Image default
E-book Recenzje

Niestraszna mi woda! – Test czytnika PocketBook Aqua 2

Czytniki e-booków wciąż wywołują falę kontrowersji – jedni je kochają, drudzy nienawidzą. Choć nic nie zastąpi struktury i zapachu papieru, tak czytniki, moim zdaniem, są bardzo praktyczne. Dzięki niewielkim gabarytom mieszczą się dosłownie wszędzie, duża pamięć operacyjna pozwala na przechowywanie kilku, a nawet kilkunastu książek, przez co lektury mamy zawsze pod ręką.

Niedawno w moje ręce wpadł PocketBook Aqua 2. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu urządzeniu.

Dane techniczne

Ekran 6" E Ink® Carta™ (758 × 1024)
Podświetlenie+
Ekran dotykowyPojemnościowy wielodotykowy
Wymiary114,6 х 174,4 х 9 mm
Materiał użyty do budowy ekranuSzkło
Odcienie szarości16
KolorLazurowy
Akumulatorlitowo-jonowy, 1500 mAh, do 8000 stron zmienianych z wyłączonym podświetlenie
Procesor1 GHz
Pamięć operacyjna256 MB
Pamięć Flash 8 GB (Dostępna ilość pamięci zależy od konfiguracji oprogramowania urządzenia)
Złącze USBMicro USB
Slot SD/MMC-
Wyjście audio-
Formaty książek elektronicznychEPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)
Formaty obrazówJPEG, BMP, PNG, TIFF
Formaty dźwiękuMP3 (poprzez adapter dostępny w zestawie)
Waga180 g
Akcelerometr-
Głośniki-
Aparat-
Łączność bezprzewodowaWi-Fi (802.11 b/g/n)
Funkcje dodatkoweReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook, PocketBook Sync, BookStore, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
Materiał obudowyPlastik z powłoką “soft touch”
SłownikiABBYY Lingvo® (24 opcje językowe), angielsko-niemiecki, Webster's Dictionary 1913
ProducentPocketBook

(źródło: www.pocketbook-int.com)

Wygląd

Ten niepozorny, niemal filigranowy czytnik został wykonany z przyjemnego w dotyku, sztucznego tworzywa, w odcieniu lazurowym. Czarna ramka, trzymająca 6-cio calowy, dotykowy ekran, zapewnia wodoszczelność i odporność na kurz. Ponadto czytnik posiada przyciski nawigacyjne, którymi użytkownik z łatwością może operować, oraz zaślepiony port USB. Tylna obudowa jest delikatnie profilowana, przez co urządzenie dobrze leży w dłoni.

Ekran

PocketBook Aqua 2 posiada ekran E Ink o rozdzielczości 1024×758. Obraz zatem jest dość wyraźny, aczkolwiek nie zapobiega powstawaniu tzw. ghosting’ów zauważalnych przy „przerzucaniu” stron. Nie jest to jednak wada mogąca zdyskwalifikować urządzenie.

Interfejs użytkownika jest przejrzysty, niemal intuicyjny. Tuż po wybudzeniu urządzenia, na ekranie głównym, pojawia się lista ostatnio czytanych książek, nieco niżej – lista lektur nowo dodanych.

W górze ekranu znajduje się pasek informacyjny, na którym widnieją dane dotyczące aktualnego poziomu naładowania urządzenia oraz obecnej daty. Po kliknięciu w niego rozwija się menu, w którym zebrano najpotrzebniejsze narzędzia – ikony pozwalające na sprawne przejście do ustawień m.in. WiFi, synchronizacji czy wyszukiwarki. Dodatkowo w tym menu umieszczono regulację podświetlenia. Na dole ekranu głównego widnieją trzy opcje: książnica – umożliwiająca szybkie przejście do wszystkich książek znajdujących się na urządzeniu; sklep oraz ustawienia. Dolne, rozwijane menu proponuje zaś szereg aplikacji, takich jak m.in: kalkulator, galeria, słownik czy pasjans.

Dużą zaletą PocketBook’a Aqua 2 jest możliwość przejścia, podczas czytania, do podręcznego menu. Pozwala ono na zmianę ustawień tekstu – rozmiaru czcionki; rozłożenia tekstu względem krawędzi; sporządzenia notatki – poprzez zaznaczenie wybranego fragmentu „markerem” lub zapis tego fragmentu w postaci zdjęcia; skorzystanie ze słownika; wywołanie funkcji „na głos”, która czyta użytkownikowi tekst; „przeskoczenie” do określonych stron. Działanie wyżej wspomnianych aplikacji jest sprawne, aczkolwiek kilkukrotnie czytnik potrzebował dłuższej chwili do namysłu. Małe zastrzeżenie mam również do czułości na dotyk – niekiedy PocketBook nie reagował na naciśnięcie określonej ikony – musiałam użyć nieco siły, aby ten zarejestrował żądanie. Minusem również staje się długi czas oczekiwania na wybudzenie się urządzenia.

Żywotność baterii

Czas pracy czytnika jest podobny do innych tego typu urządzeń. Przez okres dwóch tygodni, kiedy to miałam okazję testować PocketBook’a, ten nie wymagał ładowania. Podczas korzystania z czytnika poziom baterii spadł zaledwie o kilka procent, zatem jedno ładowanie powinno wystarczyć na około miesiąc użytkowania, wyłączając przy tym korzystanie z dostępnych aplikacji, które mogą obciążyć urządzenie i wpłynąć na żywotność baterii.

Odczyt formatów e-booków

Nie zauważyłam trudności w przyswajaniu przez czytnik różnych formatów e-booków – pliki .mobi i .epub działają sprawnie. Odmienna rzecz dzieje się wówczas, gdy czytnik otrzymuje format .pdf – czcionka zostaje przez niego znacznie zmniejszona, a powiększenie skutkuje „wyjechaniem” tekstu poza krawędź wyświetlacza.

Kolejnym atutem czytnika jest możliwość słuchania plików audio – w zestawie użytkownik otrzymuje przejściówkę, którą w łatwy sposób można podpiąć do słuchawek czy głośników zewnętrznych. Dzięki tej funkcji można odtwarzać audiobooki lub wykorzystać funkcję „na głos” umożliwiającą czytanie tekstu przez lektora. Narzędzie to jest przydatne, aczkolwiek obsługiwany lektor przypomina „Text-to-speech”. Słuchanie zatem nie należy do przyjemności.

Przesyłanie danych nie nastręcza wielu problemów – wystarczy podpiąć się do komputera i przenieść pliki na urządzenie.

Wodoszczelność

Cechą, która wyróżnia PocketBook’a Aqua 2, jest bez wątpienia wodoszczelność. Po zanurzeniu urządzenia w wodzie – działa jak należy. Nie napotkałam większych problemów, może oprócz tego, że niesforne krople „ponaciskały” co nieco. Rada? Najlepiej od razu osuszyć czytnik z wody, wówczas podobne rzeczy nie powinny mieć miejsca.

Funkcjonalność

PocketBook Aqua 2 jest urządzeniem praktycznym i estetycznym. Jego niewielkie gabaryty umożliwiają zmieszczenie niemal wszędzie. Podświetlany ekran świetnie sprawdza się podczas nocnego czytania. Dodatkowe funkcje, takie jak kalkulator, słownik, przeglądarka internetowa czy odczyt audiobooków, sprawiają, że urządzenie staje się wszechstronne.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Pakistańska córka – Maria Toorpakai

Bookmoment

Biały królik, czerwony wilk – Tom Pollock

Bookmoment

Powieść (anty)feministyczna z mięsem w tle – Pola Styx

Bookmoment