Image default
Książki Literatura obyczajowa Recenzje Romans

Słodkie życie – Olga Klara Maniak

Drogi Czytelniku, co byś zrobił, gdyby nagle Twoje życie obróciło się o 180 stopni? Co byś zrobił, gdybyś znalazł się 2000 kilometrów od domu, nie mając pieniędzy i dokumentów?

Magdalena jest szczęśliwą kobietą, która niebawem wychodzi za mąż. Ten krok odmieni jej życie, i nie chodzi tutaj tylko o stan cywilny, ale także miejsce zamieszkania – kobieta tuż po ślubie chce zamieszkać z ukochanym w Tunezji, bowiem to właśnie tam jej narzeczony dostał pracę. Chcąc dopełnić wszelkich formalności związanych z przyjęciem posady, Michał decyduje się na wcześniejszy wyjazd, Magda zaś pozostając na miejscu rzuca się w wir ślubnych przygotowań. Wszystko wydaje się zmierzać we właściwym kierunku, aż któregoś dnia Michał dzwoni do narzeczonej i oświadcza, że ślubu nie będzie. Kobieta jest w szoku, który podpowiada jej, aby pakowała walizki i czym prędzej jechała do Tunezji. Musi dowiedzieć się z jakiego powodu Michał odwołał uroczystość. Niestety, wszystko komplikuje się wówczas, gdy na lotnisku we Włoszech ktoś kradnie kobiecie portfel z wszystkimi dokumentami i pieniędzmi… Czy Magda poradzi sobie w obcym państwie? Czy uda jej się uratować związek z Michałem?

(…) nawet śmierć nie oznacza końca. Jest to tylko zmiana. Dzięki temu możemy docenić to, że kończy się jakiś etap, ale za rogiem czeka już kolejny. Po śmierci jest nowe życie. Po stracie nowa rzeczywistość. Kiedy tracimy kogoś, kogo kochamy, tracimy część nas samych. Co zyskujemy? Zyskujemy przestrzeń, by ulepić siebie na nowo. Stworzyć nowego siebie.

Olga Klasa Maniak

Na wstępnie chciałabym Ci napisać, iż „Słodkie życie” Olgi Klary Maniak jest pierwszą w Polsce powieścią wydaną w Internecie. Po więcej informacji zapraszam na www.slodkie-zycie.pl

Rozstanie z ukochaną osobą zawsze pozostawia dotkliwą bliznę, która nawet przy najdelikatniejszym dotknięciu daje o sobie znać przywracając bolesne wspomnienia. Jednak są i takie rozstania, dzięki którym odmienia się całe nasze życie. Dostrzegamy rzeczy, które niegdyś były nieistotne, realizujemy się w nowych dziedzinach, zaczynamy spełniać marzenia. Podobny los spotkał główną bohaterkę powieści. Kobieta jest złożoną postacią, którą ciężko zdefiniować. Z jednej strony jest rozsądna, powściągliwa, z ogromną siłą walczy o swoje. Odwracając jednak monetę dostrzeżesz, iż niedoszła panna młoda wykazuje cechy, które zakrawają na skrajną lekkomyślność.

Fabuła podąża utartymi szlakami – z łatwością możesz przewidzieć co wydarzy się za moment, dokąd doprowadzą pewne zwroty akcji lub jaki finał będzie mieć opowieść. Czy przeszkadza to jednak w odbiorze książki? Absolutnie. Ciąg zdarzeń jest dopracowany, tempo powieści jest naturalne, bohaterowie są dobrze nakreśleni, a barwne opisy sprawiają, że niemal poczujesz zapach wszystkich przyrządzanych specjałów, bowiem książka skupia się na… cukiernictwie.

Całą lekturę charakteryzuje dość prosty i delikatny styl. Książka swą wymową stawia ważne pytania, które mogą dotyczyć każdego z nas, jednak ich wyłuskanie zależy tylko od Ciebie. Dodatkowym atutem powieści jest garść wiedzy o Italii – czytając „Słodkie życie” poznasz kulturę, historię i zwyczaje Włochów. Autorka zgrabnie lawiruje pomiędzy tymi elementami czyniąc z nich piękne tło wydarzeń. Powieść wyzuta jest z błędów czy dziur fabularnych, a przynajmniej ja takowych nie zauważyłam.

Musisz otworzyć swoje serce i umysł, a miłość przyjdzie sama.

Olga Klara Maniak

„Słodkie życie” to lekka i przyjemna książka. Nie znajdziesz w niej intryg czy karkołomnych zagadek. Wielowątkowość zeszła na dalszy plan, ustępując miejsca problemom dnia codziennego. Powieść jest pełną optymizmu lekturą, która zmusza do refleksji, przemyślenia swojego obecnego położenia. „Słodkie życie” to subtelne natchnienie do zrobienia kroku w nieznane.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Zabójcze maszyny – Philip Reeve

Bookmoment

Adler. Tajemnica zamku Bazina – Marta Merriday

Bookmoment

Coraz głębiej – Laura Lippman

Bookmoment