Image default
Fantastyka Książki Recenzje

Uniesienie – Stephen King

Stereotypy i uprzedzenia są powszechnym zjawiskiem społecznym, dotykającym wielu, którzy niczym nie zasłużyli sobie na taki sposób traktowania. Powodów takiego zachowania jest mnóstwo, jednak najczęściej oscyluje ono wokół orientacji seksualnej, poglądów, kolorów skóry, czy wyznania. Oceniając jakieś zjawisko, nie bierzemy pod uwagę wszystkich składowych, ale patrzymy przez pryzmat tego, co usłyszeliśmy – nie koniecznie zgodnego z prawdą.

Scott Carey jest mieszkańcem Castle Rock. Pewnego dnia mężczyzna odkrywa, że systematycznie traci na wadze i choćby opychał się jedzeniem, czy intensywnie ćwiczył – proces się nie zatrzymuje. Anomalia ta jest o tyle niepokojąca, iż wagi mężczyzny nie zmieniają nawet wypchane kieszenie, pełne ciężkich przedmiotów – jakby wszystko wokół Scotta traciło nagle swoją masę. Mężczyzna uświadamia sobie, że kiedyś nadejdzie „dzień zero”. Perspektywa końca wpływa na Scotta w sposób, który zmienia jego światopogląd, zachęcając go przy tym, do wzięcia pewnych spraw w swoje ręce.

(…) życie jest tym, co z niego zrobimy, a akceptacja jest kluczem do wszystkich naszych problemów.

Stephen King

Ta lekka i minimalistyczna powieść przenosi czytelnika to małomiasteczkowej społeczności. Unosi się nad nią widmo ciężaru, ale i potężnego ładunku emocjonalnego, czekającego na odpowiedni moment eksplozji. Już sam klimat jest zachwycający: enigmatyczny, podszyty wątkiem fantastycznym. Stephen King znany jest z obszernych opisów, jednakże ta powieść jest od nich wolna. Pod podszewką prostych słów, czy zwrotów, kryje się prawdziwa kwintesencja tej krótkiej nowelki – wątek obyczajowy wiedzie tutaj prym.

W powieści nie zabrakło, tak charakterystycznych dla Kinga, solidnie zarysowanych postaci. Pomimo tego, iż książka liczy nieco ponad 170 stron, bohaterowie są bardzo wyraziści i barwni. Protagonista jest osobowością, która od początku wszystko miała zaplanowane i poukładane. Gdy nagle wszystko runęło w dół, zaczął przechodzić swoistą mentalną przemianę. Dostrzegł otaczającą go rzeczywistość, która diametralnie różniła się od jego wyobrażenia; osaczające go zewsząd fałsz i zakłamanie. Każde nowe doświadczenie kształtowało go od nowa, czyniąc z niego postać bardziej pragmatyczną. Konkluzja pojawia się sama: im bohater jest bardziej świadomy tego, co dzieje się w jego otoczeniu; im szerzej otwiera oczy – ciężar codzienności zaczyna z niego uchodzić, uszczuplając go o kolejne kilogramy.

Zawsze mówił, że to, na co zasługujesz, nie ma nic wspólnego z tym, co dostajesz.

Stephen King

„Uniesienie” jest nowelą w której nie brak zastanowienia nad fałszem czy hipokryzją, podłą naturą człowieka i brakiem empatii. Pod fasadą wersów odczuć można smutek. Powieść nie pomija przyjaźni, wzajemnego szacunku, akceptacji czy zrozumienia, które, często zapomniane, stają się początkiem czegoś nowego. Stephen King w mistrzowski sposób podkreśla, jak często patrzymy na drugiego człowieka przez pryzmat stereotypów czy odmienności. Refleksja ta, dociera do czytelnika powoli, zmuszając go przy tym do przeanalizowania swojego własnego sposobu przeżywania codzienności.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Dla niej wszystko – Alexa Riley

Bookmoment

Kredziarz – C.J. Tudor

Bookmoment

Endgame. Reguły Gry – James Frey, Nils Johnson-Shelton

Bookmoment