Image default
Horror Książki Recenzje

Niemy strach – Graham Masterton

Codziennie na ulicy mijamy osoby, które są niepełnosprawne. Czy zastanawiałeś się kiedyś ilu z nich stoczyło bardzo ciężką i trudną walkę o własne życie i szczęście? Doświadczenia osób niepełnosprawnych bez wątpienia są sytuacją trudną, wymagającą ogromnej siły psychicznej człowieka. Jak różni są ludzie, tak różne reakcje mogą wystąpić na wieść, że pewne obszary ciała zostały dotknięte swego rodzaju deficytem. To jak dana osoba odnajdzie się w nowej rzeczywistości w dużej mierze zależy od charakteru, osobowości czy choćby wsparcia jakie otrzymuje od najbliższych.

Tuż za twoimi plecami stoi czarny cień. Niezależnie od tego, co będziesz robić, nie oglądaj się za siebie.

Graham Masterton

Holly, jako kilkuletnia dziewczynka w wyniku choroby straciła słuch. Nie chcąc rezygnować z każdej dziedziny życia Holly zamiast uczyć się języka migowego postanawia, iż jej specjalnością będzie czytanie z ruchu warg. Będąc dorosłą kobietą opanowała tę sztukę do perfekcji, a jej dar pomaga policji w złapaniu groźnych przestępców. Podczas swoich trzydziestych urodzin, które spędza z przyjaciółmi w barze zauważa dwójkę mężczyzn, którzy ku jej zdziwieniu planują morderstwo…

Wykorzystując swoje umiejętności Holly pomaga również dzieciom, które są maltretowane przez swoich rodziców. Trudy i niebezpieczeństwo wykonywanego zawodu niekiedy prowokują do podejmowania radykalnych kroków, aczkolwiek jak to w każdej profesji bywa – zdarzają się potknięcia. Podczas jednej z prowadzonych spraw Holly odkrywa, że ojciec jednego chłopca uroił sobie, że w ciele jego syna zamieszkuje demon. Chcąc wypędzić diabła mężczyzna brutalnie bije chłopca. Dziecko w stanie krytycznym trafia do szpitala, a każdy jego oddech jest na wagę złota. Nikt nie ma wątpliwości, że ojciec jest winny. Mężczyzna będąc wściekłym na Holly za to, że wtrąciła się w ich rodzinne sprawy rzuca na nią klątwę kruka. Od tamtej pory każdy następny dzień staje się dla kobiety istnym koszmarem. Czym tak naprawdę jest klątwa kruka i czy kobiecie uda się ją pokonać?

Było to coś gorszego (…). To, co człowiekowi zabiera szczęście. Inkarnacja nieszczęścia i pecha, która wreszcie ją dogoniła.

Graham Masterton

Sięgając po książkę wiedziałam jakie noty zebrał „Niemy strach”. Nie zraziło mnie to jednak ponieważ zazwyczaj na własnej skórze chcę się przekonać czy dana powieść jest warta uwagi. Moje serce się łamie, ale niestety muszę przyznać, że jestem rozczarowana. Nie zrozum mnie źle… Owszem były pewne sceny przez które poczułam gęsią skórkę, ale czegoś zabrakło – mianowicie mrożącego krew w żyłach horroru. Historia, która na początku zapowiada się naprawdę ciekawie z każdą stroną traci na wartości, co za tym idzie – pomysł jest świetny, zaś wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Podczas czytania napotkałam rzeczy, które wzajemnie się wykluczają zatem śmiem twierdzić, że nie są dopracowane. No chyba, że potrafisz mi wytłumaczyć jakim sposobem głucha kobieta nagle słyszy dźwięki telewizora?

Aczkolwiek, żeby nie było, iż czepiam się niemiłosiernie to zauważyłam kilka plusów. Po pierwsze, chcę zwrócić uwagę na styl autora, który poprzez swą przejrzystość sprawia, iż książkę czyta się niemal jednym tchem, a krótkie i treściwe rozdziały nadają odpowiedniego tempa. Po drugie, książka posiada swój unikatowy klimat, opisywane sceny znęcania się nad dziećmi są żywcem wyjęte z horrorów. Bardzo podobało mi się nakreślenie wątku wykorzystywania seksualnego – charakterystyka i emocje ofiary zasługują na wielkie brawa. Po trzecie, w powieści nie brakuje zwrotów akcji, a ten końcowy sprawi, że – kolokwialnie mówiąc – spadną Ci kapcie z wrażenia. Po czwarte, wyraźne i interesujące ukazanie bohaterów. I po piąte, nawiązanie do wierzeń Indian. Wplątanie w fabułę przekleństwa kruka sprawia, że masz możliwość nieco dokładniej przyjrzeć się rdzennym Amerykanom i choć trochę ich poznać.

Podsumowując, książka może nie należy do najlepszych w dorobku Grahama Mastertona, ale niesie za sobą bardzo ważne przesłanie i otwiera oczy. Uważam zatem, że choćby dlatego warto ją przeczytać.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Wuj Krasnolud i Brama Opowieści – Kuba Sosnowski

Bookmoment

Nothing more – Anna Todd

Bookmoment

O zmierzchu – Therese Bohman

Bookmoment