Image default
Komedia kryminalna Książki Recenzje

Jeszcze więcej nieboszczyków, czyli śledztwo z pazurem – Małgorzata J. Kursa

Decyzja o przyjęciu pod swój dach czworonoga jest decyzją trudną, wiążącą się z odpowiedzialnością, i to nie na chwilę, a na kilka, kilkanaście lat. Od tego momentu powinniśmy otoczyć zwierzę opieką, uczuciem, zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort. W zamian za to zyskujemy oddanego przyjaciela, który nauczy nas empatii, rozwagi i cierpliwości.

W Kraśniku dochodzi do niewyjaśnionego wypadku, w którym ginie młoda kobieta. Prowadzone śledztwo nie doprowadza policji do dowodów mogących wskazywać na udział osób trzecich. Mieszkańcy szybko zapominają o tajemniczej śmierci, jednak jest ktoś kto im o tym przypomni. Miastem wstrząsa fala zgonów – giną kobiety odziane w upiorne różowości. Najbardziej zorientowany w tym temacie zdaje się być czarny kot. To właśnie on odnajduje kolejne ciała…

Marylka i Sławek wiodą normalne i spokojne życie. Dostali w spadku aptekę, w której spędzają niemalże całe dnie. Pewnego dnia zauważają, że w ich domu dzieje się coś złego. Nagle zaczynają znikać różne przedmioty codziennego użytku, kuchenne meble zostają zdemontowane. Czarę goryczy przelewa zniknięcie parkietowych klepek. Czy to możliwe, że pod ich nieobecność nieczysta dusza zapragnęła ich nawiedzić?

Przypadek rządzi światem.

Małgorzata J. Kursa

Komedie kryminalne mają to do siebie, że nie zawsze dobrze wyważony humor idzie w parze ze skrupulatnie zarysowaną intrygą. Małgorzata Kursa stworzyła powieść, która ostrożnie stąpa po cienkiej granicy, jednak w końcu ją przekracza i wpada w gatunkowe sidłaWarstwa kryminalna wydaje się nieco irracjonalna, nieskomplikowana fabuła – jednowymiarowa, podjęte wątki – oszczędne, pozbawione głębszego wydźwięku.

Odbiorca poznaje plejadę postaci, których barwa jest nad wyraz optymistyczna. Niestety ich kreacja nie do końca została dopracowana. Główne postaci pozbawione zostały wyróżniających cech, nie wzbudzają większej sympatii, a ich portret staje się płaski, niemal miałki. Dodatkowo; strasznie irytujące stało się nadmierne zdrabnianie imion – nie tylko w dialogach, ale i przez narratora. W moim odczuciu wypada to dość nienaturalnie i sztucznie. Jedyną charakterystyczną postacią jest Belzebub – tajemniczy kocur, zwany przez swoich właścicieli kotem obronnym, posiada sekrety, których pilnie strzeże. To właśnie za jego sprawą wybucha akcja powieści, która notabene prowadzona jest z wyczuciem i równowagą.

Autorka nie ma problemu z oddaniem małomiasteczkowego klimatu. Zamyka w jego obrzeżach dużo urokliwości, okraszając go przy tym specyficznym humorem i prostym językiem. Elementy te ubierają książkę w szaty literatury rozrywkowej i tak lektura ta winna być traktowana.

„Jeszcze więcej nieboszczyków, czyli śledztwo z pazurem” jest lekturą niezobowiązującą, zabarwioną humorem o delikatnym kryminalnym odcieniu. Odkładając na bok wszelkie mankamenty, wyłania się obraz ciepłej i sympatycznej opowieści na jeden wieczór. To książka, która raczej nie przypadnie do gustu osobom szukającym mocnych wrażeń.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Naśladowcy – Ingar Johnsrud

Bookmoment

Lawendowy pokój – Nina George

Bookmoment

Zawsze mieszkałyśmy w zamku – Shirley Jackson

Bookmoment