Image default
Kryminał Książki Recenzje Sensacja Thriller

Surogatka – Louise Jensen

Surogacja, inaczej macierzyństwo zastępcze, jest tematem kontrowersyjnym, trudnym i delikatnym. Dla wielu par jest niemal jedyną opcją, która pozwala na posiadanie dziecka. To zjawisko ma swoich zwolenników, nawet pomimo braku wielu przepisów regulowanych przez prawo.

Kat i Nick są udanym małżeństwem, wiodącym normalne życie. Do pełni szczęścia brakuje im jednego – dziecka. Kiedy zawodzą naturalne metody, a dwie adopcje nie dochodzą do skutku, kobieta jest zdruzgotana. Jej wszystkie mrzonki o potomstwie legły w gruzach. Przypadkowe spotkanie przyjaciółki z dawnych lat wydaje się zbawieniem, bowiem kobieta oferuje małżeństwu surogację. Propozycja wydaje się ostatnią szansą na spełnienie marzenia. Jednak kobiety mają swoją mroczną przeszłość, są związane tajemnicą, o której chciałyby zapomnieć. Do umysłu wkradają się podejrzenia, stare rany otwierają się na nowo, lecz teraz, do ich zabliźnienia, potrzeba będzie mnóstwo czasu i cierpliwości.

Niektórych tajemnic nie da się utrzymać.

Louise Jensen

Poruszanie w powieściach trudnych, niemal intymnych tematów, nie jest zadaniem prostym. Należy wykazać się ostrożnością i dojrzałością, aby przedstawić wszystko w sposób, który nie umniejszałby istoty sprawy. W „Surogatce” równowaga została zachowana – autorka dysponuje należytą rozwagą; jest delikatna, acz dosadna. Dobrze lawiruje pomiędzy rozpoczętymi wątkami, podrzucając przy okazji wiele ważkich zagadnień i tworząc swoiste ostrzeżenie. Louise Jensen oscyluje wokół macierzyństwa, tęsknocie za nim, za uczuciem, którym można by obdarzyć małą istotkę. Książka opowiada również o bezsilności rzucającej cień na dalszą przyszłość, o niepowodzeniu niszczącym marzenia, ale i o konsekwencji, która prędzej czy później przypomni o swoim istnieniu. Pomiędzy finezją wypowiedzi powieść przepełniona jest skrajnymi emocjami, które sprawiają, że czytelnik odkrywa kolejne motywacje bohaterów, przygląda się rozgrywającemu dramatowi, kiełkującym uczuciom obawy i zagubienia.

Przewidywalność powieści jest tylko złudzeniem. Pomimo lekkiego uczucia chaosu czy skołowania, autorka zgrabnie łączy podjęte wątki. Fabuła nie posiada dziur, których pisarka zapomniała załatać. Finalny obraz składa się na dobrą, trzymającą w lekkim napięciu i oczekiwaniu lekturę. Louise Jensen sprytnie manipuluje treścią, tworząc domysły i ukrywając prawdę. Zdawać by się mogło, że zakończenie powieści zostało żywcem wyjęte z kasowych filmów sensacyjnych. Trzeba powiedzieć, że jest zaskakujące i spektakularne, aczkolwiek nie sposób odnieść wrażenia, że jest nieco absurdalne.

Kreacja bohaterów jest bardzo staranna. Autorka kładzie duży nacisk na odegranie roli kobiety, znajdującej się w sytuacji którą ciężko okiełznać. W pewnym momencie malująca się paranoja potrafi przytłoczyć, aczkolwiek nie ma to większego wpływu na odbiór powieści. Każda wprowadzona postać ma swoją rolę do odegrania w przedstawionej historii, nie jest zbędna. Dodatkowym plusem wzbudzającym zaciekawienie są retrospekcje – opowiedziane oczami kobiety i mężczyzny – które przybliżają sylwetki protagonistów.

Znasz to uczucie? Kiedy pragniesz czegoś tak bardzo, że niemal byłabyś w stanie za to zabić?

Louise Jensen

„Surogatka” jest nieprzeciętnym thrillerem, który zmusza do podjęcia decyzji dotyczącej m.in. przedkładania celów ponad wszystko inne. Zdarza się, że spełnienie celu, do którego się dążyło, przekształca się w destrukcyjną obsesję, zarzucającą swoje macki na wszystkie aspekty życia. Obsesja z kolei może podszeptywać dokonanie makabrycznych czynów. Rodzące się demony rzucają człowiekowi wyzwanie. Podniesienie rękawicy może nieść za sobą katastrofalne skutki. Należy zadać sobie pytanie – czy warto poświęcić swoje szczęście, zdrowie, a nawet życie?

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Obudź się, Kopciuszku – Natalia Sońska

Bookmoment

O zmierzchu – Therese Bohman

Bookmoment

Finezja duszy martwej – Weronika Szczuka

Bookmoment