Image default
#6na1 Książki Recenzje Thriller

Psychoza – Robert Bloch

Psychoza jest zespołem zaburzeń psychicznych powodujących aberrację w postrzeganiu rzeczywistości. Osoba chora może słyszeć i widzieć rzeczy, które naprawdę nie istnieją. Są one jedynie wynikiem odbioru rzeczywistości w zaburzony sposób. Sama zaś jest przekonana, ze wszystkie te rzeczy są prawdziwe i autentyczne. Przyczyny psychozy mogą mieć podłoże w depresji, chorobach somatycznych, ale także w zaburzeniach neurotransmisji w mózgu.

Norman Bates prowadzi przydrożny motel, który przez ostatni czas nie cieszy się dużą popularnością. Wszystko za sprawą nowo wybudowanej autostrady, przez którą motel jest pomijany. Interes nie rozwija się dobrze, a na dodatek stan zdrowia matki Normana znacznie się pogarsza, przez co mężczyzna czuje się bezsilny. Sprawy nie ułatwia również fakt, że matka traktuje Normana jak dziecko, nieumiejące się usamodzielnić.

Mary Crane jest młodą kobietą, chcącą zaznać szczęścia ze swoim ukochanym, posiadającym niemałe długi. Kobieta niemal za wszelką cenę chce mu pomóc. Pewnego dnia wpada na pomysł obrabowania swojego pracodawcy na czterdzieści tysięcy dolarów. Obmyśliła plan ucieczki, podjęła decyzję i wyruszyła w drogę. Nie sądziła jednak, że jedna noc w przydrożnym motelu stanie się dla niej niemalże podpisanym paktem z diabłem.

Czasem sobie myślę, że każdego z nas chwilami ogarnia szaleństwo.

Robert Bloch

Nie bez powodu „Psychoza” traktowana jest jako klasyka gatunku – w książce mamy do czynienia z niesamowitym oddaniem obrazu ludzkiej kruchości, który dopełniony chłodnym deszczowym wieczorem ciągnie się niemal przez cały czas. Pomimo przewidywalności historię czyta się z niemałym zaangażowaniem i zainteresowaniem, zastanawiając się, dokąd to wszystko zaprowadzi. Biorąc jednak poprawkę na rok, w jakim została napisana, można stwierdzić, że powieść po dziś dzień potrafi wywołać gęsią skórkę na ciele.

Postać protagonisty już od początku wzbudza w czytelniku pewnego rodzaju rezerwę – widać, że to poplątana osobowość, której nie do końca można zaufać, nawet pomimo swego rodzaju niezdarności. To ta kreacja – bohatera wstydliwego, wycofanego i zamkniętego w sobie – przeraża najbardziej. Jest postacią przekonującą, idącą za swoimi motywacjami i przekonaniami, mimo tego, że nie są one do końca zgodne z moralnością. Autor fenomenalnie oddał szaleństwo targane postacią, zajrzał w jego umysł i wyciągnął na wierzch wszystkie demony.

Niesamowite wyczucie i proporcje wespół z dobrze wyważonym napięciem składają się na relatywnie krótką, acz głęboką opowieść, wywołującą emocje. Wszystkie te elementy scalone zostały z dość plastycznym i lekkim piórem, dzięki któremu przez powieść się płynie. Tutaj nie ma miejsca na bezsensowne dywagacje. Przedstawiona intryga jest dopracowana w każdym szczególe. I choć czytelnikowi może się wydawać dość zwyczajna, tak przez narzucone na nią klimat i niejednoznaczność sprawia, że lektura ta słusznie odnajduje się w ramach klasyki gatunku.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Noc Kupały – Katarzyna Berenika Miszczuk

Bookmoment

Margo – Tarryn Fisher

Bookmoment

Pierwszy bandzior – Miranda July

Bookmoment