Image default
Horror Książki Recenzje

Zwierciadło piekieł – Graham Masterton

Srebrzyste szkło zwierciadła spoglądające ze ścian pokoi, łazienek, salonów, obserwujące nasze życie, będące świadkiem naszych łez, szczęścia. Okute w pięknie zdobione ramy, podświetlane światłami – lustra. Od wieków pobudzają wyobraźnie autorów i scenarzystów, którzy wykorzystując tenże motyw, stawiają pytanie: czy istnieje świat po drugiej stronie lustra?

Mieszkający w Hollywood Martin Williams jest scenarzystą żyjącym z poprawiania scenariuszy popularnych seriali. Martin marzy o tym, aby nakręcić musical o ośmioletnim chłopcu, gwiazdy lat 30-tych, który został bestialsko zamordowany przez własną babcię. Mrzonki niestety muszą zejść na drugi plan, bowiem nikt nie jest zainteresowany pomysłem mężczyzny. Pewnego dnia Martin natrafia na lustro, które niegdyś należało do rodziny chłopca. Wkrótce okazuje się, że zwierciadło jest ucieleśnieniem koszmaru – lustro nie tylko wisiało w domu małego gwiazdora, ale również było świadkiem jego śmierci.

Czasami trzeba świadomie postarać się zapomnieć, wiesz? W przeciwnym razie człowiek by zwariował. (…) Kiedy zapomnisz, nie czujesz bólu. A komu potrzebny jest ból?

Graham Masterton

Brutalne morderstwo, dziwne, niewyjaśnione wydarzenia, ale przede wszystkim tajemnicze lustro są głównymi fabularnymi motywami powieści. Graham Masterton precyzyjnie odmalował rodzinny dramat, jego konsekwencje oraz następstwa fascynacji stającej się wręcz obłędem. „Zwierciadło piekieł” ukazuje szklaną taflę jako zmaterializowanie wszelkiego zła i strachu, które determinuje kolejne zdarzenia napędzając tym samym akcję. Należy wspomnieć, iż kanwa historii opiera się na twórczości Lewisa Carrolla, która notabene jest kluczowym elementem rozwojowym powieści. Dużym plusem jest autentyczne acz groteskowe odmalowanie świata po drugiej stronie lustra – bezwzględność, obawa i zamęt zdecydowanie wiodą tutaj prym.

Początkowy splot wydarzeń nie jest oczywisty, aczkolwiek im bardziej czytelnik zagłębia się w fabułę, tym więcej powiązań odkrywa, inne zaś jest w stanie przewidzieć. Zwracając uwagę na skrupulatnie zarysowaną fabułę i sugestywne opisy można stwierdzić, że sztukę manipulacji wyobraźnią Graham Masterton opanował do perfekcji – aura tajemniczości osnuta krwią, mroczny, nierzadko surowy i nietuzinkowy klimat napawają niepokojem i niewątpliwym przerażeniem. Elementy horroru zostały zgrabnie wplecione między słowa. Książka wolna jest od niedomówień, wszystkie wątki zostały dopracowane i zamknięte.

Jeśli już nic innego nie możemy zrobić, to przynajmniej możemy się upić.

Graham Masterton

Styl powieści nie odbiega od tego, który autor zaprezentował w „Głodzie” – lekki, przejrzysty, przystępny. Choć akcja momentami snuje się powoli i leniwie lektura nie męczy, nie nuży, zamierzchłe wydarzenia frapują. Graham Masterton stawia na dynamiczne tempo zakończenia, co nie wpływa pozytywnie na finał powieści – zbyt szybkie rozwiązanie staje się sztampowe, pozostawia pewien niedosyt.

„Zwierciadło piekieł” to książka z tych, które wprowadzają do umysłu zalążek lęku. Lekturę śmiało można uznać za interesującą, zajmującą i przerażającą. To dobra propozycja dla tych, którzy lubią odczuwać gęsią skórkę podczas czytania.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać

Dom na skraju nocy – Catherine Banner

Bookmoment

Tajemny ogień – C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld

Bookmoment

Kolonia Marusia – Sylwia Zientek

Bookmoment