Image default
Kryminał Książki Literatura obyczajowa Recenzje

Zbrodnie pozamałżeńskie – Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska

Czym dla Ciebie jest małżeństwo, czym jest miłość? Czy małżeństwo powstałe na skutek innych pobudek niż uczucie łączące dwojga ludzi, może być szczęśliwe i mieć szansę na przetrwanie? Co zrobić, gdy żar i namiętność wypaliły się niczym płomień zapałki? A gdyby tak dorzucić do tego jeszcze zbrodnię? 

Z podobną mieszanką wybuchową spotykamy się w książce Daniela Koziarskiego i Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Autorzy stawiają na okrutną prawdę i realizm, zatem jeśli liczysz na tkliwą historię o miłości z happy endem możesz poczuć smak rozczarowania i goryczy. Każda decyzja, która nie jest do końca przemyślana może nieść za sobą tragiczne konsekwencje. Spirala zdarzeń została uruchomiona, mechanizmu już nie da się zatrzymać.

Szukał oczyszczenia, ale jedyne, co znalazł to udręka własnych myśli.

Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska

Marcin będący obiecującym piłkarzem wiedzie z pozoru szczęśliwe życie. Pozorem jest jego udane małżeństwo z Alicją, które przechodzi kryzys. Kobieta pochłonięta swoimi sprawami – pracą naukową i pisaniem powieści wraz z przyjacielem Adamem – jest oziębła w stosunku do męża. Nie interesują jej jego potrzeby, aspiracje i życie zawodowe. Co zatem skłoniło ich do tego, aby powiedzieli sobie sakramentalne „tak”? Ich życie dodatkowo kompiluje się gdy Adam niespodziewanie ginie. Wówczas zaczynają pojawiać się coraz to nowsze pytania na które nie tak łatwo znajdziemy odpowiedź.

Wzięty adwokat Arek wraz z żoną Martą są wręcz podręcznikowym małżeństwem. Sielanka kończy się gdy zasłony zostają zasłonięte. Kobieta zamknięta pod kloszem nie ma „własnego życia”. Robi wszystko to czego oczekuje od niej apodyktyczny mąż, kosztem własnego szczęścia. Mąż nie zwraca na nią uwagi, traktuje jak mebel, który można przenosić z kąta w kąt. Wszystko jednak ma swoją cenę, a skrywane tajemnice w końcu ujrzą światło dzienne.

Powieść skłania ku refleksji nad kruchością jaką jest miłość i zaufanie. Przekroczenie pewnej granicy powoduje trwałą ranę na tych wartościach, którą nie tak łatwo wyleczyć. Jednakże prawdziwość intencji osoby z którą decydujemy się spędzić resztę swojego życia może czynić cuda.

W końcu miłość zwycięża wszystko, jeśli tylko jest prawdziwa.

Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska

Książka pochłania bez reszty. Czytając ją miałam wrażenie, jakbym siedziała gdzieś z boku i obserwowała poczynania bohaterów, którzy bądź co bądź są niezwykle wyraziści. Niekiedy miałam wrażenie, że doskonale ich znam i… rozumiem. Moje emocje zostały wystawione na ciężką próbę, którą dzielnie znosiły. Jednak po odłożeniu powieści, jeszcze długo nie mogłam o niej zapomnieć zadając sobie pytanie: co by było gdyby bohaterowie podjęli inną decyzję. Czy wpłynęło by to na ich los, czy może przeznaczenie nie pozwoliłoby na to i prędzej czy później znaleźliby się w punkcie wyjścia?

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Instytut – Stephen King

Bookmoment

Bad Mommy. Zła mama – Tarryn Fisher

Bookmoment

Nothing more – Anna Todd

Bookmoment