Image default
Horror Książki Recenzje Thriller

Wizja – Dean Koontz

Drogi Czytelniku, czy interesujesz się zjawiskami paranormalnymi? Czy wierzysz w prorocze sny? Wyobraź sobie, że posiadasz dar jasnowidzenia – jak go wykorzystasz? Pójdziesz do kolektury i skreślając szóstkę będziesz dziękował losowi za to, że to właśnie do Ciebie się uśmiechnął? A może poprzez swoje zdolności chciałbyś pomagać innym? Wielokrotnie słyszę w telewizji, że rodzice, których dziecko uznano za zaginione chwytają się ostatniej deski ratunku i korzystają z pomocy jasnowidza. Jasnowidzenie jest jednym z najbardziej fascynujących i zarazem interesujących zjawisk, które od dawien dawna absorbują ludzkość. Jednak na ile jest ono prawdziwe? Czy rzeczywiście istnieją ludzie posiadający ten tajemniczy i niezwykły zarazem talent?

Przeszłość i teraźniejszość były niczym dwie bezdenne otchłanie przerażenia, pomiędzy którymi balansowała na cienkiej linii samokontroli.

Dean Koontz

Główna bohaterka “Wizji” Mary Bergen posiada umiejętność jasnowidzenia. Pielęgnowana zdolność nie nastręcza kobiecie problemów bowiem poniekąd okiełznała swą osobliwość i nauczyła się samodzielnie wywoływać wizje. Dzięki swojemu darowi Mary współpracuje z policją pomagając im w ujmowaniu morderców zanim ci dopuszczą się popełnienia kolejnego przestępstwa. Po zakończeniu najnowszej sprawy wszystko ulega zmianie – reguły gry nabierają niebezpiecznego tempa, a każdy zły ruch może skończyć się tragedią. Poskromione wizje stają się natarczywe, atakują w najmniej oczekiwanej chwili, prezentują krwawe i mroczne sceny. Rozpoczyna się karkołomny pościg za mordercą, który zawsze jest krok przed policją. Ale dlaczego? Czyżby widzenia nie do końca były prawdziwe? Życie bohaterki wywraca się do góry nogami. Wydawać by się mogło, że bez odpowiedniego wsparcia – brata i męża – kobieta sobie nie poradzi. Wkrótce okazuje się, że Mary musi stanąć twarzą w twarz z samą sobą i koszmarem, który wydarzył się ponad dwadzieścia lat temu. Wizje stają się zagrożeniem i bezpośrednio ingerują w życie kobiety. Czy Mary poradzi sobie z przeszłością? Kim jest morderca i dlaczego zabija? Czy uda się go powstrzymać?

Nigdy nie osiągniesz pełnego spokoju ducha, jeśli nie spojrzysz wspomnieniom prosto w oczy i nie przepędzisz ich.

Dean Koontz

“Wizja” jest dynamiczną powieścią, która niejednokrotnie sprawi, że poczujesz zimny dreszcz na plecach. Dean Koontz efektywnie potęguje ciekawość, a chęć poskładania wszystkiego w jedną całość jest motorem napędowym poprzez który w mgnieniu oka będziesz przewracał kolejne strony. Autor do perfekcji opanował sztukę zbijania czytelnika z pantałyku, chociaż w niektórych momentach fabuła była aż nadto przerysowana przez co miałam wrażenie, że coś tu nie gra…

Dean Koontz koncentruje się na losach głównej bohaterki. Sprawnie odkryje przed Tobą najmroczniejsze zakamarki jej umysłu, ale musisz być cierpliwy. Autor w znakomity sposób zobrazował wyparcie traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa. Wszechobecny, paraliżujący strach zamknął bohaterkę za swoimi drzwiami i kiedy ta próbowała się wydostać on skrupulatnie podkładał jej kłody pod nogi i zawiązywał oczy. Przerażające, prawda? W równie świetny sposób Koontz przedstawił psychopatyczną stronę człowieka – szczegółowe opisy morderstw skutecznie zmroziły mi krew w żyłach. Najbardziej jednak podobały mi się końcowe rozdziały, gdzie bohaterka dopuszczała do siebie okropne myśli skrywane przez wiele lat. Majstersztyk! W książce nie zabraknie także szczypty romansu – autor w poruszający sposób ukazał uczucie wiążące dwojga ludzi, udowadniając, że dzięki miłości człowiek jest w stanie pokonać wiele przeciwności losu.

(…) miłość może się przeobrazić w siłę fizyczną.

Dean Koontz

“Wizja” była pierwszą książką Deana Koontza jaką przeczytałam i muszę Ci powiedzieć, że polubiłam się z tym Panem. Pomimo tego, że niemal od samego początku zorientowałam się co jest grane (chyba za dużo kryminałów i thrillerów przeczytałam), to książka porwała mnie bez reszty, wielokrotnie wywołując przerażenie. Niemniej nie czuję rozczarowania. Krótko mówiąc – czytanie książki było dla mnie niezwykłą przyjemnością.

Drogi Czytelniku, zachęcam Cię gorąco do przeczytania zarówno książki jak i posłowia w którym autor z niezwykłą szczerością obnaży się przed Tobą dodając kilka cennych słów. Ten krótki fragment wywołał u mnie uśmiech od ucha do ucha i z zupełnie innej perspektywy spojrzałam na przeczytaną powieść. Jeszcze raz gorąco polecam!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Panika w Egipcie – Camille Gautier, Stéphanie Vernet

Bookmoment

Zatrute ciasteczko – Alan Bradley

Bookmoment

Kąkol – Katarzyna Zalecka-Wojtaszek

Bookmoment