Image default
Kryminał Książki Recenzje Sensacja Thriller

Może pora z tym skończyć – Iain Reid

Dlaczego tak często doskwiera nam uczucie samotności? Dlaczego nawet będąc w związku, czujemy jej obecność? Samotność może być destrukcyjna; negatywne odczucia, oscylujące wokół niej, wkradają się w każdy kąt naszego jestestwa. Niszczy organizm, psychikę. Nie tak łatwo sobie z nią poradzić, nie tak łatwo wyplenić.

Nikt nie przypuszczał, że pewien wieczór, odmieni niemal całe życie jednej osoby. Młoda kobieta poznaje inteligentnego mężczyznę, z którym od razu nawiązuje nić porozumienia. Para spędza ze sobą coraz więcej czasu, kilkudniowa rozłąka staje się niemal szkodliwa. Pomiędzy dwojgiem ludzi zaczyna się klarować jakieś uczucie, które wciąż pozostaje obce.

Kobieta jednak skrywa pewien sekret. Od jakiegoś czasu dostaje telefony, w których rozmówca zostawia na poczcie głosowej wiadomości. Kobieta nie ma pojęcia kim jest nieznajomy, wie jednak, że powinna w końcu z kimś o tym porozmawiać…

(…) powszechnie się uważa, że lęk groza i przerażenie to doznania ulotne. Gdy już atakują, to mocno i szybko, ale nie pozostają na długo. To nieprawda. Nie blakną, dopóki nie zastąpi ich jakieś inne wrażenie. Głęboki strach się zalęgnie i rozprzestrzeni, jeśli tylko będzie mógł. Nie da się mu wymknąć, przechytrzyć go ani ujarzmić. Niezaleczony będzie się tylko jątrzył. Strach jest wysypką.

Iain Reid

„Może pora z tym skończyć” jest powieścią, która od samego początku nie zaskakuje, płynie leniwie do przodu. Wrażenie nudnej, wpadającej w marazm lektury jest nieuniknione. Gdzieś majaczy widmo kryminału; gdzieś przebija się nuta romansu; gdzieś prześwituje niepokój. Aż w końcu czytelnik zbliża się do punktu kulminacyjnego, który szokuje, wywołuje skrajne emocje i wynagradza pozornie zmarnowany czas.

Lektura jawi się jako teatr dwóch aktorów. Pomimo tego, że czasami na scenę wkraczają inne postacie, tak główne role przypadają parze protagonistów. Iain Reid zabiera czytelnika w podróż po kruchej, acz bogatej tafli ludzkiego umysłu. Fabuła powieści została skrupulatnie skonstruowana. Czytelnik poznaje ją przez pryzmat rozmów, myśli i odczuć głównej bohaterki, bowiem to kobieta staje się narratorem powieści; to jej emocje obserwuje odbiorca; to z nią przekracza granicę szaleństwa.

Choć nie obyło się bez negatywnych doznań (prawdopodobnie celowy zabieg autora) – uczucia konsternacji czy chaosu – meritum powieści przyciąga uwagę. Lektura wytwarza osobliwe napięcie, które zacieśnia się z każdym kolejnym fragmentem, a fabularne twisty przyprawiają o zawrót głowy. Linia fabularna oscyluje wokół filozoficznych rozmyślań, poddawaniu pod wątpliwość rzeczy oczywistych, tworzeniu związku perfekcyjnego, aż w końcu samotności. Elementy konstrukcyjne są dziwne, pokręcone, ale przy tym inteligentne i zdumiewające. Nawarstwiające się sekrety osaczają, na horyzoncie pojawia się zjawa zwiastująca coś nieuchronnego.

Autor starannie opracował portrety psychologiczne bohaterów. Złożona tkanka ich osobowości jest imponująca. Początkowo rysują się jako postacie nieciekawe, melancholijne, których trudno rozszyfrować i odnaleźć sens w ich zachowaniu. Niektóre podejmowane decyzje są aż nazbyt surrealistyczne, mało wiarygodne.

Pewne rzeczy w tym życiu (…) choć jest ich doprawdy niewiele, są rzeczywistymi, sprawdzonymi lekarstwami na deszczowe dni, na samotność. To tak samo jak z łamigłówkami. Każdy z nas ma do rozwiązania własną.

Iain Reid

Iain Reid stworzył swoistą grę psychologiczną, której klimat jest ekscentryczny i  duszny. Ciągłe błądzenie we mgle tajemnic intryguje, aczkolwiek może odstraszyć. Autor wypływa na bezkresne morze ludzkiej osobowości, zadaje pytania, których interpretację pozostawia czytelnikowi. „Może pora z tym skończyć” jest książką, która pozostaje z czytelnikiem na dłużej.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Kod Leonarda Da Vinci – Dan Brown

Bookmoment

Piękna młoda żona – Tommy Wieringa

Bookmoment

Detoks – Krzysztof Domaradzki

Bookmoment