Image default
Kryminał Książki Recenzje Sensacja Thriller

Nieobecna – Agnieszka Olejnik

Myślę, że nie raz chciałeś znaleźć się na miejscu kogoś innego. Patrząc na niektórych ludzi snułeś fantazje jakby to było być właśnie tym kimś. Jednak czy rzeczywiście inni mają lepiej? Czy nie jest tak, że pod powłoką szczęścia i perfekcyjnego życia czai się smutek, rozgoryczenie bądź ból? Każdy człowiek zmaga się z własnymi problemami czy rozterkami i choćby dla nas były one błahe, dla drugiej osoby mogą być końcem świata. Dlaczego tak się dzieje? Czy to ze względu na nasze wewnętrzne predyspozycje i przystosowanie do otaczającego świata? Ludzka osobowość kształtowana jest właściwie od dziecka i to w dużej mierze jej zawdzięczamy to kim jesteśmy. Jednak czy warto udawać kogoś kim się nie jest? Moim zdaniem nie, gdyż jesteśmy indywidualnościami bez których na tym świecie byłoby szaro i nudno.

Zapraszam Cię dziś do świata kobiety, która chcąc nie chcąc musiała stać się swoim przeciwieństwem…

Świat się nie skończył, nawet jeśli sufit się zawalił i poranił łeb. Ale to jednak był sufit, nie całe niebo.

Agnieszka Olejnik

Julita i Julia są bliźniaczkami. Pomimo tego, że wyglądają identycznie różnią się pod względem charakteru – Julita wiedzie skromne życie, zmaga się z nieszczęśliwą miłością, Julia zaś pławi się w luksusie, ma męża i dziecko. Jednak udane życie kobiety jest jedynie powłoką, gdyż tak naprawdę nie kocha męża, a dziecko wyraźnie jej przeszkadza.

Od pewnego czasu bliźniaczki zamieniają się miejscami – podczas gdy Julia znudzona rodzinną monotonią umawia się z kochankami, Julita opiekuje się swoim siostrzeńcem, bez którego nie wyobraża sobie życia. Podczas jednej z eskapad dochodzi do tragedii. Julia i jej kochanek zostają znalezieni martwi. Ich ciała są zmasakrowane, a na ścianie widnieje tajemniczy napis wykonany krwią. Julita owładnięta strachem postanawia udawać siostrę. Ma nadzieję, że dzięki temu nie grozi jej niebezpieczeństwo. Jednak jak odnajdzie się w nowej roli i czy prawda wyjdzie na jaw?

Zaakceptowałam już fakt, że strach stanie się na jakiś czas moim nieodłącznym towarzyszem.

Agnieszka Olejnik

Chylę czoła w stronę Agnieszki Olejnik, gdyż pomysł na fabułę jest niezwykły. Początkowo miałam wrażenie, że to wszystko jest bez sensu, jednakże z czasem każdy szczegół i element nabrał wyrazistości odsłaniając niebanalną intrygę. Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak świetnego kryminału! Książka jest po prostu genialna! Jestem wymagającym czytelnikiem i zazwyczaj mniej więcej w połowie powieści orientuję się co jest grane. Autorka wywiozła mnie na manowce i do ostatnich stron nie miałam pojęcia kim może być morderca. Jednak kombinowałam, kombinowałam i wykombinowałam z czego jestem niesamowicie dumna! Co prawda w rozwiązaniu zagadki pomógł mi jeden, jedyny fragment, dzięki któremu połączyłam wszystko w całość, ale nie było łatwo!

Na pochwałę zasługują również wykreowani bohaterowie. Niby zwyczajni ludzie, podobni do naszych sąsiadów czy znajomych, aczkolwiek skrywający mroczne sekrety. Dzięki narracji pierwszoosobowej mamy możliwość przyjrzenia się dramatowi, który rozgrywa się wewnątrz bohaterki. Targające emocje doprowadzają do obłędu, ale kobieta nie może się poddać, musi stawić czoła samej sobie i czającemu się zagrożeniu.

Osobiście jestem zachwycona powieścią, wciągnęła mnie od pierwszych stron. Zwroty akcji, makabryczne sceny, ale i szczypta erotyzmu składają się na fenomenalny kryminał po który musisz koniecznie sięgnąć!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Krew z krwi – Pieter Bart Korthuis

Bookmoment

Zbrodnie w Nickelswalde – Agnieszka Bernat

Bookmoment

Fuzja – Adam Tatur

Bookmoment