Image default
#6na1 Recenzje

Ślady – Jakub Małecki

Każdego dnia coś się kończy; każdego dnia coś się zaczyna; każdy dzień wygląda inaczej; każdy dzień stawia przed nami nowe wyzwania. Podjęta decyzja kosztuje, powoduje splot często niekontrolowanych zdarzeń. Jak wiele zależy od naszych bliskich, jak ważne jest ich zdanie, jak ważni są oni? Niektórzy pojawiają się w naszym życiu tylko na krótką chwilę, aby odegrać swą rolę – nieważne czy dobrą czy złą. Wszystko to, co robimy, słowa które wypowiadamy są egzystencjalnym okruchem.

Śmierć zabrała Tadeusza podczas wojny, jednak jego cząstka wciąż żyje, maluje nowe wspomnienia, zakorzenia się w innych, trwa by narodzić się na nowo. Przed jego daleką krewną Bożeną otwierają się drzwi do świata modelingu. Kobieta stara się uciec przed samą sobą lecz każda próba kończy się fiaskiem. Jej ojciec, Ludwik, budząc się co rano nie wie kim jest. Pawełek, który tak naprawdę jest Eustachym, słucha opowieści dziadka. Chwaściora chcieli spalić za prawienie herezji. Oskar znalazł się w złym miejscu, o złym czasie – jego twarz została oblana kwasem, kwas zaś był przeznaczony dla jego ojca. Kolejne życiorysy, kolejne ślady. Co ich łączy?

Życie z powieścią nie ma nic wspólnego (…). Ono się nie układa w jedną całość. (…) Historie, które opowiadamy przy winie, (…) nie łączą się ze sobą ani nic z nich nie wynika. Życie jest bardziej jak zbiór opowiadań. Poszarpane, nieprzewidywalne.

Jakub Małecki

Rodzimy się by umierać, umieramy by żyć w innych. Dziewiętnaście opowiadań, zbiór (nie)przypadkowych portretów osobowości. Każdy ma własną historię ściśle oscylującą wokół zagadnienia ludzkiej egzystencji; każdy ułamek życia łączy się z innym malując barwny, spójny i różnorodny obraz życiowego kalejdoskopu; każdy podejmuje wędrowniczą gonitwę w poszukiwaniu siebie i sensu tego, co przygotował los – dylematy, zmartwienia, radość, przemijanie, śmierć.

Wspomnienia są jak sterta klocków (…). Podnosi jedno i nie wie, z którego zestawu pochodzi; nie wie czy wydarzyło się wczoraj czy pięć lat temu. Wszystko zaczyna się zwalać na tę stertę, a on ją w miarę możliwości omija, żeby nie podnieść czegoś, co by go zmiażdżyło.

Jakub Małecki

Opowiadania, które serwuje Jakub Małecki są nietuzinkowe, osobliwe, niejednoznaczne, ale w tym wszystkim autentyczne. Mnogość wątków przedstawiona w powieści jawi się jako nieco pesymistyczna mozaika ułożona z uczuć i doświadczeń. Czytelnik staje się obserwatorem, podejmuje własną interpretację, dostrzega – niezauważalne na pierwszy rzut oka – meritum  spajające wszystkie ślady. Małecki zwraca uwagę na to, co nas otacza, pokazuje ważność i ulotność chwili; momenty nad którymi warto się zatrzymać by podjąć refleksję; za pomocą słów rysuje ujmujące historie utkane z codzienności.

(…) wiedział, że życie to jednak nie jest powieść, żeby się zawsze układało w zrozumiałe i wytłumaczalne historie.

Jakub Małecki

Autor „Śladów” posługuje się wyrazistym, klarownym, dobitnym i prostym językiem. Z wyrafinowaniem przekazuje czytelnikowi to, co ma do powiedzenia – niczego nie dodając, niczego nie ujmując.

„Ślady” są historią o nas samych, o naszych problemach, (nie)spełnionych marzeniach, porzuconych nadziejach. Jakub Małecki nie boi się obedrzeć człowieka z naiwnych złudzeń rodem z bajek o długim i szczęśliwym życiu, on nie przebiera w słowach, pokazuje rzeczywistość taką jaką jest, a ta często bywa niepewna, szara i posępna. Życie – choć piękne – jest zbyt krótkie, to od nas samych zależy jakie ślady po sobie zostawimy.

Poznaj opinię pozostałych uczestników projektu:

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Finezja duszy martwej – Weronika Szczuka

Bookmoment

Kredziarz – C.J. Tudor

Bookmoment

Słodkie życie – Olga Klara Maniak

Bookmoment