Image default
Książki Literatura współczesna Recenzje

Lawendowy pokój – Nina George

Drogi Czytelniku, wyobraź sobie ciepły, letni dzień. Zewsząd słychać roześmianych ludzi, którzy łapiąc promienie słoneczne, zatrzymują tę chwilę w pamięci. Twój wzrok spoczywa na barce leniwie kołyszącej się na wodzie. Nie wierzysz w to co widzisz… Czy ta barka skrywa w swym wnętrzu księgarnię? Chcąc się przekonać o tej osobliwości wchodzisz do środka. Do Twych nozdrzy wdziera się zapach książek. Zza lady lustruje Cię pięćdziesięcioletni mężczyzna. W jego oczach dostrzegasz dziwne uczucie, którego nie możesz zdefiniować, wiesz jednak, że człowiek ten doświadczył czegoś bardzo złego w swoim życiu. Po wymienieniu kilku zdań, orientujesz się, że księgarz czyta z Ciebie jak z otwartej książki – wie czego szukasz, po co przyszedłeś. Mężczyzna wręcza Ci książkę zapewniając, że to właśnie ona jest lekarstwem i odpowiedzią na Twoje pytania.

Książki to lekarz i lekarstwo w jednym. Stawia diagnozę i jednocześnie wyznacza terapię. Dobrać właściwą powieść do danego cierpienia. Oto sposób, w jaki sprzedaję książki. (…) Książki to naturalnie nie tylko lekarze. Bywają powieści, które można by określić raczej jako towarzyszy podróży. Niektóre zaś są jak policzek. Inne z kolei jak przyjaciółka, która okryje nas ciepłym kocem jesienią, kiedy nachodzi nas melancholia.

Nina George

Niezwykle trudno jest stąpać po kruchym lodzie zbudowanym z przeszłości, nie tak łatwo puścić w niepamięć doświadczenia dzięki którym radowało się serce. Jean Perdu – będący głównym bohaterem powieści – to nieco ponad pięćdziesięcioletni mężczyzna. Od lat prowadzi księgarnię osadzoną na jednym z brzegów Sekwany, która swą nazwą zdradza własne przeznaczenie – Apteka Literacka. Perdu traktuje książki jak lekarstwo dla duszy, panaceum na wszelkie skazy. Mężczyzna potrafi pomóc każdemu, jednak nie umie poradzić sobie z samym sobą. Wszystkiemu winna jest kobieta, która dwie dekady temu od niego odeszła. Była dla niego wszystkim – życiem, powietrzem, wiatrem w upalny dzień i ciepłem w chłodne wieczory. Od tamtej pory Perdu zmaga się z cierpieniem nie pozwalającym mu zaznać szczęścia. Wszystko zmienia się wówczas, gdy Jean odnajduje pozostawiony przez nią list. Zwykła kartka papieru sprzed ponad dwudziestu lat obnaża się przed nim, a skrywany sekret wstrząsa światem mężczyzny (właściwie nie tylko jego – moim również). Bohater wyrusza w podróż, która ma być dla niego oczyszczeniem, uwolnieniem się od cierpienia i zmierzeniem z przeszłością. Motyw ten jest podstawową linią fabularną, która skupia wokół siebie akcję utworu. Wraz z bohaterem przemierzasz świat w poszukiwaniu odpowiedzi, wraz z nim zastanawiasz się czy przeszłość zostanie zamknięta, niczym wolumin. Razem z Perdu spotkasz osoby, które mniej lub bardziej zapamiętasz, które ukażą Ci własne spojrzenie na rzeczywistość, a Ty zadecydujesz czy je przyjmiesz.

Nina George stworzyła niezwykle wiarygodny i naturalny zarys postaci. Wyróżniają się zbiorem konkretnych cech, dzięki którym dość łatwo i szybko zapamiętasz kto jest kim. Dostrzeżesz nawet jaki cel im przyświeca i dokąd zmierzają. Psychika bohaterów została rzetelnie przedstawiona – widzisz całokształt predyspozycji i zaplecze emocjonalne jakim dysponują.  Elementy dialogowe zasługują na pochwałę, aczkolwiek nie da się nie zauważyć osobistych wtrąceń autorki, które niekiedy wydają się przerysowane. Wydaje mi się, iż autorka – poprzez bohaterów – chciała narzucić mi swój światopogląd. Chwilami czułam się przez to osaczona, ściany zaczynały niebezpiecznie się kurczyć, a jedyną drogą ucieczki okazało się przerwanie lektury i zaczerpnięcie głębokiego oddechu.

Powieść napisana jest zgrabnym, plastycznym i subtelnym językiem. Romans, dramat i tajemnica są determinantem powieści. Skrywane sekrety odkryjesz poprzez stopniową lekturę, efektem czego z każdą chwilą będziesz coraz bardziej zainteresowany treścią. Finezyjny styl autorki sprawia, że powieść staje się kopalnią cytatów, zatem koniecznie wyposaż się w zakładki indeksujące.

Każdy człowiek ma taki swój wewnętrzny pokój, w którym czają się demony. I dopiero kiedy go otworzy i stawi im czoła, będzie naprawdę wolny (…).

Nina George

„Lawendowy pokój” to osnuta mgiełką nostalgii historia, traktująca o odnalezieniu siebie w udręce, ale też walce o lepszą przyszłość. Powieść zrzesza w sobie każdy odcień miłości, nadziei, marzeń, bólu i cierpienia. Po przymknięciu oka na wtrącenia autorki uważam, że książka jest po prostu piękna. Niektóre fragmenty sprawiły nawet, że moje emocje zatańczyły tango! „Lawendowy pokój” jest świetnym balsamem na strapioną duszę i dobrym lekarstwem na ukojenie nerwów. Polecam!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Sieć podejrzeń – George Harrar

Bookmoment

Tajemne miasto – C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld

Bookmoment

Zapach czekolady – Ewlad Arenz

Bookmoment