Każdego z nas spotkała sytuacja, która sprawiła, że chcieliśmy uciec, zostawiając problemy i cały świat za sobą. Niestety, w większości przypadków taka postawa nie ułatwia sprawy – kłopoty same się nie rozwiążą…
Dotychczas życie Evan’a Birch’a wyglądało niemal nieskazitelnie – uczciwy mąż, kochający ojciec, znamienity profesor filozofii. Pewnego dnia, wracając z synami do domu, zatrzymuje go policja, która ma nieodparte wrażenie, iż samochód mężczyzny jest łudząco podobny do tego, który został zauważony jakiś czas temu w parku. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż w tymże parku ostatni raz widziała była szesnastoletnia dziewczyna. Panująca harmonia zostaje brutalnie przerwana. Rozpoczyna się wewnętrzny dramat, który niebezpiecznie wynurza się na powierzchnię. Wstępne zbiegi okoliczności okazują się kluczowymi dowodami w sprawie, a Evan zaczyna mieć wątpliwości co do swojej niewinności…
Każdy człowiek jest tajemnicą dla innych.
Fabuła „Sieci podejrzeń” jest intrygująca i porywająca. Z każdą nową stroną w umyśle pojawia się coraz więcej pytań, analizujesz wszelkie wypadkowe, zastanawiasz się co jest prawdą a co fałszem, wszak sam główny bohater nie jest pewien tego, co pamięta. Skąd w jego kieszeni wzięły się zapałki z klubu tańca, skoro nigdy tam nie był? Dlaczego w jego samochodzie znaleziono drobiazgi należące do zaginionej dziewczyny, jeśli mężczyzna uparcie twierdzi, że jej nie zna? Evan nie pamięta dość ważnych elementów z własnego życia, więc jak ma sobie zaufać? Mężczyzna zauważa, że pozostawione w domu przedmioty zaczynają zmieniać swoje miejsca. Czy w grę wchodzą zjawiska paranormalne? A może zwyczajnie ktoś przebywa w jego mieszkaniu pod jego nieobecność? Sprawy dodatkowo komplikują się wówczas, gdy na jego nazwisko ktoś zamawia czasopismo „Ethical Times” – kto to zrobił i dlaczego? Wkrótce nawet rodzina staje się podejrzliwa i rozpoczyna obserwację zachowań mężczyzny. Czy Evan Birch faktycznie nie ma nic wspólnego z zaginięciem? Jak udowodnić swoją niewinność, gdy wszelkie poszlaki wskazują na Ciebie?
Zdecydowanym plusem powieści jest portret głównego bohatera – niebanalny, osobliwy. George Harrar świetnie poradził sobie z przedstawieniem myśli i emocji Evan’a Birch’a. Mężczyzna jest zagadkową, nieprzewidywalną, nieraz frasobliwą postacią, która w najmniej oczekiwanej chwili może zbić Cię z pantałyku, wszak nie tak łatwo poradzić sobie z psikusami własnego umysłu. Jako, że Birch jest profesorem filozofii w książce nie brakuje głębszych refleksji czy rozmyślań dotyczących niemal każdej dziedziny życia.
Czytając powieść z niecierpliwością wyczekujesz zakończenia, zastanawiasz się jak autor rozwiąże tę zagadkę, a gdy już ją odkryjesz… możesz odczuć rozczarowanie. Dlaczego? Otóż, autor porusza wiele ciekawych wątków, które summa summarum zostają wyjaśnione dość powierzchownie, bądź nie wyjaśnione wcale. Mało tego, zabrakło mi nieco żwawszej dynamiki, dawkowania napięcia, sensacji. Akcja utworu momentami aż nazbyt przesiąka marazmem.
Podsumowując, „Sieć podejrzeć” to lekki thriller psychologiczny, który może okazać się dobrym rozwiązaniem na dłuższe wieczory. W książce nie brakuje rozważań filozoficznych, polemiki pomiędzy prawdą i fałszem, gromem podejrzeń czy zatartą przeszłością. Książka w dobry sposób ukazuje, że każdy z nas ma pewne sekrety, które lepiej zachować w tajemnicy.