Image default
#6na1 Literatura piękna Recenzje

Świat według Garpa – John Irving

Wychowanie dziecka nie należy do rzeczy prostych, szczególnie wtedy, gdy dziecko wychowywane jest przez jednego z rodziców. Rodzina monoparentna, inaczej rodzina niepełna – zjawisko, które każdy z nas widział, słyszał o nim lub doświadczył na własnej skórze. Przyczyn można szukać wszędzie, jednak do najczęstszych zalicza się rozwód, samotne macierzyństwo, śmierć – ojca lub matki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rodzina monoparentna ciągnie za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji m.in. utrudnia proces socjalizacji dziecka, które ma do czynienia tylko z jednym wzorcem osobowym.

Jenny Fields jest ekscentryczną pielęgniarką i zagorzałą feministką. Zawsze stroniła od związków, uważa, że nie potrzebuje mężczyzny aczkolwiek chciałaby mieć dziecko. Gdy pewnego dnia do szpitala trafia ciężko ranny szeregowy, Jenny niestrudzenie się nim opiekuje. W jej głowie zaczyna kiełkować pewien nietuzinkowy sposób na to, aby zajść w ciążę bez konieczności wiązania się z mężczyzną. Plan kończy się sukcesem, a na świat przychodzi mały Garp.

Częścią dojrzewania jest uczucie, że w twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto byłby na tyle do ciebie podobny, żeby cię zrozumieć.

John Irving

Powieść Johna Irvinga można przyrównać do groteskowej, czarnej komedii zamykającej w krzywym zwierciadle codzienność. Tytułowy Garp nie ma prostego życia – wychowywany bez ojca, pod czujnym okiem matki napotyka na swojej drodze wiele doświadczeń, które w mniejszym lub większym stopniu kształtują jego egzystencję. John Irving potrafi doprowadzić czytelnika do wybuchów śmiechu, aby zaraz obedrzeć go z naiwnej nadziei i ukazać prawdziwe okrucieństwo – przedstawia różnorakie problemy, począwszy od samotności skończywszy na śmierci. „Świat według Garpa” skwapliwie rysuje portret człowieka stawiającego niewinne kroki w nowej, innej rzeczywistości – odbiegającej od tej, którą uważamy za „normalną” – od dziecięcej beztroski, przez nastoletnie miłostki, aż po kres życia.

Pochylając się nad kreacją bohaterów można dostrzec, iż postacie są barwne, mniej lub bardziej wyraźne, autentyczne. Nie ma charakteru, który w jakiś sposób nie byłby ważny dla prowadzonej historii – każdy ma swój wkład, odgrywa przypisaną rolę.

Nie ulega wątpliwości, że książka bywa dyskusyjna, nacechowana ważkimi tematami, których wydźwięk przybiera bolesne tony,

ale…

John Irving nie przebiera w słowach, język – pomimo dojrzałości – jest kontrowersyjny, szokuje – podobnie z resztą jak niektóre sceny, które są zwyczajnie niesmaczne – powstały uśmiech szybko zamienia się w grymas zawodu. Akcja utworu przybiera nieśpieszne tempo snując się leniwie, co sprawia, że „Świat według Garpa” jest przerażająco nudny, momentami miałki, ospały. Sprawy nie ułatwiła mało intrygująca fabuła oraz fragmenty, które są aż nazbyt przejaskrawione. Nawet pomimo rozgrywającego się dramatu moje emocje pozostały ambiwalentne, wydarzenia – jakkolwiek – nie wzbudziły większej empatii czy przypływu współczucia. Niestety, ta pozycja nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia, chwilami męczyłam się czytając ją. Być może jestem ignorantem nie potrafiącym dojrzeć piękna tej historii, tego, czym inni czytelnicy się zachwycają.

Poznaj opinię pozostałych uczestników projektu:

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Manitou – Graham Masterton

Bookmoment

Dziewczynka, która wypiła księżyc – Kelly Barnhill

Bookmoment

Ciemna strona – Tarryn Fisher

Bookmoment