Image default
Książki Literatura obyczajowa Recenzje Romans

Miłość z nutą imbiru – Agnieszka Olejnik

Życie nie zawsze ma dobry smak, pokusiłabym się raczej o stwierdzenie, że jest słodko-kwaśne, a nie rzadko gorzkie. Codzienne problemy potrafią przytłoczyć nawet najsilniejszą jednostkę. Czy można sobie z nimi poradzić bez wsparcia płynącego od bliskich? Cienka wstążka zaufania jest tak krucha, że z łatwością można ją przerwać, i choć kiedyś połączysz ją w jedną całość – supeł już zawsze będzie widoczny. Ile można stracić poprzez brak szczerości z ukochaną osobą? Czy taki związek w ogóle ma jakikolwiek sens?

„Miłość z nutą imbiru” jest drugim tomem cyklu o dźwięcznej nazwie „Wszystkie smaki życia”. Niestety nie miałam okazji zapoznać się z pierwszym tomem zatytułowanym „Szczęście na wagę”. Czy przeszkodziło mi to w czytaniu? Absolutnie. Choć prawdę powiedziawszy momentami nie potrafiłam odnaleźć się w fabule wiedząc, że omawiany wątek rozstał wyjaśniony w poprzedniej części. Zatem zanim sięgniesz po „Miłość z nutą imbiru” zapoznaj się z poprzedniczką! Na pewno ułatwi to sprawę.

Życie jawi się wieloma barwami, nawet takimi o których nie mamy pojęcia. Ewa jest szczęśliwą kobietą, która po wielu perturbacjach odnalazła szczęście, jednak czy ten stan będzie wiecznie trwał? Kobieta szybko dowiaduje się, że niekoniecznie, bowiem pewnego dnia odkrywa, że jej partner Andrzej zataił przed nią coś bardzo ważnego. Jak można okłamać ukochaną osobę? Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z tego, że zbudował pomiędzy nimi barierę, którą nie tak łatwo ominąć. Partnerzy oddalają się od siebie. Żeby tego było mało, Ewa martwi się o córkę – dziewczyna jest skryta i nie chce rozmawiać z matką. Ewa decyduje się na śledzenie bloga córki, gdyż tylko w taki sposób może poznać co dręczy Klaudię. Czy niepewność matki zostanie zaspokojona? Czy rodzinie uda się odnaleźć szczęście i spełnienie?

(…) miłość jednak bardziej przypomina papryczkę chilli niż imbir.

Agnieszka Olejnik

„Miłość z nutą imbiru” to ambitna i pouczająca opowieść o dylematach życia codziennego. Agnieszka Olejnik zabierze Cię do świata przepełnionego emocjami, myślami i uczuciami. Książka podkreśla wiele problemów z jakimi zmaga się każdy człowiek – alkoholizm, depresja, złamane serca. Wielowątkowość powieści działa na jej korzyć i potęguje wrażenia odbiorcy. Powieść skłania do zajrzenia w głąb własnego jestestwa i poświęcenia kilku chwil na refleksję.

Postacie, które zostały zaprezentowane na łamach powieści są autentyczne, prawdziwe. Obszerne opisy pozwolą Ci na sprawne manewrowanie po opowiadanej historii – zajrzysz przez okno do każdego bohatera, a wielobarwne osobowości dodatkowo dodadzą pikanterii niektórym wydarzeniom. Ludzkie rozterki przerobione są do cna – autorka pokazuje życie takim jakie jest; ckliwość i „różowe okulary” zostały odłożone na bok. Bohaterowie muszą zmierzyć się z trudami, jakie zaserwowało dla nich życie. Czym uda się stawić im czoło? Czy problemy odejdą w cień? Czym okaże się antidotum na zdeptaną duszę?

Poprzez lekkie pióro autorki, książkę czyta się znakomicie i z czystą przyjemnością. Emocjonalność bijąca z każdej strony wpuści do Twojego mieszkania nutę chłodnego wiatru przeplatanego ciepłem promieni słonecznych. Ta powieść nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ona stawia pytania, zachęca do zatrzymania się i zastanowienia nad obraną ścieżką naszego życia. Mało tego – książka ukazuje w subtelny sposób, jak ważne jest to, aby zawalczyć o siebie i własne szczęście.

Teraz przypominał sobie wiele takich drobiazgów, takich nic nieznaczących wspomnień. Roztrząsał je w pamięci, wybierał niczym okruszki bursztynu z piasku (…)

Agnieszka Olejnik

Podsumowując, „Miłość z nutą imbiru” to ciepły dom, do którego wracasz z dalekiej podróży, ale również podwójne espresso. Książka jest piękna w swej prostocie, przy jednoczesnej brutalności jaką serwuje rzeczywistość. Powieść w nieszablonowy sposób podkreśla, że każdy nowy dzień jest czystą kartką papieru, a Ty – sięgając po długopis – decydujesz w jaki sposób ją zapiszesz.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Bad Mommy. Zła mama – Tarryn Fisher

Bookmoment

13 minut – Sarah Pinborough

Bookmoment

Komórka – Stephen King

Bookmoment