Image default
Fantastyka Książki Recenzje

Zakazane życzenie – Jessica Khoury

Jak mówi powiedzenie – uważaj czego sobie życzysz, gdyż może się to ziścić. Życzenia mają ogromną moc, czasem uważane są za niebezpieczne. Co byś uczynił, gdyś miał w posiadaniu magiczną lampę? Tak, dokładnie tę, w której jest dżin. Mógłbyś spełnić swoje trzy życzenia, w końcu tak to działa. Czego byś sobie zażyczył? Cóż, co by to nie było… Każde życzenie ma swoją cenę.

Ona jest potężnym dżinem, potrafiącym przybrać każdy kształt. Za sprawą konfliktu została uwięziona w lampie. Od pięciuset lat nie ujrzała światła dziennego, tylko ścianki swojego niewielkiego mieszkania.

On jest złodziejem. Któregoś dnia otrzymuje zlecenie na odnalezienie magicznego przedmiotu. Chłopak nie zdaje sobie sprawy, że artefakt ten doprowadzi go do magicznej lampy, która odmieni jego życie.

Los postanowił ich połączyć. Czy z tej mieszanki wybuchowej powstanie coś dobrego? Za sprawą trwającej wojny między ludźmi i dżinami, ona musi ukrywać swoją tożsamość. O jej prawdziwym obliczu wie tylko on – jej nowy pan, przy którym będzie trwać do czasu, aż ten nie wypowie trzech życzeń. Sprawy nabierają nowego wymiaru wówczas, gdy król dżinów oferuje Zahrze układ – w zamian za niewielką pomoc, dziewczyna zostanie uwolniona od magii lampy. Jaką decyzję podejmie dziewczyna? Czy zdradzi swojego pana na rzecz wolności? Czy skrywane przez stulecia tajemnice w końcu wyjdą na jaw? I najważniejsze – jaką cenę przyjdzie zapłacić za wypowiedzenie życzenia?

Życzenia rodzą się z woli człowieka, która jest jedynym prawdziwym i czystym źródłem jego mocy.

Jessica Khoury

Pragnienie zemsty to silne uczucie potrafiące przesłonić człowiekowi cały świat. Podobne pragnienie kieruje Aladynem, który za wszelką cenę chce pomścić swoich rodziców. Chłopak żywi głęboką nadzieję, że dzięki temu poczuje się lepiej, ale czy na pewno? Odnalezienie potężnego dżina – Zahry – wydaje się być idealną okazją do spełnienia tego życzenia. Chłopak spodziewa się szkarady, potwora, a tutaj ku jego i mojemu zaskoczeniu w finezyjnym dymie wyłoniła się piękna kobieta…

Przedstawiona historia jest specyficzna. Nie jest to typowa baśń, choć nie zabrakło i tych elementów. Tutaj główną rolę odgrywają konsekwencje, nie tyle swoich czynów, co życzeń. Jak wiadomo, nie ma nic za darmo. Tak też jest w powieści – każde pragnienie wymaga odpowiedniej ceny, a zakazane słowa mogą przynieść śmierć. Oprócz oczywistego romansu wzbierającego na łamach powieści, zauważasz inne, poboczne wątki, które przykują Twoją uwagę. Do tych wątków zaliczają się tajemnice, wcześniej wspomniana zemsta, przyjaźń czy walka o wolność.

Powieść opowiedziana jest przez Zahrę, będącą silną, zdeterminowaną, czasem naiwną postacią. Cechy te nadają jej swoistej naturalności i wybuchowości. Co tu dużo mówić – to po prostu cudownie nakreślony charakter. Wszelkie opisy emocji, odczuć czy rozterek otoczyły mnie niczym dym. Można powiedzieć, że autorka tworząc główną bohaterkę połączyła arabski styl z współczesnym obliczem kobiety. Z resztą, każda postać jest podobnie skonstruowana. Dla przykładu, Aladyn nie jest już Disneyowym księciem, bardziej cwanym chłopakiem lubiącym flirt. Intrygujące, czyż nie? Oczywiście, nie mogło zabraknąć czarnych charakterów, którzy zawzięcie krzyżują wszystkim plany – nawet Tobie.

Ciekawym elementem są wspomnienia głównej bohaterki, które na przestrzeni powieści odkrywają jej historię, nie odciągając uwagi od pierwszoplanowego meritum, zaś szczególnym rarytasem jest to, że cała powieść przesycona jest magiczną atmosferą. Tajemnica wciąga i intryguje, autorka w wyważony sposób oddziałuje na czytelnika i świetnie prowadzi historię – nie pozwalając tym samym na znużenie. Skrząca magia obezwładnia i pochłania na długie godziny, a czyhające niebezpieczeństwo dodaje pikanterii.

Czas to najpotężniejsza magia ze wszystkich.

Jessica Khoury

„Zakazane życzenie” to historia Aladyna, ale nie taka którą znasz z dziecięcych lat, to niezwykła przygoda opowiedziana z perspektywy dziewczyny. To doświadczenia złodzieja i dżina, którzy wbrew sobie połączyli się zakazanym uczuciem.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Koma – Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, Wojciech Chmielarz

Bookmoment

Tajemne miasto – C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld

Bookmoment

Pasujesz tu najlepiej – Miranda July

Bookmoment