Image default
Książki Literatura współczesna Recenzje

Księga snów – Nina George

Śpiączka to jedna z najsłabiej poznanych anomalii ludzkiego organizmu. Można ją rozumieć jako stan głębokiego snu, chociaż – według neuropsychologii – śpiączka jest głębokim zaburzeniem świadomości, wyłączeniem przytomności oraz zniesieniem odruchów. Chciałabym Cię zapytać – jak myślisz, co dzieje się z człowiekiem, który zapadł w śpiączkę? Czy słyszy swoich bliskich? Co robi, gdy nie budzi się przez kilkanaście lat? Czy jest zawieszony pomiędzy światami? Czy przemierza inne wymiary?

Znany reporter wojenny – Henri – popełnił w życiu wiele błędów. Mężczyzna jest ojcem nastoletniego Samuela, jednakże ostatni raz widział go wówczas, gdy chłopiec był małym dzieckiem. Henri nie uczestniczył w życiu syna. Pewnego dnia Samuel bierze sprawy w swoje ręce i wysyła do ojca zaproszenie na uroczystość szkolną. Mężczyzna – decydując się naprawić swój błąd – przyjmuje zaproszenie, aczkolwiek los przygotował dla niego odmienny scenariusz… Podczas podróży zdarza się wypadek – mężczyzna zauważa tonącą dziewczynę, którą cudem udaje mu się uratować. Najgorsze jest jednak to, że po tym zdarzeniu Henri zostaje potrącony przez samochód. Doznaje poważnego urazu głowy, który powoduje stan śpiączki.

Samuel jest synestetykiem – z łatwością rozpoznaje uczucia innych, emocje i liczby opisuje za pomocą kolorów. Chłopiec bardzo tęskni za ojcem, chce bliżej go poznać, non stop śledzi jego karierę. Gdy chłopiec dowiaduje się o wypadku, bezzwłocznie odwiedza ojca w szpitalu. Od tamtej chwili jest stałym bywalcem oddziału neurochirurgii. Spotkanie po latach jest dla młodego Samuela wstrząsające i wzruszające zarazem – zauważa na nadgarstku ojca bransoletkę, którą podarował mu lata temu. Dla chłopca to znak, że ojciec o nim nie zapomniał, ale dlaczego w takim razie się z nim nie kontaktował?

Eddie jest byłą partnerką Henriego, która odegrała w życiu mężczyzny ważną rolę. Gdy kobieta dowiaduje się, że pomimo rozstania, były partner upoważnił ją do podejmowania decyzji o jego dalszym losie – jest w szoku. Jej ustabilizowane życie zostaje zburzone…

Wystarczy jedna decyzja, drobny gest i nagle życie podąża w zupełnie innym kierunku niż przed godziną.

Nina George

Historia rozpoczyna się w chwili, gdy Henri ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Przez następnych 46 dni będziesz miał możliwość śledzenia jego dalszych losów. Lekarze za wszelką cenę chcą przywrócić mężczyznę do sprawności motoryczno-werbalnej. Czy im się uda? Czy mężczyzna pokona śpiączkę? Tymczasem Samuel wraz z Eddie walczą o każdą minutę, godzinę i dzień Henriego – odwiedzają go, wspominają, czytają książki. Czy te czynności mają jakikolwiek wpływ na dotychczasowy stan mężczyzny? Czy wie, że nie jest sam?

Można śmiało powiedzieć, że „Księga snów” to taniec trzech postaci – trzech perspektyw – mężczyzny, kobiety i dziecka. To oni poprowadzą Cię ścieżką pomiędzy światami, to oni opowiedzą Ci historię, a postaci drugoplanowe niekiedy dodadzą swoje trzy grosze. Konstrukcja charakterów jest solidna – idealna kompozycja spojrzeń na rzeczywistość; hardość, subtelność, infantylność…

Konfiguracja zdarzeń może wydawać się nieco prymitywna, jednak to tylko złudzenie! Autorka znakomicie rozważa trudy codzienności, porusza tematy uznane za tabu – cienka granica pomiędzy prawdą a kłamstwem, śmierć kliniczna, pytania dotyczące egzystencji człowieka, wiara w życie wieczne… Czy istnieje tzw. „druga strona”? Czy spotkasz tam swoich bliskich, którzy odeszli? Cóż, powieść nie odpowie na te pytania, ale z pewnością zmusi do refleksji, gdyż autorka stworzyła własne uniwersum, które rzuci cień na Twoje myśli.

Powieść pozbawiona jest afektacji – jest wysublimowana, subtelna, inteligentna, piękna. Każda, nawet najmniejsza czynność czy słowo wypowiedziane przez bohatera, prowadzi do zaskakującego meritum. Nie sposób wymienić wad – moim zdaniem książka ich nie posiada. Autorka w przejmujący sposób stworzyła „Księgę snów”, jej styl chwyta za serce wydobywając miliony uczuć. Przewijające się wspomnienia, sny czy majaki nakierują Twoją wyobraźnię na odpowiednie tory, a opisy przeszłości bohaterów dodatkowo zbudują niezapomniany klimat. Książka cechuje się przepięknym morałem, którego wydobycie – być może – odmieni Twoje spojrzenie na świat. Język powieści jest niezwykle dojrzały – wymaga skorego poświęcenia uwagi i skupienia.

(…) może wszyscy jesteśmy tylko historiami, które właśnie ktoś czyta i może to ratuje nas przed ostatecznym zapomnieniem?

Nina George

„Księga snów” to wędrówka po nieznanych wodach – pomiędzy życiem i śmiercią, to stan zawieszenia. Powieść nie opuści Cię szybko – pozostawi trwały ślad. Ludzkie wybory – zwady, szczerość, szczęście, smutek – budują most, jednak co się stanie, gdy nie wytrzyma on ciężaru zdarzeń?

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Cisza białego miasta – Eva García Sáenz de Urturi

Bookmoment

Może pora z tym skończyć – Iain Reid

Bookmoment

Zabójcze maszyny – Philip Reeve

Bookmoment