Image default
Kryminał Książki Recenzje Thriller

Nienawiść – Mariusz Zielke

Prawda ma różne oblicza – może ranić, uszczęśliwiać, wywracać wszystko do góry nogami. Dlaczego ludzie nie zawsze stawiają prawdę na pierwszym miejscu? Dlaczego mijają się z nią i nie chcą, aby ujrzały światło dzienne? Przeświadczeni o gratyfikacji pozwalamy, by kłamstwo stało się przepustką do lepszego życia, jednak często prawda okazuje się kroplą, która drążąc skały nie chce pozostać w ukryciu, robi wszystko, by inni ją dostrzegli.

Kuba Zimny otrzymuje propozycję napisania biografii znanego przedsiębiorcy – Marka Sawickiego, który kilkanaście lat temu, wraz z kolegami zaistniał jako firma. Nikt nie przypuszczał wówczas, że z biegiem lat korporacja biotechnologiczna osiągnie niebotyczny sukces i zacznie funkcjonować na europejskiej arenie jako gigant farmaceutyczny. Przygotowany przez Kubę tekst ma być częścią kampanii reklamowej, pozwalającej na umocnienie wizerunku firmy. Pomysł wydaje się niewinny, jednak Zimny nie do końca ufa pracodawcy. Czara wątpliwości przelewa się wówczas, gdy w otoczeniu Sawickiego dochodzi do serii morderstw. Na jego nieskazitelny wizerunek został rzucony cień.

(…) gdy dotrzesz na samą górę – nawet jeśli już nie będzie żadnej kolejnej drabinki do pokonania – kiedy dotkniesz tych swoich gwiazd, nie odzyskasz spokoju. Bo wcześniej, na własne życzenie, straciłeś coś, czego nie da się nadrobić, nie można odzyskać.

Mariusz Zielke

Luty 1995. Czołowe zderzenie opla i ciężarówki ze żwirem, a przecież ostrzegano, żeby na nie uważać…

Do głosu dochodzą pytania z przeszłości. Czy uda się na nie odpowiedzieć? Wszak dwadzieścia lat to szmat czasu, nie łatwo będzie skompletować dowody, dotrzeć do świadków czy niezbędnych dokumentów, tym bardziej jeśli komuś zależy na tym, aby prawda pozostała pogrzebana. Bohaterowie zaczynają stąpać po grząskim gruncie, uzmysławiają sobie, że poznanie sekretów może być bardzo niebezpieczne. Jedno jest pewne, wszyscy chcą znaleźć rozwiązanie, obierając własny punkt widzenia, ukazując inną perspektywę i dostrzegając odmienne fakty.

Tworząc fabułę, autor wykazał się niezwykłą dbałością o szczegóły. Konstrukcja jest spójna, wiarygodna, nieprzewidywalna. Mariusz Zielke nie podaje wszystkiego na tacy, urywa wątki w najlepszych momentach, frustruje i bawi się z czytelnikiem, rzucając mu wyzwanie. Przyznam się, że mój umysł w trakcie lektury podsyłał mi przeróżne teorie spiskowe, a z każdą kolejną wskazówką było tylko gorzej.

Nienawiść. Ona nigdy nie przemija. Potrafi na chwilę przycupnąć gdzieś w cieniu, przygasnąć, ale jej rozgrzane, pożądające ognia macki będą się tlić po wieki (…). Czy nienawiść może nas zniszczyć od środka?

Mariusz Zielke

Autor „Nienawiści” namalował jasny, konkretny i czytelny obraz bohaterów, których specyfika jest klarowna, barwna i niejednoznaczna. Obserwacja zachowań podsuwa sugestię na nieszablonowy bieg wydarzeń. W pewnym momencie ślad podejrzeń prowadzi do każdego bohatera. Gra pozorów staje się coraz bardziej zachłanna i intrygująca, nakreślone wątki zostają zwieńczone ogromnym znakiem zapytania, obnażają niewygodne fakty.

W powieści nie brakuje elementu zaskoczenia, tempo powieści jest rzetelnie wyważone. Punktem kulminacyjnym zaś nie staje się poznanie motywu i tożsamości mordercy, punkt kulminacyjny znajduje się na końcu książki. Autor zdecydował się na otwarte zakończenie, pozostawiając czytelnika z wyborem – to Ty musisz zdecydować o prawdzie.

Mariusz Zielke stworzył porywający, nieco mroczny, bezapelacyjnie klimatyczny i działający na zmysły kryminał. Bezwzględny świat biznesu, szantażyści, służby specjalne, manipulacja i wiele, wiele więcej! „Nienawiść” to świetna rozrywka, satysfakcjonująca przygoda i nietuzinkowa gratka dla miłośników gatunku.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Księga snów – Nina George

Bookmoment

Lawendowy pokój – Nina George

Bookmoment

Marianna – Magdalena Wala

Bookmoment