Image default
Książki Literatura piękna Recenzje

Tirza – Arnon Grunberg

Najtrudniejszą, a zarazem najistotniejszą i najważniejszą rolą, z jaką przychodzi się zmierzyć człowiekowi, to – bezsprzecznie – rodzicielstwo. Oto, bowiem, trzymamy na ręku małego człowieka, istotę, która przez długi czas będzie zależna tylko i wyłącznie od swoich opiekunów. Wszelkie informacje dotyczące otoczenia, czy środowiska, podstawową wiedzę o tym, co jest dobre a co złe, czerpać będzie od nas. To właśnie dla dziecka, każdy rodzic musi – a przynajmniej powinien – stać się wychowawcą, nauczycielem, przewodnikiem i nade wszystko przyjacielem. Obdarzyć dziecko należytym wsparciem. Pokazać mu, jak wytyczać swoje własne drogi.

Idealna dzielnica Amsterdamu, ładny dom, dostatnie i dogodne życie, dobra praca, atrakcyjna żona i dwie piękne córki. Jörgen Hofmeester ma wszystko czego mu trzeba. Udało mu się nawet zaoszczędzić parę groszy, aby zapewnić córkom lepszy start w życiu. Wszystko to jednak jest jedynie ukrytym pozorem… Czarne chmury zaczynają zasnuwać uporządkowaną i nienaganną rzeczywistość mężczyzny. Każdy solidny filar niebezpiecznie chwieje się w posadach, aby finalnie runąć. Mężczyzna nie potrafi pogodzić się z tym, że to, na co tak ciężko pracował może nagle zniknąć…

Czas nie leczy wszystkich ran, (…), czas je rozdrapuje, powoduje zakażenia i stany zapalne. Może śmierć potrafi uśmierzyć ból, czas w tym zawodzi.

Arnon Grunberg

„Tirza”, autorstwa Arnona Grunberga, to powieść przepełniona ładunkiem emocjonalnym – wielokrotnie tłumionym, acz namacalnym, wyczuwalnym. To on przebija się przez stronice, i choć nie zawsze go „widać”, to czytelnik wie, że jest ukryty, schowany pod kurtyną paranoi. Paranoi, która odgrywa w powieści niebanalną rolę. Pisarz niejednokrotnie błądzi po zakamarkach zepsutego umysłu, szlaja się po nim, aby w końcu wyciągnąć z niego to, co niejednoznaczne. Arnon Grunberg szokuje, wywiera na czytelniku ogromne wrażenie. Dzieje się tak za sprawą szorstkiego i niepozbawionego bluźnierstw języka – można odnaleźć w nim swoisty kunszt. Każde słowo, jego brzmienie, jest przemyślane, dobrze wyważone i starannie nakreślone.

Nie można grzebać nożem w przeszłości, jakby to był ogródek do skopania, (…), ponieważ pewnego dnia zaczniesz tym nożem grzebać w sobie.

Arnon Grunberg

Portret głównego bohatera opiera się, w dużej mierze, na iluzji i fiksacji. Jörgen Hofmeester na pozór jest mrukliwym, skrytym i stoickim mężczyzną. Za woalem normalności kryje się drugie oblicze, które tonie w oceanie upokorzenia i wstydu. Oblicze to, nazywane przez niego samego „bestią”, wychodzi poza wąskie granice bezpretensjonalnych uczuć protagonisty, ale i iluzorycznych przekonań. Jego błędne spojrzenie manifestuje się jako klasyczna tragedia, gdzie maniera, wespół z czarną komedią, wiodą prym. Mężczyzna często jest zależny od zdania innych, poddaje mu się, kopie ogromny dół i zakopuje w nim pewność siebie. Uzmysławia sobie, że jest zbędny, niepotrzebny. Choć stara się dawać z siebie wszystko – jego starania często idą na marne. To osobowość nieco melancholijna, której wszelkie próby wypłynięcia na powierzchnię giną zagrzebane pod mułem poniżenia.

Arnon Grunberg postawił na dobry zarys przedstawiający relację ojca z córką. To właśnie ojcostwo nadaje życiu bohatera sens, wypełnia go i jest rzeczywistą, wręcz nierozerwalną częścią jego egzystencji. Ta rozstrojona osobowość często wyprowadza czytelnika z równowagi, narusza ją, aby finalnie oszołomić zaskakującym, acz nieco przewidywalnym, akcentem. Zasadnym wydaje się zatem pytanie: czy możliwym jest, aby „bestia” pozostała w ukryciu i nie ujrzała światła dziennego?

Niewrażliwość jest cnotą, ludzie tego już nie rozumieją. Kto w nic nie wierzy, jest nie do ugodzenia. Stoi ponad stronami, wykracza ponad siebie. Nie zna wątpliwości, ponieważ wszystko akceptuje. Kto został zraniony, wątpi.

Arnon Grunberg

„Tirza” jest doskonałym obrazem idealnej rodziny, która za zamkniętymi drzwiami, trzyma w ryzach swoje demony. Obok tej powieści nie sposób przejść obojętnie, jednak warto zaznaczyć, że nie jest to książka dla każdego – kwintesencja tej historii jest ukryta i nie każdy czytelnik będzie w stanie ją odnaleźć. Znajdzie za to pełną ironii, absurdu i chaosu powieść, bowiem ta książka jest brudna i cuchnie zgnilizną pogrzebanych nadziei.

„Tirza” to książka trudna; „Tirza” to książka ciężka; „Tirza” to książka zepsuta; „Tirza” to książka pierwszorzędna.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Obudź się, Kopciuszku – Natalia Sońska

Bookmoment

Pierwszy bandzior – Miranda July

Bookmoment

Księga snów – Nina George

Bookmoment