Image default
Książki Literatura piękna Recenzje

Nasz chłopak – Daniel Magariel

Rozwód często bywa porównywany do śmierci bliskiej osoby. Towarzyszące wówczas uczucia balansują na cienkiej granicy bólu, wstydu, często żalu i poczucia porażki, a nawet braku chęci do życia. Powrót do codzienności i zaakceptowanie nowej sytuacji bywa trudny i czasochłonny. Rozstanie nigdy nie przechodzi bez echa, a swój wpływ wywiera niemal na wszystkich – zwłaszcza na dzieci.

Ojciec, wraz z dwójką synów, rozpoczyna nowe życie, z dala od burzliwej przeszłości. Wygrali „wojnę” (jak nazywają rozwód) i wyruszają w podróż do Nowego Meksyku z którym wiążą nadzieję na lepsze jutro. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem – chłopcy rozpoczęli naukę w nowej szkole, zawiązują przyjaźnie, ojciec, zdaje się, ma dobrą pracę. Wydawać by się mogło, że taki scenariusz jest niemal spełnieniem marzeń…

Na horyzoncie jednak zaczyna majaczyć widmo nieuniknionych zmian. Ojciec dziwnie się zachowuje – jego spojrzenie jest puste, znika za drzwiami swojego pokoju, przychodzą do niego podejrzani ludzie. Pozostawieni samym sobie chłopcy, starają się odnaleźć w nowej sytuacji, jednak każdy kolejny dzień jest dla nich sporym wyzwaniem.

Wróciłem myślami do Kansas. Tam było godzinę później, godzinę bliżej snu, zapomnienia o wszystkim na osiem godzin, gdy tylko zamkniesz oczy.

Daniel Magariel

Są wydarzenia, które wstrząsają. Są wydarzenia, które wywołują skrajne emocje. Są wydarzenia, obok których nie powinno przechodzić się obojętnie. Są ludzie, którzy będąc bliskimi, potrafią skrzywdzić jak nikt inny. Są opowieści, które już na zawsze odbijają się echem w naszej podświadomości. Są doświadczenia, które zmieniają całe życie.

„Nasz chłopak” jest opowieścią skupiającą się na relacjach rodziny, której wzajemność zaczyna być coraz bardziej toksyczna. Zatrważające zdarzenia i rozgrywające się piekło zaczyna być nową, brutalną rzeczywistością, w której pod płaszczykiem miłości i opiekuńczości, kryje się manipulacja i cierpienie. Dysfunkcyjny obraz rodziny wdziera się w umysł czytelnika, rośnie w nim i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Szczery, przepełniony agresją, tekst szokuje. Pisarz odkrywa karty przemocy, pokazując różne jej oblicza. Ukazuje czym jest współuzależnienie, jak destrukcyjna bywa bezsilność, jak wstyd za rodzica wpływa na kształtowanie się psychiki dziecka. Złożona więź, pomiędzy rodziną, przestaje być doskonała – przemienia się w emocjonalną bombę; tkanka kłamstw pęcznieje do niebotycznych rozmiarów, naruszając solidne fundamenty zaufania.

Daniel Magariel wnikliwie kreśli emocje bohaterów. W tej powieści nie ma miejsca na zwolnienie tempa, nie ma miejsca na złapanie oddechu, nie ma miejsca na analizę. Wykreowany świat jest nad wyraz realistyczny i pozbawiony kolorowych barw. Pisarz nie przebiera w słowach, pisze oszczędnie, niemal lakonicznie, szarpie wątłą strunę uczuć, przygnębia.

Autor zaszczepia w czytelniku przerażające obrazy, te z kolei rozpoczynają swoistą inscenizację, której nie brak natarczywości i mocnego brzmienia. „Nasz chłopak” pokazuje ucieczkę mającą być zalążkiem nowego życia; pokazuje jak pozornie szczęśliwe zdarzenia przeinaczają się w koszmar. Książce nie brak chaosu, agresji, kontrowersji i podważenia tego, co uważamy za moralne. Daniel Magariel hipnotyzuje, oddaje wyraz wewnętrznemu krzykowi, aż w końcu wieńczy wszystko sielankowym obrazem, pozostawiając czytelnika z własną interpretacją.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Zakazane życzenie – Jessica Khoury

Bookmoment

Zwierciadło piekieł – Graham Masterton

Bookmoment

Nothing more – Anna Todd

Bookmoment