Image default
#6na1 Fantastyka Recenzje

Nocny patrol – Siergiej Łukjanienko

Wampiry, wilkołaki, czarodzieje – swego czasu rynek wydawniczy drżał pod naporem książek, których główne role przypadały postaciom nie z tego świata. Każda z tych powieści opierała się na podobnym schemacie – nieustającej walki dobra ze złem i chęci udowodnienia, że zło niekoniecznie jest złe, a dobro dobre.

Wyobraź sobie, że Twój sąsiad jest rządnym krwi wampirem, fryzjerka widząc pełnię przybiera postać wilkołaka, a Twój partner zgłębił tajniki posługiwania się czarną magią. Wyobraź sobie, że sam masz moc…

W niektórych książkach jest zbyt wiele prawdy. W innych zbyt mało kłamstwa.

Siergiej Łukjanienko

Istnienie alternatywnego świata jest niezaprzeczalne, to właśnie tam żyją Inni – pobratymcy Draculi, zmiennokształtni, magowie. Egzystują wśród zwykłych śmiertelników od których na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią, jednak – jak wiadomo – pozory potrafią mylić. Za pomocą swoich magicznych zdolności przenikają do świata Zmroku – odkrywającego to, co niewidoczne, kształtującego dalszy los.

Wieki temu siły Światła i Ciemności zawarły porozumienie tworząc Traktat, na mocy którego przedstawiciele stojący po dwóch stronach barykady powołali do życia zespoły pilnujące porządku – Nocny Patrol monitorujący działania sił Ciemności oraz Dzienny Patrol obserwujący podejmowane kroki przez siły Światła. Równowaga nie może zostać zachwiana, a o to bardzo prosto – wystarczy złamać warunki rozejmu.

Młody adept Nocnego Patrolu – Anton Gorodecki zostaje rzucony na głęboką wodę. Jego zadaniem jest schwytanie wampira, który poluje bez licencji. Anton nie wie jednak jak ważną rolę odegra w ostatecznej potyczce między siłami Światła i Ciemności.

Generalnie, powiedzieć można i trzeba wszystko. Należy tylko prawidłowo wybrać czas, inaczej prawda staje się gorsza od kłamstwa.

Siergiej Łukjanienko

Koniec lat dziewięćdziesiątych. Moskwa. To właśnie na jej ulicach rozgrywa się akcja powieści „Nocny Patrol”. Siergiej Łukjanienko stworzył intrygujące uniwersum oparte na nieprzewidywalnej fabule, której drobiazgowość sprawia, że elementy układanki wskakują na swoje miejsce, wydarzenia łączą się ze sobą, mają swoją przyczynę i skutek. Podzielona na trzy pozornie osobne historie powieść początkowo wydaje się skomplikowana i chaotyczna, jednak z biegiem czasu spomiędzy stron wyłania się niezwykły, spójny obraz – nawet pomimo poczucia miejscowego przegadania. Autor z nienaganną precyzją utkał sieć intrygi, której nici można dostrzec niemal w każdym podjętym wątku.

Dodatkowym atutem powieści staje się plastyczny, sugestywny, pozbawiony zbędnych ozdobników język. Autentyczne opisy uwypuklają nostalgiczny, melancholijny czasem duszny i mroczny klimat. Rosjanin zagląda w ciemne czeluści ludzkiej natury, sięga do emocji, dawkuje napięcie, aby zaraz zaskoczyć czytelnika fabularnym twistem. Pomiędzy dynamiczną akcją autor przemyca problematykę moralności, frustracji, konsekwencji czynów, pokazuje jak łatwo zatracić się w otchłani własnych błędów i nieprzemyślanych decyzji.

Pochylając się nad portretem psychologicznym bohaterów można dostrzec oryginalnie nakreśloną, barwną i niejednolitą kreację – każda nadana cecha jest osobliwa, wyróżnia się. Postacie mają swój czas, rozdają własne karty, ich zachowaniem nie rządzi przypadek.

Wychodząc poza ramy rzeczywistości Siergiej Łukjanienko nakreślił niebanalny i fascynujący świat zamykając w nim elementy horroru, wyrazistość urban fantasy, finezyjną nutę romansu i charakterystyczne postacie. Dopracowana pod każdym względem fabuła frapuje pozostając z czytelnikiem na dłużej. „Nocny patrol” to solidna lektura, którą warto poznać.

Poznaj opinię pozostałych uczestników projektu:

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Kredziarz – C.J. Tudor

Bookmoment

Obserwuję cię – Teresa Driscoll

Bookmoment

Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa – Krystian Janik

Bookmoment