez J.K. Rowling, aczkolwiek nie spotkasz tutaj Harry’ego z przyjaciółmi…

Akcja filmu rozgrywa się w 1926 roku, kiedy to Newt Scamander wchodzi na peron w Nowym Jorku. W miejscu tym żyją czarodzieje, a tuż obok nich niczego nieświadomi mugole. Newt dzierży w ręce tajemniczą walizkę, która skrywa pewne stworzenia uznane przez władze za niebezpieczne, aczkolwiek główny bohater dostrzega w nich unikatowość i za wszelką cenę stara się je chronić oraz dbać o ich dobre imię. Pewien nieprzewidziany splot wydarzeń (spotkanie niemaga i ucieczka kilku stworzeń) zmusza Newta do podjęcia radykalnych kroków, które mogą nieść nieprzewidziane konsekwencje. Sprawy dodatkowo nabierają nowych i skomplikowanych torów bowiem w mieście dochodzi do morderstw popełnionych przez potężną siłę siejącą postrach wśród mieszkańców. Czym jest ta siła i czy można ją pokonać? Młody bohater staje do walki z niewiadomą, a jego podróż zamienia się w wielką, niebezpieczną przygodę.

Katherine Waterson, Eddie Redmayne, Alison Sudol, Dan Fogler
(źródło: www.filmweb.pl)

Główny bohater Newt Scamander w którego wcielił się Eddie Redmayne posiada wszelkie cechy, które wzbudzą Twoją sympatię. Jest niewinnym, dobrym i chodzącym z głową w chmurach chłopakiem gotowym poświęcić własne życie za zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Bohater postanowił odwiedzić Nowy Jork z jednego – mogłoby się wydawać – błahego powodu: poszukiwań materiałów do swojej książki, jednakże nie będzie to zwyczajna książka… Poprzez swą niefrasobliwość chłopakowi szybko udaje się wpakować w kłopoty, a finał tej przygody będzie zgoła nietuzinkowy. Drugim bohaterem, którym osobiście jestem zauroczona, a który bez wątpienia wywoła niejednokrotny uśmiech na  Twojej twarzy jest niesubordynowany mugol Jakub Kowalski (Dan Fogler). Niecodzienne zrządzenie losu wciąga Jakuba w wir magii i wydarzeń nie do końca są przez niego rozumiane.
W filmie nie mogło oczywiście zabraknąć płci pięknej – siostry Goldstein są swoimi przeciwieństwami. Tina (Katherine Waterson) jest ambitną, inteligentną kobietą, która chce udowodnić swoją wartość, zaś Queniee (Alison Sudol) poprzez swą subtelność i kokieterię skutecznie pobudza zainteresowanie mężczyzn. Obie kobiety idealnie odnalazły się w swoich rolach dzięki czemu wyglądają iście wspaniale!
Z pewnym sentymentem będę powracać do postaci Percival’a Graves’a (Collin Farrell) oraz do Credence’a Barebone – mrocznego i tajemniczego chłopaka – w którego wcielił się Ezra Miller znany z roli Patricka w ekranizacji powieści Stephena Chbosky’ego zatytuowanej „Charlie”. Miałam nieodparte wrażenie, że każdy z nich znajduje się na właściwym miejscu.

Collin Farrell, Ezra Miller
(źródło: www.filmweb.pl)

Chcę napisać Ci jeszcze kilka słów o samych stworzeniach, które nie bez powodu noszą miano „fantastycznych”. Są cudowne, a przy tym też niezwykle wiarygodne. Z ekranu niemal wylewa się magia tego świata! Każde stworzenie wyróżnia się swoistą indywidualnością – niektóre są poważne, inne potrafią strzelić przysłowiowego focha, a jeszcze inne uwielbiają błyskotki. Zwierzęta, które możesz zobaczyć na ekranie są po prostu piękne!

(źródło: www.filmweb.pl)

Reasumując, w filmie nie zabraknie dobrego humoru, akcji, tajemnicy i zaskakującego finału. Linia fabularna znajduje się na bardzo dobrym poziomie i twardym gruncie. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to zapierający dech w piersi film, który bierze pod lupę przyjaźń (nie tylko pomiędzy ludźmi, ale też pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem), poświęcenie, walkę o własne przekonania oraz tolerancję. Ekranizacja uczy, bawi, a także wzrusza. Wprowadzone wątki dotyczące akceptacji „inności” zostały przedstawione bardzo solidnie. Gra aktorska prowadzona jest na wysokim poziomie oraz w taki sposób, że masz wrażenie jakby oglądane wydarzenia działy się naprawdę. Twoja ciekawość zostanie stopniowo podsycana dzięki czemu nie będziesz miał czasu na nudę. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oczarowują od samego początku, a finał ekranizacji sprawi, że z niecierpliwością będziesz odliczał dni do następnej części. Całą otoczkę zamykają fenomenalne efekty specjalne. Osoby zaangażowane w produkcję zrobiły naprawdę kawał dobrej roboty!
Należy jednak podkreślić, że „Fantastyczne zwierzęta…” są dopiero wstępem do cyklu poświęconemu przygodom urokliwego bohatera oraz magicznego świata w którym przystało mu żyć dlatego też część ta nie do końca poświęcona jest poszukiwaniom osobliwych stworzeń – raczej zwraca uwagę na polityczne pertraktacje i walkę dobra ze złem.

Z czystym sumieniem polecam Ci ten film nawet jeśli nie jesteś fanem Harry’ego Pottera. Ekranizacja zmusza do refleksji, a sam morał jest niezwykle pouczający. Myślę, że warto wgłębić się w ten świat i dać ponieść „Fantastycznym zwierzętom”!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Odbiorę ci wszystko – Ruth Lillegraven

Bookmoment

Zwierciadło piekieł – Graham Masterton

Bookmoment

Poszukiwana – Dean Koontz

Bookmoment