Image default
Książki Literatura współczesna Recenzje

Legenda o samobójstwie – David Vann

Samobójstwo jest dramatycznym zdarzeniem, które już na zawsze stygmatyzuje bliskich osoby odbierającej sobie życie. To oni na swoich barkach noszą brzemię wątpliwości, że mogli zrobić coś więcej – pomóc, zaradzić, uchronić. Codziennie pojawia się duszące poczucie winy, mnóstwo myśli i pytań, na które prawdopodobnie nigdy nie otrzymają odpowiedzi.

Kiedy ojciec Roya proponuje mu wspólny wyjazd na odludną wyspę Sukkwan, chłopiec, targany obawą, zastanawia się. Czy spędzenie kilku miesięcy z ojcem, który przed laty zostawił Roya i jego matkę, i założył nową rodzinę, jest dobrym pomysłem? Wygrywa jednak ciekawość – chłopiec decyduje się na wyjazd. Znana codzienność została w tle, a nowa teraźniejszość nie jest tak kolorowa jak mogłoby się wydawać.

Ten płacz wybuchał znienacka, miał własną wolę i wcale nie przynosił ulgi, co powinien robić płacz. To był ten okropny rodzaj płaczu, który tylko bolał i sprawiał, że wszystko inne stawało się coraz bardziej nieznośne, choć wypełniał czas i za każdym razem zdawało się, że nie ma końca. Trzeba go było unikać (…).

David Vann

Zbudowana na kanwie prawdziwych zdarzeń „Legenda o samobójstwie” jest powieścią ambitną i przepełnioną galerią emocji. Nie jest tajemnicą, że David Vann tworzył tę książkę przez dziesięć lat. Dziesięć długich lat, w przeciągu których, próbował skonfrontować się z samobójstwem własnego ojca. Na „Legendę o samobójstwie” składa się sześć historii. Budują one fabularny most łączący poszczególne wydarzenia. Te z kolei ściśle do siebie przylegają, a ich filarem staje się tytułowe samobójstwo. David Vann obsadza czytelnika w roli obserwatora, wprowadza w świat nieoczywistości. Dużym atutem powieści staje się oszczędny rys problemów rodzinnych – tak prostych i powszechnych; rozwód, tworzenie nowej więzi z rodzicami i ich nowymi partnerami, uczenie się nowej roli, nowego dziś.

Dzieło pisarza to teatr dwóch aktorów – ojca i syna, ich wzajemna spójność nierzadko podszyta negatywnymi uczuciami. Wciąż pojawiają się inne scenariusze, rozbieżności. To właśnie one czynią lekturę jedyną w swoim rodzaju. Z wszystkich strzępów zdarzeń wyłania się całkowity i realny obraz. Autor idealnie oddał uczucia zagubionego i zranionego dziecka, które targane sprzecznymi emocjami i przepełnione obawą stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Pomimo bolesnych nut rozbrzmiewających na kartach powieści, autor raczy czytelnika inteligentnym humorem, który ma swoje miejsce i czas.

Warto zwrócić uwagę na niesamowity styl pisarza – pozbawiony afektacji i ckliwości, melancholijny, liryczny. David Vann z niebywałą finezją balansuje pomiędzy sumiennymi opisami trwożliwych zdarzeń, a ukazaniem piękna alaskańskiej natury. Autor stworzył swoistą grę narracyjną – protagoniści naprzemiennie dochodzą do głosu, co tylko podkreśla kunszt pisarza. Pomimo krótkich i zwięzłych zdań w treści czuć duży ładunek emocjonalny.

Lektura stawia pytania typu „co by było gdyby…?”, szuka zrozumienia. David Vann stworzył niebanalną, śmiałą, nieco surową i poruszającą opowieść, która staje się próbą odnalezienia swojego katharsis. Rzeczywistość splata się z fikcją, a słowo „legenda” zyskuje nowe brzmienie. „Legenda o samobójstwie” jest powieścią, obok której nie powinno przechodzić się obojętnie. Książka bez wątpienia zapada w pamięć.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Moja Lady Jane – C. Hand, B. Ashton, J. Meadows

Bookmoment

Sorry – Zoran Drvenkar

Bookmoment

Obserwuję cię – Teresa Driscoll

Bookmoment