Image default
Biografia Książki Recenzje

Pakistańska córka – Maria Toorpakai

Pakistan. Miejsce gdzie nikt nie liczy się ze zdaniem kobiet, z ich rozwojem, potrzebami. Przyjemności czy nawet swobodne wychodzenie z domu jest jedynie mrzonką niemającą prawa się ziścić. Wszędzie panują rygorystyczne zasady, a sprzeniewierzenie się karane jest śmiercią.

W jednej z części Pakistanu przychodzi na świat mała dziewczynka – Maria Gulgatai Toorpakai. Dziewczynka dorasta w dość nowoczesnej rodzinie, której przyświeca liberalizm. Już od najmłodszych lat Maria była inna. Nie lubiła sukienek, nie interesowała się fryzurami. Zdecydowanie bardziej ciągnęło ją do gry w piłkę, biegania czy zabaw. Chciała i kochała robić to, co dla dziewczynek jest zakazane. Okres dzieciństwa zazwyczaj kojarzony jest z beztroską, jednak co zrobić, gdy zasady surowo pokazują gdzie Twoje miejsce? Bunt nie wchodzi w grę, może za dużo kosztować. Ucieczka? Ale dokąd? Wtem w głowie małej Marii jawi się pewien plan. Mając cztery lata dziewczynka pali wszystkie swoje suknie, ścina włosy i przebiera się za chłopca. Od teraz nazywa się Dżyngis-chan i to dzięki niemu wreszcie pozbywa się klatki, w końcu może być wolna.

Najgorsze cierpienie rodzi się z największego piękna.

Maria Toorpakai

„Pakistańska córka” jest książką, która idealnie wpisuje się w ramy lektur zmuszających do refleksji, przyjrzenia się samemu sobie, ale też zrozumienia i otworzenia oczu na inne kultury. Autorka zabiera czytelnika w podróż po pięknych krajobrazach okraszonych okrucieństwem i zniewoleniem kobiet. W ułamku sekundy stajemy się świadkami brutalności mężczyzn nie przebierających w środkach. Nie łatwo powściągnąć emocje, nie łatwo przejść obojętnie.

Maria zaczęła dostrzegać niesprawiedliwość otaczającej rzeczywistości, buntowała się, nie chciała przyjąć zasad, nie chciała się podporządkować. Jedyne czego pragnęła, to normalności. Wiedziała, że gdzieś ponad murami czeka na nią lepsze życie, lepszy świat. Z każdą nową kartą dostrzegasz przemianę, jaka maluje nową postawę Marii. Pięści, które nie raz szły w ruch odchodzą do lamusa, ich miejsce zastępuje zdrowy rozsądek, do głosu dochodzi nowa perspektywa. Maria zrozumiała, że zło karmi się gniewem, a ten nieokiełznany prowadzi do pustoszących skutków. Otaczająca aura wojny wywoływała w dziewczynce skrajnie negatywne emocje, nad którymi starała się zapanować.

Nie ulega wątpliwości, że Maria jest doskonałym potwierdzeniem słów: „nie ma rzeczy niemożliwych”. Ogromne pokłady determinacji, uporu, samozaparcia, wiary w siebie i chęci, sprawiają, że człowiek jest w stanie stawić czoło wszelkim przeszkodom, które niezapowiedzianie stają na drodze. Taka właśnie jest Maria – pomimo szerzącej się brutalności, okrucieństwa, wybuchów bomb czy terrorystów, przezwyciężyła lęk i strach, podniosła wysoko głowę i rozpoczęła batalię o swoją przyszłość, pasję, udowadnia, że marzenia są na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Niezaprzeczalny wpływ na światopogląd dziewczynki miała rodzina. Wpojony szacunek i bezapelacyjne wsparcie stworzyły bohaterkę. Ojciec, który głośno wyrażając swoje poglądy, narażał się na niebezpieczeństwo, matka, której odwaga udowodniła prawdziwe oddanie rodzinie, bezinteresowna pomoc rodzeństwa. Każda podjęta decyzja była skrupulatnie rozważana, a na piedestale zawsze stawiane dobro rodziny.

„Pakistańska córka” jest świadectwem walki o własne szczęście. To determinacja i chęć zmiany w najczystszej postaci, swoista spowiedź i terapia. Maria motywuje, dodaje otuchy, pokazuje jak ważne jest wsparcie i wiara w drugiego człowieka, uzmysławia że każdy z nas ma szansę na to, aby zapisać własną historię na nowej, białej kartce. Maria Toorpakai opisuje ciężką i usłaną cierniami drogę niepokornej dziewczynki, zadziornego chłopca i mistrzyni squasha, którzy zamknięci w jednej osobie zawalczyli o marzenia.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Dom na skraju nocy – Catherine Banner

Bookmoment

Bad Mommy. Zła mama – Tarryn Fisher

Bookmoment

Świat według Garpa – John Irving

Bookmoment