Image default
Fantastyka Horror Książki Recenzje

Koralina – Neil Gaiman

Czy przeprowadzka to naprawdę początek innego życia? Czy nowy dom równa się nowemu ja? Dla wielu ludzi zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z mnóstwem sprzecznych emocji – z jednej strony towarzyszy radość, ekscytacja. Z drugiej stres i wątpliwości. Nowe miejsce, nowe środowisko, nowi znajomi, nowy etap – czy okażą się dobrą decyzją, czy może największym koszmarem?

Koralina wraz z rodzicami przeprowadziła się do nowego domu. Już dzień po zakwaterowaniu dziewczynka postanawia zwiedzić miejsce, w którym od tej chwili będzie mieszkać. Koralina odkryła, że dom liczy sto pięćdziesiąt trzy niebieskie obiekty, dwadzieścia jeden okien i czternaście drzwi, lecz tylko trzynaście z nich otwiera się normalnie. Czternaste zamknięte są na klucz. Ciekawość nie pozwala jej przejść obok tego obojętnie. Wkrótce odkrywa, że za drzwiami znajduje się tajemnicze przejście prowadzące do innego domu, łudząco podobnego do tego, w którym zamieszkała. Pozory jednak lubią mylić…

Dziewczynka jest urzeczona nowym mieszaniem, które wydaje się idealne. Ale w nowym domu są też nowi rodzice, którzy chcą, aby Koralina została z nimi już na zawsze…

Ja wcale nie chcę wszystkiego czego pragnę. Nikt tego nie chce. Nie tak naprawdę. Co to za zabawa dostawać wszystko, o czym się marzy, tak po prostu? Wtedy to nic nie znaczy. Zupełnie nic.

Neil Gaiman

Powieść Neila Gaimana nie jest zwyczajną historią. To magiczna opowieść dziewczynki, która prowadząc czytelnika za rękę, pokazuje czar swojego świata. Główna bohaterka dostrzega, że strach jest jej najgorszym doradcą, który nie pozwala na stawienie czoła zagrożeniu. Sytuacja, w jakiej znalazła się protagonistka, wymaga od niej niezliczonych pokładów odwagi. I między innymi o tym jest „Koralina” – o pokonywaniu własnych lęków, przezwyciężaniu strachu, odnajdywaniu pewności siebie, aż wreszcie walce dobra ze złem.

Na uwagę zasługuje niesamowita kreacja świata – iluzorycznego, pełnego niesamowitości. Chyba każdy, będąc dzieckiem, marzył, aby jego ulubione zabawki ożyły. W świecie po drugiej stronie drzwi to marzenie się spełnia, a czytelnik, dzięki wysublimowanemu stylowi, może tego doświadczyć. Dopełnieniem wymyślnego świata jest cała galeria barwnych postaci: Mówiący kot, będący swoistym przewodnikiem dziewczynki; żyjące teatralnymi wspomnieniami, osobliwe, emerytowane aktorki, potrafiące, za pomocą fusów, przewidzieć przyszłość; enigmatyczny starszy pan, uczący myszy różnych sztuczek w swoim mysim cyrku; rodzice Koraliny – ci prawdziwi, wykazujący nadmierny pracoholizm, jak i „drudzy” – dziwne, mroczne stworzenia, przywodzące na myśl pacynki, które zamiast oczu mają guziki; aż wreszcie ona – nieustraszona, młoda dziewczynka, lubująca się w zabawie w badacza.

Duszny, naturalistyczny klimat, serwujący czytelnikowi złudzenie oniryzmu, dodaje powieści kolorytu, który w połączeniu z lekkim, plastycznym i precyzyjnym językiem autora potrafi zachwycić. Wszystko to, składa się na całkowity, klarowny obraz fantastycznej opowieści z pięknym przesłaniem.

Historia Koraliny, pomimo swej osobliwości i nuty niepokoju, jest wspaniałą opowieścią, przepełnioną odwagą, mądrością i emocjami. Wysublimowany styl, nietuzinkowy klimat i emocjonalny wachlarz podkreślają wyjątkowość książki.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Wąż z lasu cedrowego – Aleksander R. Michalak

Bookmoment

Dom na skraju nocy – Catherine Banner

Bookmoment

Druga rzeczywistość – Andrzej Mathiasz

Bookmoment