Image default
Książki Literatura obyczajowa Recenzje Romans

Obudź się, Kopciuszku – Natalia Sońska

Czymże byłoby życie bez miłości? Miłość jest jednym z piękniejszych uczuć, które wiąże ze sobą ludzi. Ma ona wiele form czy postaci – miłość rodzicielska, miłość partnerska, a nawet miłość do zwierząt czy ulubionego hobby. Potrafi pokonać największe przeszkody, daje radość, szczęście lecz niekiedy łamie serca… Kochać i być kochanym to prawdopodobnie najskrytsze marzenie wielu ludzi, jednakże aby pokochać drugiego człowieka w pierwszej kolejności należy zaakceptować samego siebie.

Kiedyś była duszą towarzystwa, teraz zamieniła się w Kopciuszka. Jej życie w ułamku sekundy straciło wyraziste barwy, stało się zamazaną plamą i kamienną skorupą. Wstrząsające wydarzenia z przeszłości nękają Alicję każdego dnia. Jedyną ucieczką wydaje się praca, ale czy dodatkowe dyżury i nadgodziny to antidotum na skaleczoną duszę? Gdy przyjaciele z lat liceum proponują wspólne spędzenie Sylwestra w Zakopanem, kobieta jest pełna obaw jednak aby mieć przysłowiowy święty spokój godzi się na ten wyjazd. Alicja nie zdaje sobie sprawy z tego, że podróż ta odmieni jej całe życie… Czy kobieta rozliczy się z przeszłością? Czy da sobie szansę na szczęście?

(…) pustka panowała w jej wnętrzu. W dodatku czuła, że zaczyna się w niej gubić.

Natalia Sońska

Wysokie góry oproszone śniegiem, mróz szczypiący w policzki, wszechobecna skrząca się biel. Mniej więcej właśnie w ten sposób prezentuje się tło wydarzeń. Czyż nie jest piękne? I choć za oknem śniegu brak, to moja wyobraźnia od razu podsuwała mi ten bajkowy klimat, a to głównie za sprawą obszernych i szczegółowych opisów z którymi autorka poradziła sobie znakomicie! Fabuła książki jest bardzo prosta – ot mamy kobietę, która poznaje mężczyznę. Historia jak każda inna, ale opisana na bardzo dobrym poziomie. Właśnie to mnie najbardziej urzekło w „Obudź się, Kopciuszku” – spokój, melancholia, subtelność, miejscami nawet nostalgia. Natalia Sońska z każdym nowym wersem podkreśla ekspansywność emocji i uczuć. Romans, który rozgrywa się między stronicami nie jest nachalny – bardziej pokusiłabym się o stwierdzenie, iż jest… nieśmiały. Bohaterowie stopniowo odkrywają przed sobą uczucie i choć z góry wiadomo jak to się skończy – absolutnie nie stanowi to problemu.

Główna bohaterka powieści jest zarazem ciekawą i skomplikowaną postacią. Jej życie nie jest usłane różami – zmaga się bowiem z kłopotami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe. Traumatyczna przeszłość nie wypuszcza jej ze swych stalowych objęć przez co kobieta rzuca się w wir pracy. Uważa, że tylko w ten sposób będzie mogła zapomnieć. Co musi się stać, aby Alicja wyrwała się z letargu i zaczęła „normalnie” żyć? Za każdym razem starałam się odpowiedzieć sobie na to pytanie ponieważ wytłumaczenie wcale nie jest takie oczywiste…

Pozostali bohaterowie są dobrze zarysowani – nie są mdli, posiadają charakterystyczne cechy oraz – poprzez swą beztroskę – wzbudzają sympatię. Właściwie to przyjaźń rozdaje tutaj karty – wsparcie, oddanie, lojalność oraz konspiracja będą elementami, które na Twoich oczach ewoluują.

Dlatego ja ci dziecino, mówię, cokolwiek się tam w twoim życiu podziało, ileś się nie wycierpiała z różnych powodów, o siebie zawsze trzeba walczyć i o szczęście swoje.

Natalia Sońska

Natalia Sońska zwinnie manewruje przez płaszczyzny przeszłości i teraźniejszości – wprowadzenie retrospekcji jest według mnie strzałem w dziesiątkę! Z zapartym tchem będziesz odkrywać tajemnice minionych lat, poczujesz nieodpartą chęć zdobycia pokaźnej liczby informacji. Osobiście wezbrała we mnie dociekliwość i znalazłam się w swoim żywiole, gdyż uwielbiam łączyć fakty i analizować wszelkie wydarzenia.

„Obudź się, Kopciuszku” jest nie tylko zwykłym romansidłem – w taktowny sposób podkreśla najważniejszą wartość w życiu człowieka. Autorka sprawiła, że zatopiłam się w tej powieści, moje serce wypełniło się przyjemnym ciepłem, a dusza zaznała ukojenia. Książkę polecam czytać zimą, pod grubym kocem i z gorącą czekoladą/herbatą/kawą w ręce. Nie zapomnij także o pudełku chusteczek – mogą się przydać!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Outsider – Stephen King

Bookmoment

Ślady – Jakub Małecki

Bookmoment

Fuzja – Adam Tatur

Bookmoment