Image default
#6na1 Horror Recenzje

Pudełko w kształcie serca – Joe Hill

Pieniądz ma ogromną wartość. Nie ulega wątpliwości, że dzięki niemu można mieć niemalże wszystko – luksusowe samochody, apartamenty, najdroższą biżuterię. Co ważniejsze, wiele z tych przyjemności można nabyć nie ruszając się z domu – korzystając z dobrodziejstw jakie niesie za sobą Internet. Na wielu portalach aukcyjnych można znaleźć przeróżne, zachęcające oferty, począwszy od rzeczy użytku codziennego, skończywszy na antykach, czy białych krukach.

Jude Coyne to emerytowany gwiazdor rocka. Kiedy jego zespół się rozpadł, mężczyzna stał się bierny, jego umysł zaprzątają wspomnienia o minionej karierze. Mrzonki sławy z czasem odchodzą w cień, a Jude wpada w nową rutynę żyjąc – na miarę możliwości – normalnym życiem. Jednak musicie wiedzieć jedno – mężczyzna ma dość nietypowe hobby, kolekcjonuje dziwne, ściśle związane z okultyzmem, niepokojące, makabryczne rzeczy. W jego pokaźnej kolekcji można znaleźć m.in. ludzką czaszkę służącą jako stojak na ołówki czy film snuff. Gdy pewnego razu gwiazdor dowiaduje się o osobliwej aukcji internetowej, na której można kupić ducha, nie zastanawia się ani chwili i dokonuje zakupu.

Duchy zawsze w końcu doganiały swą ofiarę i nie da się zamknąć przed nimi drzwi, bo potrafią przez nie przejść.

Joe Hill

Początek powieści zaczyna się dynamicznie – wciąga, intryguje. Joe Hill nie traci czasu na dywagacje, wrzuca czytelnika wprost w sidła akcji, która często przypomina groteskowy spektakl. Temat duchów został przemielony na wszystkie strony, jednak autor nadaje mu nieco świeżości.

Zdawać by się mogło, że sprawa z niespokojną duszą będzie prosta – nic bardziej mylnego. Zakup okazuje się dla głównego bohatera nieprzypadkowy i w mig odciska swoje widmowe palce na życiu protagonisty. „Pudełko w kształcie serca” jest połączeniem literatury grozy z wyraźnym zaznaczeniem motywu zemsty i drogi. Bohaterowie wyruszają w podróż, która ma im pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na dręczące pytania, te zaś staną się pretekstem do wędrówki w przeszłość, w głąb swoich błędów. Nastąpi czas na przepracowanie starych ran, konfrontację z traumą, w końcu zrozumienie. Niestety w pewnym momencie akcja powieści diametralnie spada, między wiersze wkrada się pozorny chaos wynikający z przeplatania horroru i tła obyczajowego, które zaczyna grać pierwsze skrzypce.

Jednocześnie ból odganiał chmury zasnuwające mu umysł, był niczym kotwica dla świadomości, więź łącząca go z prawdziwym światem: autostradą, przepływającymi obok zielonymi drogowskazami, buczeniem klimatyzacji.

Joe Hill

Nie da się nie zauważyć rockowego klimatu w jaki wprowadza nas autor – muzyczne nuty wygrywają swoją melodię, rozbrzmiewają w odpowiednich momentach, dając chwilę na zaczerpnięcie tchu. Jednym z największych plusów powieści staje się nienaganny styl – Joe Hill precyzyjnie maluje obrazy, które potęgują strach. Autor dba o szczegóły, wdraża retrospekcje, skrzętnie ukrywa przed czytelnikiem meritum.

Wykreowane postacie są osobowościami niekonwencjonalnymi, kontrowersyjnymi – choćby główny bohater malowany jako ekscentryk. To charaktery kontrastowe, które kierowane determinacją, pragną jednego – przezwyciężyć zło. Chociaż ich zachowanie wywołuje czasem mieszane uczucia, tak w ogólnym rozrachunku niczym nie odbiegają od realności. Zmagają się z problemami łudząco podobnymi do naszych.

„Pudełko w kształcie serca” może i nie jest powieścią wyszukaną, ale za to świetną opowieścią o konfrontacji z minionymi zdarzeniami, spojrzeniu w głąb siebie, w psychikę skrzywdzoną przez najbliższych. Książka podkreśla ułomność pochopnych decyzji, kładzie akcent na kruchość ludzkich uczuć, a rockowy klimat dodaje jej animuszu.

Poznaj opinię pozostałych uczestników projektu:

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Pod podszewką magii – Zbigniew Chrząszcz

Bookmoment

Nasz chłopak – Daniel Magariel

Bookmoment

444 – Maciej Siembieda

Bookmoment