Image default
Książki Literatura współczesna Recenzje

Wybrany – Urszula Sowińska

Każdy z nas kieruje się mniejszymi bądź większymi ambicjami, jednak niekiedy idą one swoją drogą – niekoniecznie tą, którą chciałabyś aby szły. Co dzieje się wówczas, gdy zderzymy się z ciężką barierą rzeczywistości, w której marzenia o życiu w luksusie nie są tak łatwe do zrealizowania? Co się stanie, gdy frustracja zapanuje nad człowiekiem? Bohater książki, którą chcę Ci dziś zaprezentować dobitnie się o tym przekonał.

Staszek pochodzi z małej miejscowości, która nie daje mu dużych perspektyw na przyszłość. Mężczyzna wdraża w życie swój plan awaryjny – rozpoczyna studia, aby zaraz po nich pójść do pracy i dać sobie szansę na lepsze jutro. Staszkowi wydaje się, że wyższe wykształcenie pozwoli mu podbić świat. Niestety, realia bywają brutalne, a Staszek szybko zostaje sprowadzony na ziemię. Brak punktu wyjścia z patowej sytuacji zmusza chłopaka do podjęcia pracy w supermarkecie, która zdecydowanie odbiega od pracy marzeń, a wymarzone mieszkanie zamienia się w obskurną norę, którą Staszek wynajął w pakiecie z kolegą alkoholikiem. Staszek popada w coraz większą frustrację. Dokądkolwiek nie pójdzie tam spotyka swoją jedyną przyjaciółkę – beznadzieję. Gdyby tak miał trochę pieniędzy… One na pewno pomogłyby mu odbić się od nędzy. Ale kto powiedział, że nie może ich zdobyć? Może i ma na tę okoliczność całkiem niezły plan.

Wszystkie plany i pomysły jeden po drugim rozpadały się, rozsypywały, a to, od czego uciekał, coraz silniej wiązało go ze sobą.

Urszula Sowińska

Tragedia wręcz wisi w powietrzu. Wszak ile może wytrzymać człowiek wiecznie niezadowolony, obrażony, sfrustrowany, który wszystkich wokół obarcza winą za swoją niedolę? Główny bohater otoczył się ułudą, która podsycając jego ego usilnie wmawiała, że jest wyjątkowy. Marzenia o lepszym życiu zostały tylko snem, a upadek był bardzo bolesny. Urszula Sowińska postawiła na autentyczność, która bywa frasobliwa. Realność nakreślonego świata jest godna podziwu; zarys tła wydarzeń objawiające się jako wielkie miasto posiadające milion perspektyw, a nie dające zupełnie nic; rodzinna miejscowość bohatera przypominająca szarą, smutną, nic nieznaczącą plamę; rzetelne przedstawienie sylwetki głównego bohatera, jego wszystkich bolączek i emocji. Momentami miałam ochotę potrząsnąć Staszkiem, przemówić mu do rozsądku, a na końcu przyrżnąć cegłą – szczególnie za to w jaki sposób traktował swoją matkę. Owszem, w domu się nie przelewało, ale kobieta robiła dla niego wszystko co mogła, a ten niewdzięcznik nie potrafił wykrzesać z siebie choćby jednego miłego, szczerego słowa. Ciągle tylko żal i pretensje…

Urszula Sowińska w przejmujący sposób połączyła ze sobą dwa światy, które po wnikliwej analizie niczym się od siebie nie różnią. W każdym otoczeniu można zauważyć te same cechy, nawyki czy pragnienia. Sowińska zgrabnie lawiruje pomiędzy tą kruchą graniczą, nie przekraczając jej, co tylko i wyłącznie świadczy o nieprzeciętnym stylu autorki.

Pomimo przedstawionych zalet możesz odczuwać pewien niedosyt. Osobiście zabrakło mi akcji, punktu kulminacyjnego. Owszem, był jeden moment, który zapowiadał się obiecująco, ale na obietnicy się zakończyło. Zaczęłam się zastanawiać czy okładkowe streszczenie zostało poprawnie napisane. Nie mogę powiedzieć, że książka jest zła – moim zdaniem jej potencjał nie został wykorzystany, a autorka za bardzo skupiła się na depresyjnym klimacie co mniej lub bardziej przenosi się na odbiór i nastrój czytelnika.

Przeszłość, przyszłość, teraźniejszość, mniejszość czy większość – to byli prawdziwi winowajcy.

Urszula Sowińska

Książka jest dziełem specyficznym – skupia się na psychologicznej podróży bohatera po mrocznych zakamarkach ludzkiej natury. Pokazuje, iż niekiedy ambicja doprowadza do sytuacji z której nie ma ucieczki, a konsekwencje podejmowanych decyzji prędzej czy później odnajdą drogę do naszych drzwi. Morał płynący z powieści zmusza do refleksji i pokazuje, że bez względu na wszystko należy szanować to co się ma, gdyż los jest jak kostki domino – jeden niewłaściwy ruch i wszystko lega w gruzach.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Wakacje nad Adriatykiem – Zofia Posmysz

Bookmoment

Niemy strach – Graham Masterton

Bookmoment

Legenda o samobójstwie – David Vann

Bookmoment