Image default
Książki Literatura współczesna Recenzje

Zapach czekolady – Ewlad Arenz

Nie od dziś wiadomo, że kakaowa konsystencja, nazwana czekoladą, zawładnęła sercem nie jednej osoby. Ta niepozorna tabliczka kryje w sobie coś głębokiego, namiętnego, subtelnego. Jej smak pobudza wyobraźnię, oddziałuje na zmysły…

Rok 1881. August Liebeskind – austriacki porucznik, został zwolniony ze służby. Szukając swojego miejsca na ziemi, inspiracji, głębi swojego życia, zatrudnia się w manufakturze czekolady swojego stryja. Dni leniwie przemijają, a mężczyzna snuje się po ulicach Wiednia rozkoszując się i chłonąc każdy możliwy zapach – aromat bryzy, trawy czy choćby kamieni. Mężczyzna posiada węch absolutny, dzięki któremu każdy zapach odczuwa intensywniej. Jednak to nie wszystko – Liebeskind potrafi nadać zapachowi kształt i kolor, a nawet odtworzyć go za pomocą smaku.

Pewnego dnia w życiu Augusta pojawia się tajemnicza Elena Palffy, która swą arogancją, odwagą i niezależnością absorbuje uwagę mężczyzny, ale też irytuje go. Każde spotkanie z Eleną jest dla niego cudownym doświadczeniem do którego tęskni każdego dnia. Mężczyzna wpada w obezwładniający stan zwany miłością. Szczęście trwa jednak do czasu pewnego tragicznego wydarzenia. Rosnący w sercu ból nie powstrzymuje Augusta przed oddaniem czci swojej miłości, która wyzwoliła w nim niezwykły talent cukierniczy – mężczyzna za wszelką cenę chce odzwierciedlić uczucie, które niegdyś połączyło go z Eleną.

Zmieszczę wasze marzenia w czekoladowej formie! Zapach waszych marzeń będzie czekoladką.

Ewlad Arenz

Dziewiętnastowieczny Wiedeń, zmysłowe smaki i zapachy niewątpliwie nadają powieści niezwykłego charakteru. Opisy jakimi uraczy Cię autor, sprawią, że niemal poczujesz aromat różnorakich deserów i zobaczysz przed oczami malowniczą stolicę Austrii. Powieść Arenza to swoista uczta dla czytelnika, który pragnie zatopić się w pięknej, magicznej opowieści. Kolejne karty powieści przesiąknięte różnorodnymi zapachami, obezwładniają i ekscytują, aczkolwiek Ewald dosypuje gorzkie tajemnice, sekrety. Zmysłowość i finezja idą w parze z tragizmem i stratą. To właśnie ona jest kluczowym elementem spajającym powieść.

Rozkwitające uczucie nie jest nachalne czy rozemocjonowane. Jest lekkie, łagodne, wręcz dyskretne, acz naznaczone dojmującą stratą. Arenz ukazuje miłość jako moment, który w ułamku sekundy może pozostać tylko wspomnieniem; jako rozszarpującą tęsknotę czy obietnicę, która nie będzie mieć szans na spełnienie.

(…) piękne tak mieć wszystko za sobą i niczego nie mieć przed sobą.

Ewlad Arenz

W powieści nie ma nic banalnego, przerysowanego. To zachwycająca powieść bez ckliwych dopełniaczy. Książka Arenza to miłość, tęsknota, zapach, obietnica, ale przede wszystkim czekoladowa gratka, która Cię zauroczy.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Zatrute ciasteczko – Alan Bradley

Bookmoment

Dziedzic i nowe imperium – Wojciech Gosek

Bookmoment

Omen – David Seltzer

Bookmoment