Image default
Książki Literatura młodzieżowa Recenzje

Pasażerka – Alexandra Bracken

Któż z nas nie chciałby podróżować w czasie? Przenieść się do nieznanych epok, poznać je, wyciągnąć coś, czego nie ma w podręcznikach do historii. Kogo nie kusi mrzonka zmiany przeszłości, nietrafnej decyzji, która zaważyła na dalszej egzystencji. Ale czy „buszowanie” w czasoprzestrzeni nie pociągnie za sobą konsekwencji? Każda, nawet najmniejsza zmiana może spowodować niebezpieczną lawinę niekontrolowanych wydarzeń, których nie można powstrzymać.

Rok 1776, Atlantyk. Wiatr w żaglach, hektolitry rumu, abordaże, wizja wielkiego bogactwa, brutalne grabieże, niebezpieczeństwo. Bycie piratem nie należy do prostych profesji – wręcz przeciwnie. Dla wielu taki żywot jest spełnieniem marzeń związanych z autonomią, dla innych to ucieczka. Nicholas Carter wciąż poszukuje swojego miejsca w którym poczuje się wolny. Miejsca, gdzie kolor skóry nie będzie miał znaczenia.

Teraźniejszość, Nowy Jork. Henrietta Spencer jest uzdolnioną skrzypaczką przygotowującą się do debiutu, który może wpłynąć na jej dalszą karierę. Muzyka jest dla niej wszystkim, bez niej nie wyobraża sobie siebie. Melodia jest wyrazem jej uczuć, nuta wyrazem emocji. Dziewczyna ma wielkie ambicje, chce, aby jej przyszłość potoczyła się zgodnie z obranym planem, jednak czy jest to możliwe wówczas, gdy nie do końca zna się swoją przeszłość?

Przez feralny splot wydarzeń łączą się dwa kompletnie inne światy, czy niebotyczna granica będzie w stanie je poróżnić?

Chronimy się, grając w zgodzie z regułami gry danej epoki.

Alexandra Bracken

Podróże w czasie intrygują od setek lat. Są motywem na którym zbudowano mnóstwo filmów czy powieści. Temat ten, ujęty w odpowiedni sposób, może zafascynować nawet najbardziej wymagającego odbiorcę. „Pasażerka” jawi się jako zlepek powieści przygodowej z wyraźnym akcentem fantastycznym. Wyjście fabularne jest zbudowane spójnie. Alexandra Bracken ostrożnie stąpa po cienkim gruncie, pilnując aby nie wpaść w sidła własnej historii, która notabene wyróżnia się nietuzinkowymi i wielowątkowymi fragmentami. Każda wersja płaszczyzny czasowej rządzi się swoimi prawami, a mnogość epok i miejsc nie ułatwia zadania. I choć nie obyło się bez kilku potknięć – sprowadzających się do lekkiego chaosu, którego źródło leży zazwyczaj po stronie zmienności wątków – tak autorka stworzyła dość oryginalną i interesującą konstrukcję powieści.

Zamykając powieść w określonej linii czasowej Alexandra Bracken nie pominęła przekonań rządzących społeczeństwem – w powieści nie brakuje odniesień do niewolnictwa, wiary czy roli kobiety. Autorka zmusza czytelnika do podjęcia refleksji.

Jeśli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się.

Alexandra Bracken

Zestawiając ze sobą dwa różne światy Alexandra Bracken stworzyła dość stereotypowy pierwszoplanowy duet. Młoda skrzypaczka jest odważna, zdeterminowana, nie straszne jej wyzwania. Jednak w tym wszystkim denerwuje infantylnością, nie zważa na konsekwencje własnych czynów. Postać męska niestety również nie wypada dobrze. Chłopak potrafi wywołać w czytelniku irytację. Nadmierne skupienie się autorki na postaciach głównych negatywnie odbiło się na pozostałych charakterach – są niewyraźni, popadają w marazm.

Powieść nie jest wolna od wątku miłosnego, który summa summarum jest nieodłącznym elementem podobnych powieści. W tym wypadku Alexandra Bracken wpadła w pułapkę szablonowości – od samego niemal początku wiadomo dokąd zaprowadzi wiodąca relacja.

Autorka „Pasażerki” wie jak sprawnie zarysować ducha danej epoki, wie jak ustąpić miejsca myślom i refleksji. Powieść jest na swój sposób wiarygodna, wyróżnia się wielowątkowością i zaskakującym finałem, sugerującym, że przygoda jeszcze się nie skończyła. Niezbyt barwni bohaterowie nieco psują odbiór lektury, aczkolwiek, przymykając na to oko, „Pasażerka” jest ciekawie skrojoną książką, idealną na jesienne wieczory.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Omen – David Seltzer

Bookmoment

Poszukiwana – Dean Koontz

Bookmoment

Zbrodnie pozamałżeńskie – Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska

Bookmoment