Image default
Książki Literatura dziecięca Recenzje

Panika w Egipcie – Camille Gautier, Stéphanie Vernet

Najlepszą formą edukacji jest ta, która jednocześnie uczy i bawi. Do tego opisu pasuje rozwiązywanie zagadek. To one poprawiają koncentrację, pozytywnie wpływają na pamięć, czy logiczne myślenie. Stawiając przed dzieckiem problem, musi ono samodzielnie go pokonać, używając, do łączenia faktów, informacji, których dowiaduje się z biegiem czasu. Dzięki zagadkom poszerza się wiedza o świecie, rozwija się wyobraźnia, zmysł obserwacji i spostrzegawczość.

(…) nieznajomy przestraszył się i uciekł, ale pozostawił niedokończoną wiadomość, przeznaczoną dla swojego wspólnika.

Camille Gautier, Stéphanie Vernet

Camille Gautier i Stéphanie Vernet otwierają drzwi do Egiptu sprzed ponad 3000 lat. To tutaj, dokładnie w Tebach, żyje Faraon Ramzes II, który znalazł się w olbrzymim niebezpieczeństwie i tylko jeden śmiałek może go uratować, udaremniając cały spiek.

„Panika w Egipcie” jest książeczką, której fabuła obsadza małego czytelnika w roli jednego z bohaterów, bowiem to on kluczy uliczkami miasta w pogoni za podejrzanym. Nim to jednak nastąpi, należy zadbać o każdy szczegół, by dopasować się do egipskiego społeczeństwa. Mały detektyw może wybrać strój i, dzięki fantazji, zmienić swój codzienny wygląd.

Autorki zabierają odbiorcę w podróż, która zachęca do niestandardowego toku myślenia, dokładnego obserwowania przedstawionych wydarzeń oraz wytężenia sztuki domysłu. Znalezione wskazówki stają się kluczem do odszyfrowania tego, kto jest winny.

Każda część motywuje do podjęcia innej aktywności – dziecko zmierzy się z odczytywaniem hieroglifów, przesłuchiwaniem świadków i analizą przedstawionych dowodów. Przy okazji pasjonującego śledztwa, czytelnik może się dowiedzieć wielu ciekawostek i faktów związanych z Egiptem: kim byli bogowie egipscy? Jak obandażować mumię? Czym płacono za ciężką pracę przy budowach, czy leczeniu?

Uroku całej historii dodają ilustracje Margaux Carpentier – klimatem nieodbiegające od wiodącej tematyki. Skutecznie pobudzają wyobraźnię, a każda ilustracja jest swoistym drogowskazem dla małego detektywa. Ponadto grafiki są bardzo kolorowe, jasne. Kreska jest prosta, ale pozostawia na odbiorcy bardzo dobre wrażenie.

Książka nie posiada narracji, struktura fabuły jest nakreślona przez krótkie opisy sytuacji, w których czytelnik się znajduje. Język, używany przez autorki, zarówno do stworzenia realiów, jak i do podania przydatnych faktów, jest przystępny dla dziecka i powinno go dobrze odebrać, bez względu na wiek. Warto dodać, że ta krótka opowieść może posłużyć jako dobry przykład dla młodego odbiorcy, który uczy się czytać.

„Panika w Egipcie” jest sympatyczną książeczką-zagadką, która przykuwa uwagę i, bez wątpienia, pobudza wyobraźnię. Prowadzenie śledztwa i podążanie śladem podejrzanego jest atrakcyjną zabawą mogącą umilić czas nie tylko dziecku, ale i rodzicom.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Mroczna Wieża – czy aby na pewno?

Bookmoment

Ciężki bagaż – Bruno Kadyna

Bookmoment

Nocny patrol – Siergiej Łukjanienko

Bookmoment