Image default
#6na1 Recenzje Thriller

Milczenie owiec – Thomas Harris

Po miesięcznej przerwie projekt 6na1 wraca z nową energią i składem! Do naszego grona dołączył Paweł z bloga Bookworm On The Run.  Nasza szóstka przygotowała dla Was recenzje książki, której treść skutecznie budzi strach.

Narodził się w umyśle Thomasa Harrisa, jego obraz został przeniesiony na łamy powieści „Czerwony smok” w 1981 roku, gdzie po dziś dzień zachwyca. Doktor Lecter – niezwykle inteligentny psychiatra odkrywający źródła okrucieństwa, potwór w ludzkiej skórze. Jednak czy zło zawsze musi być złe?

Hannibal Lecter to nazwisko, które zna każdy. Seria książek z Lecterem bije rekordy popularności, trzyma w napięciu i funduje niezwykłą czytelniczą satysfakcję. Harris przedstawił Lectera jako znamienitego lekarza, kryjącego pod fasadą normalności przerażający sekret – Hannibal Lecter jest kanibalem.

W różnych miejscach Stanów Zjednoczonych zostają odnalezione oskórowane ciała młodych kobiet. To osławiony przez media Buffalo Bill zbiera swoje żniwo. W jego chorym umyśle wyklarował się całkiem sprytny plan, ale zanim sen się ziści będzie potrzebował jeszcze kilku ofiar… Śledztwo w tej sprawie prowadzi początkująca agentka FBI Clarice Starling. Przebywający w zakładzie psychiatrycznym Doktor Lecter postanawia w pewien sposób pomóc kobiecie, jednak ma w tym swój ukryty cel. Czy Clarice uda się złapać mordercę? Czy wskazówki Lectera są prawdziwe? I kim tak naprawdę jest Buffalo Bill?

(…) musisz nauczyć się oszukiwać zło. Czasami tylko w ten sposób można osiągnąć coś dobrego.

Thomas Harris

Harris w swej powieści oddał głos dwóm mordercom, których przepełnił brutalnością do szpiku kości. „Milczenie owiec” to świetne studium przypadku odkrywające najprawdziwsze zło będące podstawą ludzkiej natury. Harris nadał wybitnemu psychiatrze cechy psychopaty, który odsłaniając swoje drugie oblicze przeraża. Zaufanie, które powinien budzić zostaje schowane do szafy, a czytelnik modli się tylko o to, aby nie ujrzało światła dziennego. Autor stopniowo odkrywa kolejne karty a jego największym asem w rękawie jest nie kto inny jak Doktor Lecter, który potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Lecter bawi się strachem, budzi lęk, który jest dla niego świetną rozrywką. Jednak największą frajdę sprawia mu bezradność policji w złapaniu Buffalo Billa. Tylko on zna tożsamość mordercy, tylko on może pomóc. Psychiatra trzyma w napięciu nie tylko czytelnika, ale również Clarice Starling, której nikt nie pozazdrości obecnego położenia – chcąc zatrzymać jednego mordercę musi zaufać drugiemu. Nić powstała między nią a doktorem budzi niepokój utrzymujący się do ostatniej strony, wszak nigdy nie wiadomo co kieruje Lecterem.

Obojętność może być sposobem uniknięcia bólu

Thomas Harris

Akcja powieści przebiega płynnie, sukcesywne podążanie tropem mordercy odpowiednio buduje napięcie. Plastyczny język, swobodny styl i znakomita kreacja postaci to główne atuty powieści wpływające na pozytywny odbiór książki. Każda kolejna strona odsłania coś nowego, coraz wyraźniej widać zależności, mozolne śledztwo nabiera wiatru w żagle, zaczyna się robić duszno i ciasno. Jedynym minusem, który nieco mnie rozczarował to zbyt szybkie poznanie tożsamości sprawcy.

„Milczenie owiec” bezapelacyjnie wpisało się w klasykę gatunku. Przedstawiona historia jest niebezpieczna, ale na swój sposób finezyjna i wyrafinowana. Niesamowity klimat oddziałuje na czytelnika skutecznie przyspieszając bicie serca. Strach niepostrzeżenie pełznie po kręgosłupie, zagrożenie cichutko puka do drzwi, a toczące się wydarzenia skutecznie mrożą w żyłach krew. Czy trzeba dodawać coś więcej?

Poznaj opinię pozostałych uczestników projektu:

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Ciemna strona – Tarryn Fisher

Bookmoment

Duch śmierci – Agnieszka Sztajkowska

Bookmoment

Coraz głębiej – Laura Lippman

Bookmoment