Image default
Książki Literatura współczesna Recenzje

Lucynka, Macoszka i ja – Martin Reiner

Życie nie raz, nie dwa, udowodniło, że potrafi wywrócić się do góry nogami. Niekiedy pozostawia po sobie zgliszcza, innym razem daje nadzieję na zbudowanie czegoś nowego; czegoś trwałego. Nieprzewidywalność, skrywana za mgłą tajemnicy, splata ludzkie ścieżki i motywuje do nawiązywania relacji. Niektórzy ludzie zostają z nami na dłuższy czas, inni niepostrzeżenie znikają. Zazwyczaj jednak odgrywają jakąś rolę, dzięki której nasza egzystencja kształtuje się w określony sposób.

Tomasz jest nieśmiałym, brneńskim listonoszem. Mężczyzna wiedzie raczej samotne życie – stroni od ludzi, nie ma zbyt wielu znajomych. Jedyną odskocznią i próbą porozumienia się z innymi, staje się dla Tomasza literatura. To w dużej mierze dzięki niej mężczyzna zrywa kajdany samotności, i to za jej sprawą zostaje wplątany w tajemnicę, która już na zawsze go odmieni. W ręce Tomasza bowiem wpada enigmatyczna wiadomość skierowana do poety – Jerzego Macoszki, który w czasach protektoratu był gwiazdą czeskiej poezji, a którego, po wojnie, zmuszono do emigracji. Tomasz popada w obsesję, za wszelką cenę chce się dowiedzieć co tak naprawdę stało się z Macoszką. Los jednak przygotował dla mężczyzny kilka niespodzianek. Jedną z nich jest przyjęcie roli ojca.

Moja przeszłość jest jak ściana pokoju. Ktoś wydłubał w niej brzydką dziurę, która już dawno została zaklejona gipsem; wiem, że tam jest, ale nie łatwo jej nie zauważyć.

Martin Reiner

Maniakalne poszukiwania śladów poety i zmierzenie się z nową, niespodziewaną rolą stają się punktem zapalnym powieści. Martin Reiner z niezwykłą wnikliwością przedstawił przemianę protagonisty, jego wewnętrzny świat; świat emocji i przeżyć. Bohater uczy się nowej rzeczywistości, stopniowo odkrywa własną tożsamość, z każdym dniem poszukuje prawdy o samym sobie. Z dnia na dzień, z nieśmiałego i introwertycznego listonosza, Tomasz staje się odważnym mężczyzną wiedzącym czego chce od życia.

Martin Reiner posługuje się lekkim, poetyckim, wręcz finezyjnym językiem. Wszystkie słowa współgrają ze sobą, tworzą istną harmonię. Za sprawą osobliwej konstrukcji fabuły, plastycznych opisów i metaforycznej żonglerki, czytanie powieści przypomina dryfowanie po spokojnym oceanie, na którego tafli od czasu do czasu pojawiają się niewielkie fale. Autor dawkuje napięcie, okraszając je misternie utkaną siecią sekretów.

Czeski pisarz skomponował klimatyczną i melancholijną powieść, której wielopłaszczyznowość i wielowątkowość skupiają się na podstawowych filarach egzystencji – odpowiedzialności, umiejętności dostrzeżenia własnych potrzeb i marzeń, zrozumienia, dojrzałości, miłości, przyjaźni, determinacji czy nadziei. Posługując się historią własnej ojczyzny, Martin Reiner stworzył osobliwe tło, które wespół ze zrównoważoną akcją nadają powieści specyficznego acz oryginalnego charakteru.

Jednak to, co najbardziej urzeka w lekturze, to rodząca się, silna relacja pomiędzy dwójką obcych sobie osób – dziecka i jego zastępczego opiekuna. Więź ta, przedstawiona za pomocą pryzmatu dnia codziennego – drobiazgów, niewinnych gestów czy słów – porusza i krzepi. To właśnie dzięki dziecku, główny bohater wychodzi poza własne schematy, a bagatelizowane wcześniej szczegóły zmieniają swoje znaczenie.

Przez większość swojego dorosłego życia jadłem zaledwie okruszki z talerza wrażeń i przeżyć.

Martin Reiner

„Lucynka, Macoszka i ja” jest piękną i dojrzałą prozą, w której nie brak refleksji. To lektura pełna wdzięku, która w delikatny, ale i stanowczy sposób, dotyka kruchych i osobistych sfer jestestwa. Martin Reiner, pod postacią prostej historii, przemyca doskonale znane wzorce i prawdy, które często bywają ignorowane. To tutaj przeszłość zazębia się z teraźniejszością; tutaj gracja i subtelność wygrywają pokrzepiającą melodię. Zachwyca poetyckim językiem, zaskakuje prostotą, aż w końcu staje się swoistym spektaklem, który niereżyserowany wymyka się spod kontroli i zamyka w kwintesencji codzienności.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Zbrodnia i Karaś – Aleksandra Rumin

Bookmoment

Świat według Garpa – John Irving

Bookmoment

Ćma – Jakub Bielawski

Bookmoment