Image default
Historia Książki Literatura piękna

Wakacje nad Adriatykiem – Zofia Posmysz

Problematyka obozów koncentracyjnych, jest trudnym tematem, acz intryguje po dziś dzień. Trauma jaką przeżyli więźniowie jest wprost niewyobrażalna, a jej konsekwencje już na zawsze pozostaną w świadomości wielu ludzi.

Bohaterka, którą poznajesz na łamach powieści Zofii Posmysz, spędza z mężem wakacje nad Adriatykiem. Jest piękna pogoda, krystaliczna woda leniwie poddaje się podmuchom wiatru. Chciałoby się rzec – raj na ziemi… Co trzeba zrobić, aby czar prysł? Cóż, wystarczy wypowiedzieć jedno zdanie w języku niemieckim, jedno zdanie, które skutecznie zburzy mur bezpieczeństwa. Narratorka w ułamku sekundy zostaje wrzucona w świat przeszłości, który niczym Feniks z popiołów narodził się na nowo.

Swego czasu przeznaczenie połączyło ze sobą dwie dziewczyny, które pomimo przeciwieństw stają się swoimi obozowymi siostrami. Pierwsza chce żyć, druga umrzeć. Pierwsza staje się posiadaczką pewnej tajemnicy, którą sprytnie wykorzystuje, druga nie chce się ratować, chociaż ma ku temu pewne predyspozycje. Pierwsza postanawia, że nie pozwoli umrzeć tej drugiej…

Ale czy można ocalić kogoś, kto sam wydał na siebie wyrok?

Zofia Posmysz

Obok tej powieści nie sposób przejść obojętnie, jest to solidny ładunek emocjonalny, który w każdej chwili może wybuchnąć. Książka nie należy do tego typu literatury, który po pewnym czasie ulatuje z pamięci. Ta powieść będzie chodzić za Tobą niczym cień, a dramat wzbierający na jej kartach spędzi Ci sen z powiek. Główne bohaterki – których imion tak naprawdę nie poznasz – są wyjątkowe. Więź, która splotła ich los jest silniejsza niż przyjaźń. Obie znalazły się w obozie, obie zmierzyły się z piekłem. Autorka w przejmujący sposób opisała ich historię, która – choć niepokojąca – jest na swój sposób piękna.

Lektura skupia się na Oświęcimiu i tragizmie przeszłości. To trudna i wymagająca powieść, wyzwalająca w Tobie chęć zdobycia jeszcze większej wiedzy na przedstawiony temat. Niezwykły styl autorki zabiera Cię w ten koszmar, którego stajesz się naocznym świadkiem. Czujesz, jakbyś siedział obok autorki i słuchał jej opowieści, gdyż wspomnienia nie są żadną fikcją literacką, to najprawdziwsza prawda. Przewijające się retrospekcje są wstrząsające, zmuszają do refleksji, formułują pytania, których odpowiedzi mogą przyjść z czasem, lub nie przyjść wcale. Czy warto kierować się egoizmem? Czy można być aż tak wyzutym z emocji, aby widok cierpienia nie był niczym szczególnym? Czy nadzieja rzeczywiście umiera ostatnia?

„Wakacje nad Adriatykiem” to podróż w czasie, która może wydawać się nieprecyzyjnym zbiorem myśli. Długie, złożone zdania niekiedy mogą spowodować nieprzyjemne uczucie zagubienia, aczkolwiek z biegiem historii nabierzesz odpowiedniego rytmu, który płynnie poprowadzi Cię przez kolejne wydarzenia. Powieść otwiera oczy, wprawia w zadumę, wzrusza. „Wakacje nad Adriatykiem” są po prostu pozycją obowiązkową, której nie może zabraknąć w żadnej biblioteczce. Polecam!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Cień przeszłości – Grzegorz Gołębiowski

Bookmoment

Radykalni. Terror – Przemysław Piotrowski

Bookmoment

Kąkol – Katarzyna Zalecka-Wojtaszek

Bookmoment