Image default
Książki Recenzje Science fiction

Paradox – Christian Jerry

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, czy istnieją inne światy, które tak malowniczo zostają opisywane w powieściach czy prezentowane w filmach. Zadajmy sobie pytanie, jak ludzkość zareagowałaby na fakt, iż tuż obok nas znajduje się alternatywna rzeczywistość. Ludzie żyjący w tej rzeczywistości patrzą na poczynania naszej rasy i obserwują każdy nasz ruch. Jak myślisz, co by się wówczas wydarzyło?

Dziś chciałabym Ci przedstawić książkę Christiana Jerry’ego pt. „Paradox”, która z zupełnie innej perspektywy analizuje egzystencję człowieka. Powieść obrazuje realia współczesnego świata, kładzie nacisk na „kryzysy” które dla nas ludzi niekoniecznie są problemem, a jeśli są to zupełnie nie zwracamy na nie uwagi sądząc, że tak jest lepiej.

(…) nikt z nas nie rodzi się zły, bo zło nie jest uwarunkowane genetycznie.

Christian Jerry

Główny bohater książki budzi się w białym pomieszczeniu, które pozbawione jest okien i drzwi. Nie ma pojęcia jak się tam znalazł i dlaczego. W pewnym momencie zauważa kobietę, która dobitnie podkreśla, iż pochodzi z równoległego świata. Jak mogłoby się wydawać nieprzypadkowe spotkanie tej dwójki przeradza się w zażartą dyskusję w której argument walczy z argumentem.

Książka zmusza do refleksji nad otaczającym nas światem, otwiera umysł na nowy punkt widzenia. Forma powieści prowadzona jest w oparciu o dialog. Były momenty w których wybuchałam śmiechem, jednakże były i takie które starły mi uśmiech na wiele długich minut. Samo zakończenie jest bardzo pomysłowe, a jednocześnie zaskakujące. Dodatkowym plusem książki, jest to, iż posiada ona zaledwie 80 stron, zatem idealnie nadaje się na jeden wieczór.

Ale… książka jest specyficzna i może nie przypaść Ci do gustu. Język powieści jest trudny, nieraz ciężki do zinterpretowania. Jest to swego rodzaju filozoficzna dyskusja, zatem sam zdecyduj czy dasz jej szansę!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

O zmierzchu – Therese Bohman

Bookmoment

Dziewczynka z atramentu i gwiazd – Kiran Millwood Hargrave

Bookmoment

Istota zła – Luca D’Andrea

Bookmoment