Image default
Książki Recenzje Thriller

Głód – Graham Masterton

Niemal na każdym kroku można zobaczyć nowo powstałe restauracje czy kawiarnie szczycące się przeróżnymi daniami lub deserami – od klasycznych po te najbardziej wyszukane. Wyobraź sobie, że wracając z pracy masz ochotę wstąpić do takiego lokalu. Przeglądasz menu, wybierasz potrawę. Po chwili podchodzi do Ciebie kelner z informacją, że kucharz nie może zrealizować zamówienia ponieważ nie posiada odpowiednich produktów. Myślisz, że to nienormalne i chcąc sprawdzić tezę pracowników restauracji udajesz się do najbliższego sklepu. Ku twojemu zaskoczeniu sklepowe półki świecą pustakami, nie ma nic – mięsa, warzyw, pieczywa, słodkości… Nic czym mógłbyś zaspokoić głód.

Ed Hardesty jest właścicielem potężnej farmy w Kansas, która miała uczynić go bogatym. Mrzonka jednak szybko odchodzi na boczny tor, bowiem niezmierzone połacie pszenicy dotyka tajemnicza zaraza niszcząca w zastraszającym tempie żywność – kłosy zaczynają gnić. Desperackie próby powstrzymania zarazy palą na panewce, na ludzkość spada widmo głodu. Ludzie porzucają resztki człowieczeństwa, zastępując je prymitywnymi instynktami. Zaczyna rodzić się mrok.

(…) istnieje taki rodzaj miłości, który można oddać jedynie smutnym uśmiechem.

Graham Masterton

„Głód” Grahama Mastertona jawi się jako apokaliptyczny thriller katastroficzny, charakteryzujący się posępnym, niepokojącym czasem mrocznym i brutalnym klimatem. Mierząc się z globalnym kataklizmem ludzie zapominają czym jest godność, moralność. Autor sugestywnie maluje obraz opętanego, wyzutego z emocji umysłu żądnego przetrwania – walka o pożywienie, zamieszki, morderstwa. Ile jest w stanie zrobić człowiek, aby przeżyć jeszcze jeden dzień?

Wyjście fabularne powieści zostało zbudowane spójnie, naturalistycznie, choć momentami brakuje w nim logiki. Wewnętrzna dysputa rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia wątku politycznego, który uwypukla perfidię skorumpowanych urzędników chcących wzbogacić się na krzywdzie innych.

Jednak pomimo wielowątkowości i przejmującego klimatu, opowieść ta wzbudziła we mnie jedynie nutę refleksji. Historia, która na początku zapowiadała się intrygująco zaczęła tracić na wartości – przegadane, zupełnie niepotrzebne rozdziały, niezrozumiała motywacja bohaterów (którzy nawiasem mówiąc są szablonowi, niewyraźni a ich zachowanie niejednokrotnie zwieńczone zostaje ogromnym znakiem zapytania), sceny seksu, które w pewnym momencie stają się niesmaczne. Nadmierne skupienie się na mniej ważnych elementach negatywnie odbiło się na prowadzonej historii jak i akcji utworu, co za tym idzie – Graham Masterton wpadł w zastawione na siebie sidła. Spory potencjał lektury wykazujący tendencję do dramatycznej pełnej sensacji i emocji powieści nie został wykorzystany.

Autor próbując zmierzyć się z globalną klęską niestety nie do końca sprostał zadaniu. Znakomity pomysł i obiecujący początek dał nadzieję na lekturę satysfakcjonującą, jednak dość szablonowa kreacja postaci głównych i zły balans akcji nie wprawia w zachwyt. Powieści nie można zaś odmówić oryginalnej aury pozostawiającej po sobie uczucie zaniepokojenia. Reasumując, podobnie jak w przypadku „Niemego strachu” moje uczucia względem książki są ambiwalentne – powieść nie jest zła, ale do miana wybitnej wiele jej brakuje.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Nothing more – Anna Todd

Bookmoment

Miłość z nutą imbiru – Agnieszka Olejnik

Bookmoment

Niemy strach – Graham Masterton

Bookmoment